Čo je to RealSense a kde sa dá využiť?

ZDROJ | Pixabay

Intel RealSense predstavuje sériu produktov zameraných na hĺbku a sledovanie, poskytuje robotom, strojom a zariadeniam schopnosť vnímať priestor. Túto technológiu môžeme nájsť v autonómnych bezpilotných lietadlách, robotoch, rozšírenej a virtuálnej realite, inteligentných domácich zariadeniach a mnohých ďalších široko dostupných produktoch.

Ide teda o špeciálne kamery, ktoré poskytujú rôznym strojom a zariadeniam 3D orientáciu. Vďaka ich použitiu sa dokážu roboty navigovať bez potreby GPS.

ZDROJ | Intel

Intel tento týždeň predstavil nový model, RealSense D455, ktorý ponúka s dvojnásobný dosah oproti predchádzajúcemu modulu D400. Novinka sa môže pochváliť dvojnásobne lepšou presnosťou. Optimálny dosah je teraz 6 metrov bez toho, aby sa sa znížilo zorné pole objektívu. Nájdeme tu tiež globálne uzávierky pre hĺbku a RGB senzory, ktoré zlepšujú komunikáciu medzi rôznymi dátovými tokmi zachytenými duálnou kamerou, ale aj celkovo zlepšujú čistotu farieb. Vďaka týmto vylepšeniam zameranými na farby pracuje kamera lepšie v rôznych svetelných podmienkach.

Model RealSense D455 je navrhnutý tak, aby poskytoval vývojárom väčšiu slobodu pri vývoji produktov, ktoré potrebujú „vidieť“, spolupracovať a učiť sa zo svojho prostredia.ZDROJ | Intel

Zjednodušene povedané, Intel RealSense dokáže urobiť s inteligentných zariadení naozaj šikovných pomocníkov. Ako sme spomínali v úvode, možnosti RealSense sú obrovské. Pridanie počítačového videnia do projektu, nech už je to čokoľvek, ho posunie na vyšší level.

Pozrime sa na rôzne možnosti využitia technológie Intel RealSense.

Robotika

RealSense poskytuje kľúčové zložky na preklenutie medzery medzi vnímaním človeka a stroja a na to, aby sa snímacie roboty stali realitou. Výrobky vybavené touto technológiou majú schopnosť porozumieť a reagovať na svoje prostredie – hĺbku snímania, navigáciu v krajine a rozpoznávanie ľudí a scén.

Pozrite siIntel RealSense T265 zlepší orientáciu robotov v priestoroch bez GPS

3D skenovanie

Schopnosť skenovať osobu, objekt alebo miesto je už dlho základným hnacím prvkom pre 3D technológie. Vďaka technológii RealSense sú modely presných mierok objektov a scén vytvárané rýchlo a ľahko, bez potreby veľkého počítačového výkonu. 3D skenovacie schopnosti s hĺbkovými kamerami môžu byť zabudované do tabletov a iných zariadení a môžu sa využívať na prenosné skenovanie v reálnom čase.

ZDROJ | Intel

Sledovanie skeletov a ľudí

3D skenovanie a objemové snímanie sa najviac využíva na snímanie povrchu objektov, zatiaľ čo sledovanie skeletu, gest alebo osôb sa najviac týka pohybu. Sledovanie objektov je praktické v mnohých odvetviach, napríklad pri manažovaní skladu alebo v maloobchode. Sledovanie skeletu a gest umožňuje interakciu medzi ľuďmi a strojmi, sledovanie ľudí sa zas zameriava na všeobecnejšie prípady použitia (monitorovanie a analýza davu).

ZDROJ | Intel

Drony

S rastúcou popularitou komerčných aj spotrebiteľských robotov narastajú aj obavy o ich bezpečnosť. Technológia RealSense ponúka potrebné bezpečnostné záruky s predchádzaním zrážkam a rozpoznávaním prekážok, no aj stratégie na zlepšenie sledovania v prostrediach bez prístupu ku GPS.

Meranie objektov

Existuje veľa dôvodov, prečo je potrebné presné meranie 3D objektov – maloobchodné balenia, návrh interiéru či rozmiestnenie nábytku. Kamery s technológiou RealSense ponúkajú veľmi presné rozmerové údaje, ktoré je možné bez problémov použiť na meranie objektov rôznej veľkosti alebo tvaru.

ZDROJ | Intel

Identifikácia tváre

Autentifikácia a identifikácia tváre ponúkajú spôsoby, ako zaistiť bezpečnosť zariadení, ale aj objektov. Pridaním hĺbkového merania do systému identifikácie tváre nemožno oklamať snímače pomocou fotografie. Okrem toho je možnú urobiť  autentifikáciu za akýchkoľvek svetelných podmienok.

Rozšírená a virtuálna realita

Aby bolo možné bezpečne a presne vytvárať virtuálne svety, headsety a ďalšie zariadenia musia rozumieť ich prostrediu, aby s ním mohli pracovať, emulovať ho alebo rozširovať a aby sa zabezpečilo, že interakcie so skutočným svetom sú bezpečné. Systém RealSense umožňuje napriek malému výkonu, vysoko efektívne riešenia pre AR a VR.

Viac článkov na tému Čo je to nájdete v našej pravidelnej sérii.

ZdrojIntel

Komentáre k článku