ČO pod stromček? Android aj iný smartfón alebo phablet do 500 €

Za cenu 300 €, ktorú sme si dali za limit pri výbere smartfónu minule, kúpite veľmi dobrý prístroj, no predsa ešte v niekoľkých ohľadoch kompromisný. Mierne vyššie však dostanete zaujímavú hodnotu navyše, hoci pomer cena/výkon bude o niečo slabší. Čo teda môžete kúpiť v rozmedzí 300-500 € a ako nakupovať s rozumom?

Neprehliadnite:

Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Tablet do 400 €, ale aj za 150!

Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Štýlové slúchadlá s cenovkou pod 100€

Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 €

Alcatel

Čo dokáže mobil za minimálnu mzdu

Či majú lepší pomer cena/výkon prístroje nižšej strednej, strednej alebo vyššej strednej triedy, ťažko zovšeobecniť, líši sa to od prípadu k prípadu. Faktom však je, že oproti nášmu minulému stropu príplatkom pri vstupe do tejto kategórie získate lepší prístroj asi po všetkých stránkach. Väčšinou nejde o to, že by vyššia stredná trieda dokázala niečo výnimočné. Dokáže to isté čo nižšia stredná, ale na (niekedy výrazne) vyššej úrovni.

Sony

Za čosi vyše 300 € získate taký rozumný telefónik. Veľký displej (4 až 4,7 palca, „neznačková“ konkurencia ponúkne aj viac) štandardne technológie IPS (často však len LCD, niekedy naopak AMOLED), pri rozlíšení už je štandardom HD, ktoré znamená dokonalú jemnosť – viac už na týchto uhlopriečkach prakticky nie je možné využiť. V celej redakcii sa na tom nezhodneme, ale ja osobne považujem príplatok za Full HD rozlíšenie vo vyššej triede za zbytočný. Späť však k tej strednej. Čo sa týka výkonu, samozrejmosťou je procesor s dvomi, často však hneď štyrmi jadrami frekvencie asi 1,2-1,5 GHz. Nie vždy sú však štyri jadrá lepšie ako dve, záleží totiž od ich architektúry (veľkosti) a najmä výrobnej technológie (efektivity). Odporúčame efektívne 28 nm procesory, ktoré podávajú vyšší výkon pri nižšej spotrebe a zahrievaní ako staršia 40/45 nm generácia. Tá je vhodná pri snahe o čo najnižšiu cenu. Čo sa týka pamätí, odporúčame prístroje s aspoň 1 GB RAM a 1,5 GB voľného úložiska, ideálne hodnoty sú 1,5 GB RAM a 4,5 GB úložisko. Pozor na prípadnú absenciu slotu na pamäťové karty. Prístroj spĺňajúci tieto požiadavky je vhodný aj na moderné Android hry vrátane HD titulov, aj keď tie najnáročnejšie môžu občas trhnúť. Výkon najlepšie posúdite v benchmark testoch, ktorých výsledky nájdete v recenziách či na internetových fórach.

Nokia

Po softvérovej stránke stačí aj starší Android 4.1, novšie verzie sú malou výhodou. Pre integrované fotoaparáty v strednej triede je samozrejmosťou automatické zaostrovanie a rozlíšenie 5, najčastejšie však 8 Mpx. Za dobrých svetelných podmienok sa vám určite podarí zhotoviť slušné snímky, za šera však sa však ukáže rozdiel medzi smartfónmi s fotoaparátom a fotomobilmi. Za bežných okolností však takýto smartfón môže nahradiť kompaktný fotoaparát. Čo sa týka videa, HD rozlíšenie je samozrejmosťou, Full HD takmer tiež – a v dnešnej dobe už ho odporúčame, pokiaľ teda zvyknete mobilom natáčať. Pre kvalitné video (najmä v interiérových priestoroch) je ako soľ potrebné automatické (prípadne dotykové) preostrovanie, o jeho prítomnosti sa dozviete v recenziách. Batérie napriek tomu, že im niektorí výrobcovia v poslednom čase venujú zvýšenú pozornosť, zostávajú slabinou smartfónov. Prístroj s 4,5“ HD displejom a výkonným procesorom by si zasluhoval aspoň takých 2 500 mAh, 2 000 je nutné minimum. Snáď sa v tejto oblasti čoskoro dočkáme zlepšenia. Väčšie batérie výrobcovia asi príliš často osádzať nebudú (prístroje by museli pribrať na hrúbke, čo nie je „in“), skôr sa nádejame ovládnutia trhu efektívnejšími 28 nm procesormi a najmä nástupu novej 20 nm generácie možno niekedy koncom budúceho roka.

