Čo je to Near Field Communication – NFC?

ZDROJ | NFCNFC

Dnes sa pozrieme na známu bezdrôtovú technológiu NFC (Near Field Communication). Teda čo je to NFC?

https://youtu.be/Gbv2BIi9i58

V skratke

NFC je krátkodosahové, vysokofrekvenčné, bezdotykové spojenie umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti okolo 4 cm (teoretický až do 10 cm).

Čosi z histórie

Skratka, ktorú možno nájdete aj v nastaveniach svojho smartfónu, sa začala objavovať vo svete koncom roku 2003 rozšírením štandardu ISO/IEC 14443 (bezkontaktné karty, RFID), ktorý kombinuje rozhranie smart kariet a čítačiek do jedného zariadenia.

Neskôr v roku 2004 spoločnosti Nokia, Philips a Sony založili NFC Forum, ktoré je v súčasnosti bohaté na informácie popisujúce technológiu.

Dva roky na to boli predstavené základné špecifikácie pre NFC Tagy, avšak až v roku 2006 sa začali prvé testy technológie s telefónom Nokia 6131 vo Veľkej Británii.

NFC
ZDROJ | YouTube

Dôležitým míľnikom bol rok 2009, keď NFC Forum vydalo Peer-to-Peer štandard slúžiaci na prenos kontaktov, URL adries a spustenie Bluetooth technológie (súčasne známe ako napríklad urýchľovač párovania bezdrôtových slúchadiel).

Za zmienku stojí aj smartfón Samsung Nexus S z roku 2010, ktorý sa stal prvým Android telefónom so zabudovanou technológiou NFC. O tri roky neskôr Samsung uzavrel zmluvu o spolupráci so spoločnosťou VISA s cieľom vývoja nového spôsobu platby.

Pozrite siNikon D7200 – top amatérska zrkadovka má konečne aj Wi-Fi a NFC

NFC
ZDROJ | YouTube

 

Čo je to NFC a ako funguje

V úvode sme spomenuli, že NFC je komunikácia na krátku vzdialenosť medzi dvoma zariadeniami. Technológia podporuje obojstrannú komunikáciu, čo v praxi znamená, že obe spojené zariadenia môžu prijímať, ale aj odosielať informácie.

NFC technológia podporuje štvoricu dátových rýchlostí, konkrétne 106, 212, 424 a 848 kbit/s (bez kompatibility so štandardom ISO/IEC 18092).

V závislosti od rýchlosti prenosu dát a režimu, v ktorom sa informácie posielajú, sa rozlišuje kódovanie dát. V prvom rade si ale ujasnime, aké režimy sa v súčasnosti používajú.

https://youtu.be/8Hr8iUwJ17c

Pasívny komunikačný mód

Zariadenie inicializátor/vysielač poskytuje nosné pole a energiu pre zariadenie prijímača, ktorý odpovedá používajúc modulované nosné pole.

V tomto móde zariadenie prijímača čerpá energiu zo zariadenia inicializátora/vysielača, ktoré vytvorilo elektromagnetické pole, čím sa prijímacie zariadenie stáva transpondérom.

Aktívny komunikačný mód

Obe zariadenia, inicializátor aj prijímač komunikujú tak, že každé si generuje vlastné pole na prenos informácií. Zariadenie deaktivuje svoje RF (rádiová frekvencia) pole, pokiaľ čaká na prenos dát. V tomto móde obe zariadenia potrebujú vlastné zdroje energie.

NFC
ZDROJ | YouTube

Tým sa zároveň presúvame do oblasti kódovania. NFC používa dva odlišné typy kódovania pre prenos dát. Ak práve aktívne zariadenie prenáša dáta rýchlosťou 106 kbit/s, použije sa modifikované Miller kódovanie so 100% moduláciou. Vo všetkých ostatných prípadoch bude použité Manchester kódovanie s moduláciou na úrovni 10%.

Bluetooth alebo NFC?

Obľúbenou bezdrôtovou technológiou Bluetooth disponuje v zásade už každý nový smartfón, avšak aj napriek väčšej prenosovej rýchlosti a viacnásobne väčšiemu dosahu je NFC v súčasnosti čoraz populárnejšie.

Bluetooth
ZDROJ | Vava

Najväčšou výhodou technológie NFC je podstatne nižšia spotreba energie počas prenosu dát a je ideálna pre pasívne zariadenia bez pripojenia na zdroj energie (reklamné značky, tagy alebo aj platobné karty).

