Čo nás nečaká a minie v roku 2019 | Naša fikcia

Život je krásny aj tým, že neustále prináša nové zážitky. Niekedy ostaneme v úžase, nad prevratným vynálezom, inokedy nad totálnou hlúposťou. Občas máme problém rozlíšiť fikciu od reality, veď kto by napríklad povedal, že v Kalifornii idú zavádzať daň za SMS? Svet technológií sa vyvíja tak neuveriteľne rýchlo, že sa mu mnohokrát nestačí prispôsobovať ani legislatíva.

Čo je dnes nemysliteľné, sa onedlho stáva štandardom. Pri takom prudkom tempe často aj tí najlepší totálne zablúdia. My sme v takomto duchu pripravili akýsi horoskop TOP TECH udalostí, ktoré sa (dúfajme) nikdy nestanú. Ak máte aj vy ďalšie tipy, môžete ich napísať v komentároch pod článkom.

ZDROJ | Talking Tech

Január

Elon Musk predstaví najnovší vynález. Poteší najmä tých, ktorí sa boja injekcií. Špeciálna látka sa podá pacientom intravenózne a vďaka nej im budú môcť pichať potrebné injekcie. Účinnosť látky je podľa Muska minimálne 24 hodín, potom sa musí pichnúť ďalšia dávka. Viac informácií sľúbi priniesť Musk na Twitteri už v najbližších dňoch.

ZDROJ | The Mac Observer

Február

Apple ukáže vlastný automobil iCar. Nemá síce elektrický pohon, ale zato sa ľudia nebudú musieť obávať nedokonalého autonómneho riadenia – bude sa totiž ovládať ako bežné vozidlá. Aby mohla firma garantovať bezpečnosť a zároveň zabezpečila 100 % recyklovateľné pohonné hmoty, do iCar sa bude dať tankovať len vo firemnej sieti čerpacích staníc. Apple zároveň rozbehne výstavbu štyroch čerpačiek v USA a po jednej v Indii a v Číne.

Do roku 2030 má mať Apple vytvorenú vlastnú sieť čerpacích staníc. V každom meste nad milión obyvateľov bude minimálne jedna. Na tankovanie bude treba mať vytvorené konto v App Store a na iPhone nainštalovaný najnovší iOS. Kurz dolára a eura bude 1:1 + DPH konkrétnej krajiny.

ZDROJ | notebookcheck

Marec

Facebook prinesie novú funkcionalitu – Follow me. Mark Zuckerberg ňou chce uľahčiť Číne, Severnej Kórei, Rusku a Andrejovi Dankovi sledovať používateľov, ktorí sa vďaka nej môžu aj sami nahlásiť na sledovanie. V spomínaných krajinách vám v prípade neaktívnej služby Follow Me deaktivujú občiansky preukaz a zablokujú ľudské práva.

ZDROJ | Samsung

Apríl

Samsung predstaví najnovší Samsung Galaxy SO. Revolučný Infinity TrueO AMOLED displej bude mať v ľavom hornom rohu namiesto kamery dieru. Jej využitie síce firma doteraz nenašla, ale podobne ako na Bixby, budú aj na tejto výzve pracovať tisíce inžinierov.

Revolučný dizajn spôsobil v smartfónovej scéne nevídaný ošiaľ a rešpekt od konkurencie (napr. Tim Cook, Lei Jun). Predajná cena v základnej výbave (bez nabíjačky) bude štartovať na 1 699 eur.

ZDROJ | Google

Máj

Google oznámi, že s okamžitou platnosťou vypína Gmail. Dôvodom je únik úplne všetkých dát používateľov, vrátanie osobných údajov, čísel platobných kariet, nešifrovaného obsahu e-mailov ako aj všetkých fotografií a videí.

Hovorca spoločnosti oznámi, že Google nevidí dôvod platiť prevádzku obľúbenej služby ďalej, keďže už od nej nik žiadne dáta o používateľoch nekúpi, pretože sú voľne dostupné na webe.

ZDROJ | Daily Excelsior

Jún

Po úspešnom spustení 5G siete Huawei prepukne aféra, kde reportéri AP zistia, že najvyšší čínski funkcionári môžu online sledovať smartfóny uvedenej značky – audio, video, celkovú komunikáciu vrátane šifrovaných prenosov a internet bankingu. Huawei sa vyjadrí, že ide len o testovaciu aplikáciu, ktorú omylom zabudli zo softvéru vymazať.

Júl

HMD Holding predstaví ďalší retro telefón, nepôjde však o Nokiu, ale o analógový telefón značky Tesla z bývalého Československa. Tento prístroj je odolný voči akémukoľvek odpočúvaniu a nepotrebuje napájanie.

Spoločnosť ESET ho označila ako neprelomiteľný telefón, ktorý používa pri citlivých hovoroch aj ich firma. Huawei údajne prejaví záujem o kúpu licencie, prípadne celej spoločnosti HMD. Cena telefónu bude začínať na 59 eurách, k dispozícii bude v sivo-béžovej a červeno-sivej farbe.

ZDROJ | Microsoft

August

Microsoft nečakane predstaví Windows 20. Bude sa dať nainštalovať na všetky počítače vyrobené od roku 1998, ale aj na smartfóny s OS Android. Bill Gates k tomu poznamená, že ide o prevratnú platformu a na lepšie fungovanie netreba okrem občasného reštartovania (len niekoľkokrát denne) nič viac.

Na rok 2020 plánuje nový Windows príchod aj do Smart TV. Microsoft zároveň spustí rokovanie s Google o pridaní špeciálneho tlačidla Windows do OS Android, ktoré bude plniť známy trojhmat CTRL+ALT+DELETE.

ZDROJ | Apple

September

Apple predstaví nové iPhony. Bude ich celkovo 5 druhov, najmenší z nich bude mať uhlopriečku 7,7 palca a rozlíšenie 788 x 910 pixelov. Cena bude začínať na 1 999 dolároch bez dane. V balení nájdu používatelia okrem nálepky vo farbe iPhonu aj 5 W nabíjačku a 30 cm kábel s koncovkou Lightning.

Papierový obal bude vyrobený zo 100 % recyklovaného materiálu. Prvé kusy sa začnú predávať už koncom októbra, najvybavenejšie verzie s 10 TB pamäťou začiatkom februára, resp. neskôr.

Október

Jedna z najväčších spravodajských agentúr Reuters, zruší svoju rubriku Tech. O informácie zo sveta technológií sa začne pre túto svetoznámu agentúru starať známy slovenský technologický portál TECHBOX.sk, ktorý už podobnú spoluprácu s Denníkom N má.

ZDROJ | Jaguar

November

Škodovka kúpi automobilku Jaguar Land Rover Corporation vrátane novej fabriky v Nitre. Hovorkyňa Škodovky, Lenka Kalafut Lendacká, potvrdí, že ide o sólo akciu bez kapitálovej spoluúčasti materskej firmy Volkswagen. Slovenské „jaguáre“ sa budú volať Jaguár J1000 a ako novinku ponúknu už v základnej výbave ručnú brzdu a škrabku na ľad.

ZDROJ | O2

December

O2 začne v rámci vianočnej akcie rozdávať vlajkové modely smartfónov bez akejkoľvek viazanosti na paušál. Zákazníci musia len podpísať zmluvný dodatok na 36 mesiacov, platiť minimálne 58 eur za služby plus splátku za telefón. Akcia O2 zadarmo každému zaznamená nebývalý ošiaľ a dlhé rady pred predajňami.

Komentáre k článku