Samsung

Tak vysoko, ako rozum dovolí

Ak sa pozrieme na prístroje zospodu sa blížiace uvažovanej hranici 500 €, tie sú oproti predchádzajúcim opäť lepšie prakticky zo všetkých uhlov pohľadu. Lepšie displeje, vyšší výkon, kvalitnejšie fotoaparáty a niekedy aj primeranejšie batérie. Uhlopriečky displejov výrazne väčšie nie sú (pohybujú sa medzi 4,5 a 5,3“), samozrejmosťou je HD rozlíšenie a väčšinou sú tieto zobrazovače lepšie aj po technologickej stránke. Väčší, aj viac než dvojnásobný rozdiel býva vo výkone. Opäť a tentoraz ešte dôraznejšie odporúčame 28 nm procesory. Taký dvojjadrový 1,7 GHz Qualcomm Snapdragon 400 má zhruba dvojnásobný výkon staršej 40 nm, hoci štvorjadrovej, Tegry 3. Čo sa týka pamätí, odporúčané minimá 1 GB RAM a 1,5 GB úložisko zachovávame. Avšak, keďže ide už o pomerne drahšie prístroje, u ktorých zrejme budete požadovať dlhšiu morálnu životnosť, rozhodne sa oplatí sa priplatiť za 1,5 alebo 2 GB RAM, pretože hodnota 1 GB sa pravdepodobne prvá stane úzkym hrdlom. Z hľadiska softvéru taktiež odporúčame Android 4.1 a novší, v tejto triede výrobcovia dokážu zaujať aj rôznymi softvérovými inováciami, ktoré pomaly posúvajú z vlajkových lodí do nižších tried. V oblasti fotografovania je samozrejmosťou 8 Mpx snímač s automatickým zaostrovaním, často až 13 Mpx. Vyššie rozlíšenie však o kvalite fotografií hovorí málo, preto opäť prichádza ku slovu čítanie recenzii. Nárast výkonu vo vyššej strednej triede by mal reflektovať aj nárast kapacity batérie – pre výkonné mašiny s 5“ HD displejom by bolo ideálnych 3 000 mAh, väčšinou sa však musíte uspokojiť s energiou niekde nad 2 000 mAh, čo je žiaľ veľmi málo.

Samsung

Zaujímavé sú ešte dve skupinky prístrojov. Prvú tvoria tzv. phablety, obrovské 6-6,5“ smartfóny, alebo mini tablety, ako chcete. Tieto hybridné zariadenia sú vskutku kontroverzné – človek telefonujúci s takou „tehlou“ pri uchu vyzerá komicky a veľký prístroj otravuje pri nosení vo vrecku nohavíc, keďže sa doň zmestí len tak-tak. Ale na druhej strane phablety prinášajú možnosť mať so sebou výhody tabletov všade, kde budete. Veľký displej je ideálny na surfovanie, pozeranie fotografií a videí, výborne sa na ňom píše. Phablety v značnej miere zdedili aj ďalšiu dobrú vlastnosť tabletov, výbornú výdrž mimo záťaže. Takže pre niekoho je phablet nepraktická zbytočnosť, no pre iných vrátane mňa je to ideálne zariadenie. Skrátka, ak chcete darčekom potešiť a nie sklamať, musíte sa nenápadne pýtať na to, čo obdarovaný očakáva.

LG

Druhou zaujímavou kategóriou sú vlajkové lode. Tie od najväčších výrobcov so sebavedomými cenovými prirážkami sa pod 500 € nezmestia, no od „neznačkových“ výrobcov, ale aj od takého LG, dostanete špičku za o niečo viac ako 450 €. Máte pritom veľký Full HD displej (aj keď jeho rozlíšenie je asi tá najmenšia výhoda), výkonný procesor (v prípade LG absolútnu špičku), štedré 2 GB RAM, lepší fotoaparát a skrátka prakticky všetky vlastnosti vyššej triedy za cenu vyššej strednej.

