Reklama

Čo je to QR kód a prečo sa používa aj pri covid pase?

Richard Pliešovský

Niektoré technológie akoby čakali na masové uplatnenie. Aj keď sa QR kód používa už dlhé roky, mnohých ho naučila používať až pandémia koronavírusu.

Quick Response (QR) kódy sa učia používať aj tí, ktorí majú vo svojom voľnom čase zaujímavejšie koníčky než je objavovanie záhad technologického sveta. Tí, ktorí sa to už naučili však určite potvrdia, že ide o zaujímavú pomôcku – využijú ju nielen počas očkovania a následného sa preukazovania GreenPassom.

Zdroj | TCL

V roku 1994 divízia spoločnosti Toyota vytvorila systém QR kódov pre účely automobilky a jej prepracovaného Just-in-time manažmentu. Veľmi rýchlo sa však QR kódy stali v Japonsku populárne a vďaka svojmu otvorenému štandardu, rozšíreniu mobilov s fotoaparátmi a jednoduchým čítačkám ich začali využívať prakticky všetky firmy.

QR kód je špecifickým dvojdimenzionálnym bar-kódom, pričom ho tvorí špeciálne usporiadanie malých čiernych a bielych štvorčekov. Tri väčšie štvorce v rohoch a jeden menší pri 4. rohu kódu slúžia na informáciu pre QR čítačku, v ostatných, na prvý pohľad chaoticky usporiadaných štvorčekoch, je zakódovaná informácia. Usporiadanie môže byť od matice s 21 x 21 štvorcami až po 177 x 177 štvorčekmi, pričom v sebe môžu kódovať od 10 – 25 znakov až po 1 852 – 4 296 znakov.

Zdroj | TCL

V súčasnosti sú QR kódy využívané prakticky kdekoľvek a na čokoľvek, či už ide o reklamu, tlačené materiály, výrobky, atď. Do QR kódu je totiž možné zakódovať akúkoľvek správu do dĺžky 3 000 bajtov, teda takmer 4 300 znakov alebo vyše 7 000 číslic. Takto si môžete napríklad na vizitku umiestniť QR kód s ďalším informáciami o sebe, vašej firme či priamo odkaz na firemnú resp. osobnú webstránku. Využití je naozaj veľa.

Viete, že

QR kód sme roky úspešne používali aj v tlačenom vydaní časopisu TECHBOX a tak rozširovali jeho informačnú hodnotu?

Ako čítať QR kódy?

Na čítanie QR kódov si vystačíte so smartfónom. Stačí zapnúť fotoaparát a namieriť objektív na QR kód. Systém sa vás opýta, či chcete otvoriť zakódovanú webstránku. Ak áno, jednoducho sa prekliknete jej obsahu. QR kódy je však možné čítať aj pomocou web kamery vo vašom počítači. Stačí si stiahnuť niektorú z množstva appiek a potom už len objavovať, čo ktorý kód skrýva.

Viete, že si môžete urobiť aj vlastné QR-ko?

Stačí, ak využijete niektorý z generátorov QR kódov, napríklad tento. Do textového poľa zadáte text, svoju adresu URL, kontaktné informácie pre SMS a podobne. QR kód sa vygeneruje automaticky pri zadávaní. Stačí kliknúť na tlačidlo Prevziať a získate vytvorený obrázok kódu QR, s ktorým môžete ďalej pracovať (vložiť na vizitku, vytlačiť ho, dať k textu, na webstránku…).

Prečo vám pripomíname 7 rokov starý článok? Pretože v roku 2021 vám budeme každú týždeň pripomínať tie najzaujímavejšie, najčítanejšie či najdôležitejšie články, ktoré sme na TECHBOX.sk v priebehu rokov publikovali.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.