Reklama

Čo je to metaverse? Nástupca internetu, alias prepojenie reality s AR a VR

Zdroj | Warner Bros.
Stanislav Vinc
Zdroj | Warner Bros.
Zdroj | Warner Bros.

Facebook nechce zostať iba pri obyčajných sociálnych sietiach. Mark Zuckerberg spolu s ďalšími technologickými lídrami čoraz zanietenejšie hovorí o vybudovaní tzv. metaverse, nového virtuálneho priestoru, ktorému hovorí aj „stelesnený internet“. O čo ide a čo tento pojem vlastne znamená?

Z času na čas sa vo svete technológií objaví nový buzzword – dobre znejúci pojem, okolo ktorého sa zrazu točia všetky novinky a ktorý so sebou do každej diskusie prináša vlnu nadšenia. Po umelej inteligencii, virtuálnej realite či 5G, z ktorých sa časom stali hmatateľné technológie, tu máme pojem „metaverse“.

Pojem metaverse vznikol ešte v roku 1992, kedy ho vo svojom sci-fi románe Snow Crash použil Neal Stephenson. Metaverse v príbehu označoval virtuálnu realitu, v ktorej ľudia v telách svojich avatarov interagovali so softvérovými agentmi. Stephenson už vtedy metaverse označil za nástupcu internetu.

Zdroj | Bantam Books/Neal Stephenson

K tejto myšlienke sa v priebehu uplynulých desaťročí vracali desiatky autorov sci-fi diel, no tentokrát sa zdá, že metaverse už začína naberať reálne kontúry.

Metaverse v modernom ponímaní opisuje spojenie reálneho, rozšíreného a virtuálneho sveta do jednotnej reality, v ktorej môžu ľudia žiť plnohodnotný život, v ktorom funguje samostatná ekonomika a ktorý nespravuje jedna konkrétna spoločnosť.

Pozrite si

Facebook opäť mení pravidlá ochrany súkromia

Na budovaní metaverse sa má aktuálne záujem podieľať nielen Facebook, ale napríklad aj spoločnosť Epic Games stojaca za herným hitom Fortnite a vývojárskym prostredím Unreal Engine, Roblox, Nintendo alebo Microsoft, ktorý vie metaverse aplikovať nielen v hre Minecraft, ale aj vo sfére pracovnej produktivity. Spomínaný Epic Games nedávno vyzbieral na budovanie metaverse 1 miliardu dolárov, z toho 200 miliónov doň investovalo Sony.

Zdroj | SCREEN POST

Metaverse ešte môže naraziť na niekoľko problémov, z ktorých tie hlavné tvoria egá riaditeľov technologických spoločností. Metaverse si totiž bude vyžadovať bezprecedentnú spoluprácu technologických spoločností, ako aj pevné stanovenie pravidiel pre fungovanie takéhoto virtuálneho sveta. Aj metaverse si predsa len bude vyžadovať svoju vládu a isté riadenie ekonomiky.

Technológia ako vystrihnutá zo sci-fi bestselleru Ready Player One alebo akčného titulu Gamer s Gerardom Butlerom, môže v tejto chvíli pôsobiť príliš surreálne. Metaverse však nemusí byť iba o virtuálnej realite, prístupný má byť podľa Zuckerberga aj prostredníctvom rozšírenej reality (AR), smartfónov, tabletov alebo počítača. Sľubovaného nástupcu internetu by sme sa tak teoreticky mohli dočkať už v najbližších rokoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.