Reklama

Čo je to MIL-STD-810 a je to skutočne terno?!

Zdroj | greenpath-tech.com
Juraj Recký
Zdroj | greenpath-tech.com
Zdroj | greenpath-tech.com

Stále populárnejšia certifikácia odolnosti MIL-STD-810 pôsobí na prvý pohľad úžasne. Keď sa však pozriete bližšie, zrejme ostanete na pochybách o zmysle tohto certifikátu v komerčnej sfére.

Na certifikáciu odolnosti IP sme pri technológiách navyknutí a väčšina z nás sa v nich už aspoň zhruba orientuje. Ostatnú dobu sa však začína s pomernou pravidelnosťou objavovať ďalší typ certifikácie, MIL-STD-810G. Ide o vojenský štandard. Prečo sa začal používať v komerčných technológiách?

Zdroj | trentonsystems.com

Vo všeobecnosti sa vojenská štandardizácia stala veľkou témou koncom 18. storočia a rástla počas celého 19. storočia. Pomyslený vrchol dosahovala počas 2. svetovej vojny. Dôvod prečo sa vojenskou štandardizáciou začali krajiny vo veľkom zaoberať bolo, napríklad, aj to, že si spojenecké vojská počas 2. svetovej vojny medzi sebou nemohli vymieňať muníciu. Používať univerzálne strelivo sa začalo až následne. Nebolo to však len o munícií. Ak si vojaci z rôznych spojeneckých krajín chceli pomôcť s opravou zbraní, nemali potrebné náradie alebo materiál. Problémom bola už aj taká banalita, ako rôzne priemery skrutiek.

Pozrite si

Čo je to štandard VESA?

Téma štandardizácie sa prirodzene postupne dostala do najrôznejší odvetví, vrátane odolnosti. V USA tak mali v roku 1990 takmer 30 000 takýchto štandardov, čo sa prirodzene stávalo neúnosným. V roku 1994 zakročil americký minister obrany William Perry, ktorý so svojim úradom v štandardoch narobili poriadky a obrovské množstvo ich porušili. Štandard MIL-STD-810, uvedený do praxe v júni 1962, túto čistku ustál. Prečo nás zaujíma práve tento?

MIL-STD-810G je súbor 29 environmentálnych a klimatických skúšok, v ktorých keď technológia obstojí, získa certifikát odolnosti. Dokument nehovorí o tom, aký materiál a spôsob výroby sa má použiť na to, aby bolo zariadenie odolné, uvádza len podmienky, ktoré musí zvládnuť. Štandard sa nepravidelne aktualizuje, najnovší je z 31. januára 2019, jeho rozsah je 1 089 strán a presné označenie znie MIL-STD-810H. Pri takomto rozsahu je zrejme jasné, že je tak trochu nočnou morou inžinierov. Dokument má ďalšiu aktualizáciu naplánovanú na 30. január 2024.

Dôvodov rastu popularity vojenskej certifikácie pri technológiách môže byť viacero, napríklad pre marketérov je silnou zbraňou slovné spojenie „vojenská odolnosť“. Zásadnú úlohu tu však zohráva aj to, že americké ministerstvo obrany tlačí na to, že ak sa má niečo používať v prostredí riadenia Spojených štátov Amerických, musí to mať adekvátnu odolnosť. Aj preto nám teda nestačí už spomenutá certifikácia IP.

Staršie verzie nájdete v plnom znení na internete bezplatne, do verzie MIL-STD-810G, tá najnovšia je oficiálne dostupná len po registrácii. Dokument je rozdelený na tri časti. V prvej sa podrobne a obsiahlo rozpisujú usmernenia programu environmentálneho inžinierstva.

Je to do najmenšieho detailu rozpísaný návod, čo všetko sa musí dodržať a zrealizovať, aby sa mohlo pristúpiť k testovaniu. Od toho kto všetko a s akým vzdelaním a zameraním je potrebný na testy, cez povolené odchýlky, kalibrácie zariadení, až po vzory presne predpísaných zapisovacích hárkov,  tabuliek a spôsob ich vypisovania.

Druhá časť je zaujímavá aj pre laickú verejnosť, nakoľko ide o kompletný zoznam všetkých 29 environmentálnych a klimatických skúšok a testovaní. Robia sa testy a skúšky na odolnosť voči:

  1. tlaku, resp nadmorskej výške
  2. vysokej teplote
  3. nízkej teplote
  4. tepelnému šoku
  5. kontaminácii tekutinami
  6. slnečnému žiareniu
  7. dažďu
  8. vlhkosti
  9. plesniam, resp hubám
  10. soľnej hmle
  11. piesku a prachu
  12. výbušnosti
  13. ponoreniu pod hladinu
  14. akcelerácii
  15. vibráciám
  16. akustickému hluku
  17. otrasom
  18. pyrošoku
  19. kyslému prostrediu
  20. streľbe
  21. teplote, vlhkosti, vibráciam a nadmorskej výške v kombinácii
  22. namŕzajúcemu dažďu
  23. balistickému šoku
  24. vibroakustike
  25. zamrazeniu a následnému rozmrazeniu
  26. vplyvu času
  27. dopadu z výšky
  28. vplyvu magnetu
  29. mechanickým vibráciám na palube lodi – táto skúška má časť v interiéri aj v exteriéri

Dôležité je povedať, že testovaný produkt nemusí absolvovať všetkých 29 skúšok a testovaní. Podľa prvej časti dokumentu MIL-STD-810 sa vyberie súbor testov, ktoré sa vykonajú na základe toho, kde je predpokladané využitie technológie.

Tretia časť dokumentu určuje jednotlivé klimatické regióny sveta.

Testovanie produktov prebieha v certifikovaných testovacích laboratóriách, ktoré sú certifikované priamo vydavateľom štandardu. Webstránka Trentom Systems zostavila zoznam tých, ktoré sú považované za najlepšie. Vo všeobecnosti sa uvádza, že tieto testy sú veľmi finančne náročné.

Pozrite si

Čo je to Tor a ako tento najbezpečnejší internetový prehliadač používať?

Aj napriek tomu, že norma MIL-STD-810 je vypracovaná, aby certifikovala tie najodolnejšie zariadenia, nie je tajomstvom, že sú voči nej ľudia veľmi skeptickí. Dôvod je najmä ten, že aj napriek tomu, že v dokumente je uvedených 29 skúšok odolnosti, aby produkt získal certifikáciu, stačí mu úspešne absolvovať jednu. Je teda logické, že ak bude mať vyslovene vojenský notebook túto certifikáciu, bude odolnejší ako, napríklad, školské Chromebooky od HP.  

Nedôveru pri testovaní tiež vzbudzuje aj to, že všetky testy sú robené v laboratórnych podmienkach, ktoré sa od tých skutočných vždy odlišujú. Viaceré stránky zaoberajúce sa certifikáciami, vrátane Trentom Systems, odporúčajú, aby ste si produkt, ktorý ste kúpili ako certifikovaný MIL-STD-810, dali otestovať, ak ho naozaj vystavujete podmienkam, ktorým má odolať. Najmä pri tých komerčných môže byť skutočná odolnosť výrazne nižšia, prípadne mohol produkt získať certifikáciu skrz odolnosť, ktorá je vo vašom klimatickom pásme irelevantná.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.