Nokia

Alternatíva – Windows Phone

Všetky doterajšie informácie sa týkali smartfónov s operačným systémom Android. Ten je podľa nás najlepšou voľbou pre najširšie množstvo zákazníkov. Apple iPhone ani v tejto kategórii aktuálny nie je (jedine ak by vám stačil dva roky starý iPhone 4S alebo dokonca 4), alternatívou však môžu byť Windows Phone smartfóny – najmä tie od Nokie. OS Windows Phone 8 sa od Androidu líši pomerne výrazne, je odlišne zameraný už svojou filozofiou. Kým Android ako dobrý Linux oplýva širokými možnosťami prispôsobenia a je vhodný aj pre nadšencov, WP8 sa zameriava na maximálnu jednoduchosť tak dizajnu rozhrania, ako aj funkčnej oblasti. Nokia nemožno uprieť kvalitu a vysokú úroveň spracovania jednotlivých riešení, často v tejto kategórii vedie aj pomerom cena/výkon (a to ide o značkového výrobcu), najmä jej fotomobily patria k nadštandardu. Na druhej strane však „platíte“ inakosťou systému WP8 a menším množstvom aplikácií za v priemere vyššie ceny (veľkí vývojári väčšinou na WP8 nezabúdajú, ale aplikácie preň uvádzajú spravidla neskôr ako pre iOS a Android). Takže ak obdarovaného Android už nudí alebo naň nadáva, berte Nokiu.

Vašej pozornosti sme sa rozhodli predostrieť tieto zaujímavé prístroje (s orientačnými cenami typickými pre spoľahlivé e-shopy):

 

Alcatel One Touch Idol X

Alcatel OT Idol X

Vlajková loď Alcatelu s 5“ Full HD displejom, štvorjadrovým 1,5 GHz procesorom, 2 GB RAM, 13 Mpx fotoaparátom a veľmi príjemnou cenou. Na druhej strane je sklamaním iba 2 000 mAh batéria.

370,00 €
Článok

 

HTC One mini

HTC One mini

Zmenšená vlajková loď HTC má 4,3“ HD displej, dvojjadrový Snapdragon 400, 1 GB RAM a pomerne kvalitný UltraPixel fotoaparát. Aj v tomto prípade však zaostáva 1 800 mAh batéria.

417,00 €
Prvý dojem

 

Huawei Ascend Mate

Huawei Ascend Mate

6,1“ phablet s 2 GB RAM, priemerným procesorom, priemerným 8 Mpx fotoaparátom a priemernou výbavou, ale zato s obriou 4 050 mAh batériou a rozsiahlym softvérom pre úsporu energie. Ideálna voľba pre fanúšikov prekonávania rekordov vo výdrži. Aj cena poteší.

339,00 €
Článok

 

LG G2

LG G2

Spomínaná vlajková loď LG ponúka za výbornú cenu 5,2“ Full HD displej, top-end procesor Snapdragon 800 (štyri 2,26 GHz jadrá), 2 GB RAM, 13 Mpx fotoaparát a celok nekazí ani dôstojná 3 000 mAh batéria.

455,00 €
Článok

 

Nokia Lumia 925

Nokia Lumia 925

Hliníkový fotomobil s Windows 8 má 4,5“ HD displej, veľmi slušný 8,7 Mpx PureView fotoaparát, dvojjadrový procesor či 1 GB RAM. Problémom je zas „len“ tá batéria.

350,00 €
Článok

 

Sony Xperia SP

Sony Xperia SP

Výrobca Sony je vo svete smartfónov známy najmä originálnym dizajnom a kvalitnými fotoaparátmi. Oboje dostanete aj v Xperii SP, k tomu 4,6“ HD displej, výkonný Snapdragon S4 Plus s taktom až 1,7 GHz a slušnú 2 370 mAh batériu. Operačná pamäť 1 GB je dostatočná, žiaľ v (neďalekej) budúcnosti asi bude dôvodom na výmenu smartfónu. Dôvodom ku kúpe naopak zrejme bude 8 Mpx Exmor RS snímač s Full HD videom. Nedávno sa Xperia SP dočkala veľkého zlacnenia, ktoré ju vyhodilo z tejto kategórie, no aj tak sme sa ju rozhodli do výberu zahrnúť, lebo je veľmi výhodná.

270,00 €
Článok

 

Samsung Galaxy S4 zoom

Samsung Galaxy S4 zoom

Za cenu pod 400 € vám ponúkne Samsung zaujímavý hybrid smartfónu Samsung Galaxy S4 Mini (4,3“ QHD displej, Snapdragon 400, 1,5 GB RAM) a kompaktného fotoaparátu (16 Mpx snímač s 10x optickým zoomom, Full HD videom a dokonca xenónovým bleskom). Batéria má slušných 2 330 mAh. Ak je to podľa vás príliš veľká kontroverznosť, skúste menšiu – dobre vybavený 6,3“ phablet Galaxy Mega.

360,00 €
Prvý dojem

Foto: Alcatel, archív, HTC, Huawei, LG, Nokia, Sony, Samsung, TECHBOX

Komentáre k článku