Reklama

Čo je to PDF súbor, ktorý nám uľahčuje nie len kancelársku prácu?

Zdroj | Adobe Inc.
Juraj Recký
Zdroj | Adobe Inc.
Zdroj | Adobe Inc.

Boli časy, keď sme poctivo sťahovali Adobe Reader, aby sme PDF súbory vôbec otvorili a prečítali. Dnes sú „PéDeéFká“ tak rozšírené, že ich systém otvára v podstate automaticky.

Portable Document Format, PDF, je výsledkom projektu Camelot Project z roku 1991. Jeho autorom je spoluzakladateľ spoločnosti Adobe, John Warnock. Cieľom bolo ponúknuť riešenie, ktoré umožní vziať dokument z akejkoľvek aplikácie, poslať ho elektronicky a otvoriť ho na akomkoľvek vhodnom zariadení. O rok neskôr, teda v roku 1992, bol na svete PDF. Formát, bez ktorého si dnes kancelársku prácu zrejme ani nevieme predstaviť.

Zdroj | idownloadblog.com

PDF je teda formát, ktorý vám umožní čítať v podstate akékoľvek dáta od textu, cez obrázky alebo vyplnineľné tabuľky, až po audio alebo video súbory, bez potreby mať nainštalovaný špeciálnu aplikáciu. PDF dokážete bez problémov tiež elektronicky podpísať, opäť bez nutnosti čokoľvek do svojho zariadenia inštalovať. Všetko toto sa s PDF dá vďaka tomu, že takýto dokument kombinuje klasický text, vektorovú grafiku, rastrovú grafiku, celú škálu multimediálnych súborov a interaktívne 3D prvky, ktoré sú dostupné od PDF 1.6. Súbory PDF pozná ako Windows, tak Android a zariadenia od Apple.

Pozrite si

Čo je to ANC a ako táto technológia funguje?

Nakoľko ide o veľmi univerzálne a rozšírenie riešenie vyžaduje sa dodržiavanie určitých noriem. PDF od roku 2008 spĺňa normu ISO 32000, ktorá hovorí o elektronickej výmene dokumentov. PDF spĺňa tiež požiadavky normy na archiváciu, inžinierske využitie alebo pre tlač. PDF svoj obsah vedia do výraznej miery tiež ochrániť. Máte možnosť nastaviť na dokument heslo, nastaviť vymazávanie citlivých údajov a dohladať a vymazať skryté dáta. Tie obsahuje každé PDF, nakoľko tento formát neobsahuje len informácie, ktoré vidíte po tom čo PDF otvoríte, ale vďaka jazyku PostScript nesie si so sebou kompletné informácie o type písma, použitých obrázkoch, kóde vyplniteľnyćh tabuliek, ale aj o autorovi a históriu zmien.

Ak sa vám zdá, že PDF súbory toho v sebe skrývajú až priveľa, je to daň za ich univerzálnosť. Drvivá väčšina kancelárskych nástrojov si PDF rozumie a dokáže do PDF exportovať, resp PDF vytvárať. Mnohé tiež dokážu z PDF informácie čerpať. V prípade, že potrebujete papierový dokument previesť do inteligentného elektronického, nepotrebujete na to vďaka PDF špeciálne zručnosti. Práve tento formát umožňuje vytvárať inteligentné dokumenty.

Pozrite si

Načo je dobrá aplikácia Správy v macOS a ako z nej vyťažiť maximum?

PDF všetko toto dokáže vďaka tomu, že kombinuje tri technológie. Prvou je podskupina programovacieho jazyka PostScript, ktorá vytvára grafické prvky a vrstvy. Druhou je systém vkladania a zmeny písma, vďaka čomu sa typy písma dokážu uložiť do dokumentu. Poslednou technológiou je systém, ktorý dokáže všetky prvky pospájať, vrátane pridruženého obsahu, do jedného súboru.

Zdroj | trustedreviews.com

Súbory PDF môžu byť vytvorené tiež špeciálne pre ľudí so zdravotným postihnutím. Môžu obsahovať rôzne značky, ekvivalenty textu, titulky alebo zvukové popisy. Vo väčšine prípadov takto upravený PDF súbor otvoríte, no môže sa stať, že budete potrebovať špeciálny softvér na prečítanie takéhoto dokumentu. Zaujímavosťou je, že PDF môže byť napadnuté škodlivým softvérom a vytvoriť bránu útočníkovi do vášho súkromia. Prvý zaznamenaný vírus pred PDF je z roku 2001 a nesie názov OUTLOOK.PDFWorm, známy je tiež ako Peachy. Vírus prostredníctvom Microsoft Outlook sám rozposielal maily, v prílohe ktorých sa šíril.

Ako často používate PDF vy? Ste tvorcom, či iba konzument? Ktorá z možností, ktoré PDF ponúka sú pre vás doslova potrebné k životu?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.