Čo je to SD Express? Do predaja mieria prvé SD karty s rýchlosťami do 1 GB/s

ZDROJ | Pixabay

Pamäťové karty sa tento rok dočkajú ďalšieho technologického skoku vpred. Už v najbližších mesiacoch sa totiž dostanú na trh prvé SD Express (SD 7.0) karty, pri ktorých sa môžeme tešiť až na 300-percentné zrýchlenie prenosu dát.

Pamäťové médiá si väčšinou získavajú pozornosť v čase výrazného zvyšovania ich kapacity. Spolu so zvyšujúcou sa kvalitou multimédií však musí ruka v ruke spolu s ich kapacitou rásť aj ich prenosová rýchlosť a to najmä v oblasti práce s fotografiami a videami, ktoré je už počas nahrávania potrebné okamžite ukladať vo vysokých rozlíšeniach a veľkokapacitných formátoch.

Kľúčom k úspechu a teda k vyšším prenosovým rýchlostiam môže byť prechod na rýchlejšie prenosové rozhranie. V počítačoch preto s postupnou adaptáciou rýchlych SSD diskov vystriedal dovtedy využívanú zbernicu SATA výrazne rýchlejší PCI Express (PCIe), ktorý dnes výrobcovia implementujú bok po boku s prenosovým protokolom NVMe.

ZDROJ | WD

Práve využitie zbernice PCIe a povinnú podporu protokolu NVMe podmienila ešte v roku 2018 organizácia SD Association zastrešujúca štandard SD (Secure Digital) kariet vydaním novej generácie tohto štandardu s názvom SD 7.0.

Ak sa vám zdalo, že sa ešte v priebehu minulého roka na našom portáli objavil už aj štandard SD 8.0, nemýlite sa. Nasadenie štandardu do praxe však nejakú dobu trvá a v tomto prípade na trh prichádzajú ešte len SD 7.0 karty, ktoré by mali byť výrobcami označované názvom SD Express.

Pozrite siČo je to Sony BRAVIA CORE? Má sa Netflix a spol. báť?

Jedným z výrobcov takýchto kariet je aj ADATA, ktorá plánuje svoje prvé SD Express karty uviesť na trh v priebehu druhého štvrťroku 2021. Tešiť sa môžeme na prenosové rýchlosti takmer až na úrovni 1 GB/s, v praxi konkrétne na čítanie dát rýchlosťou 825 MB/s a zápis rýchlosťou 410 MB/s.

ZDROJ | ADATA

Fyzicky pritom pôjde o rovnaké SD karty, aké možno používate vo vašom fotoaparáte či kamere aj dnes. Nové SD Express karty budú aj vďaka tomu spätne kompatibilné so starším rozhraním UHS-I, ktorého limity sa mimochodom pohybovali na úrovni 50 až 104 MB/s.

Pozrite siAko zrušiť účet na Netflixe, Amazone, Apple TV+ či HBO Go?

Na adaptáciu PCIe a NVMe využívajú nové SD Express karty druhý rad pinov, ktoré dnes využíva súčasná generácia kariet na prenos dát cez rozhrania UHS-II a UHS-III, o ktorých podporu teda nové karty prídu. V praxi teda na využitie nových kariet budete potrebovať aj nové, s SD Eppress kartami kompatibilné zariadenie. Do starších zariadení sa ich vyslovene neoplatí vkladať, aj keď budú do istej miery v rámci pomalšieho rozhrania UHS-I samozrejme fungovať.

ZDROJ | SD Association

Rovnaký inovačný proces pritom v dohľadnej dobe čakajú aj microSD karty, pre ktoré je už rovnako od roku 2019 pripravený štandard microSD Express. Aj pre tieto karty bude platiť rovnaký rýchlostný strop, ako aj ich spätná kompatibilita so súčasnými zariadeniami. Ich dátum uvedenia na trh však zatiaľ nepoznáme.

ZdrojSD Association,ADATA

Komentáre k článku