Netreba zabúdať ani na rýchlosť spárovania s iným smartfónom či zariadením, ktoré v prípade NFC trvá menej než desatinu sekundy, čo v prípade Bluetooth technológie trvá aj niekoľko sekúnd.

Využite

Aké má teda NFC využitie v bežnom živote?

Prenos súborov

Prostredníctvom funkcie Android Beam, ktorú ste mohli nájsť vo svojich smartfónoch už vo verzii systému Android 4.0, je možné zdieľať medzi dvoma zariadeniami odkazy, hudbu, polohu či kontakty. V prípade väčších súborov je NFC iba spúšťačom Bluetooth, prostredníctvom ktorého telefóny okamžite spáruje a spustí prenos.

Pozrite siBrother MFC-J4620DW – štýlová a dostupná tlačiareň

https://youtu.be/-hucfjhb2mI

Prenos nastavení

Od piatej verzie operačného systému Android môžete jednoducho a zároveň rýchlo preniesť nastavenia zo starého telefónu do nového.

NFC NFC

Platba

Podľa informácií z portálu APKMirror Google pracuje na finálnej verzii aplikácie slúžiacej na platbu NFC čipom integrovaného v inteligentných hodinkách.

NFC
ZDROJ | VUB

Za zmienku stojí taktiež skutočnosť, že služba Apple pay sa stáva čoraz populárnejšou. Platba pomocou iPhonu či hodiniek Apple Watch je už rozšírená vo viac než 35% reťazcov v USA, čo predstavuje viac než 4 milióny lokalít. V tomto roku má pribudnúť značka GAP, informoval portál Verge.

Samozrejme netreba zabúdať na platbu prostredníctvom bezkontaktných platobných kariet, ktoré výrazne skrátili čas strávený pri pokladni.

NFC Tagy (štítky)

Smartfóny vybavené technológiou NFC môžu vďaka NFC Tagom získať okamžitý prístup k nastaveniam, odkazom či aplikáciám (v závislosti od štítku). V súčasnosti mnohé bezdrôtové slúchadlá sú vybavené NFC čipom slúžiacim na rýchlejšie spárovanie so smartfónom.

https://www.youtube.com/watch?v=LfkFgtoQtFQ

V praxi by múzeá mohli byť vybavené tagmi, ktoré by disponovali zaujímavosťami o exponátoch. Alebo majitelia reštaurácií by namiesto klasickej papierovej formy menu umiestnili na stoly NFC tagy s odkazom na webovú stránku.

Ako ďalšie efektívne využite sa javí implementácia NFC čipu do vizitiek, z ktorých smartfón dokáže vyčítať kontaktné údaje, webovú stránku či iné preddefinované informácie.

https://vimeo.com/140799965

Párovanie všetkého so všetkým

Technológiu NFC je možné taktiež používať aj napríklad na odomykanie automobilov. Priložené video dokonca zobrazuje ako si takýto systém môžete naprogramovať a implementovať do auta. Použitie je možné aj v prípade nutnosti odomknutia vchodových dverí do práce či do domu.

https://youtu.be/0NFij0T6PGA

Taktiež nájdete na trhu fotoaparáty s podporou NFC technológie, ktoré dokážete rýchlejšie spárovať so smartfónom a inicializovať tak prenos fotografií (buď cez Wi-Fi alebo Bluetooth). Totožným spôsobom je možné prepojiť kameru so smartfónom a získať prístup k fotografovaniu či nahrávaniu videa.

https://youtu.be/fvHHIJeZjnw

Obdobne je možné spárovať so smartfónom smart televízor, audio súpravu či bezdrôtový reproduktor.

Herná oblasť

Technológia sa začala postupne využívať aj v hernej oblasti. Jednou z prvých hier bol titul Skylanders: Spyro’s Adventure vydaný v roku 2011 s množstvom figúrok (čipy vo vnútri sú schopné ukladať nastavenia, progres postavy a skúsenostné body). Taktiež nechýba ani značka Amiibo (Nintendo) a Disney Infinity.

Pozrite si8 najlepších nielen počítačových hier dostupných na mobile

nfc-24
ZDROJ | Skylanders

Za zmienku stojí aj spoločnosť Sony, ktorá sa chce so svojím novým projektom Project Field zamerať na kartové hry, ktoré prenesie do digitálneho sveta aj vďaka NFC čipom.

V komentároch uvítame ďalšie tipy na zaujímavú tému a taktiež aj vaše poznatky k problematike.

Komentáre k článku