Reklama

Čo je to IP adresa? Na čo slúži a aké typy poznáme?

Zdroj | Martinelle/Pixbay
Stanislav Vinc
Zdroj | Martinelle/Pixbay
Zdroj | Martinelle/Pixbay

Či už ide o odborné články alebo hollywoodske filmy, IP adresa patrí medzi najpoužívanejšie pojmy z technologického sveta. Viete však, na čo vlastne IP adresa slúži?

V skratke…

IP adresa slúži ako unikátne číselné označenie každého zariadenia pripojeného k sieti pomocou internetového protokolu. IP adresa slúži na identifikáciu zariadení a správne adresovanie dát, podobne ako poštová adresa slúži na smerovanie listov a balíkov.

Internet je dnes z používateľského hľadiska veľmi jednoduchý, no na pozadí je jeho súčasťou prekvapivo veľké množstvo štandardov a protokolov, ktoré zabezpečujú jeho fungovanie. Či už ste klikli na tento článok, spustili video na YouTube alebo odoslali správu cez Messenger, všetky dáta na pozadí plynuli tým správnym smerom vďaka IP adresám.

Zdroj | Samsung

Ako sme už spomínali vyššie, IP adresa slúži ako identifikačné číslo každého zariadenia v sieti a pre zjednodušenie ju môžeme prirovnať k poštovej adrese. Namiesto listov a balíkov sa však v sieti prenášajú takzvané pakety, teda bloky používateľských dát. IP adresa v tomto procese zabezpečuje správne adresovanie, smerovanie a doručovanie všetkých dát.

Či už ste doma, v práci alebo vo vlaku, vašu aktuálnu IP adresu vám pridelil poskytovateľ internetu, na ktorý ste práve pripojení. Vaša IP adresa teda necestuje s vami a ak sa z domu aj s vašim notebookom presuniete do kaviarne, v rámci Wi-Fi v kaviarni budete pristupovať k internetu s inou IP adresou. Niekedy vám však pre zmenu IP adresy postačí aj reštartovanie routeru.

Pozrite si

Čo je to USB-C a ako si vybrať správny USB-C kábel?

IP adresa vášho aktuálneho pripojenia totiž môže byť statická alebo dynamická. Statická IP adresa sa za žiadnych okolností nezmení, zatiaľ čo dynamická IP adresa sa zmeniť môže.

O type IP adresy opäť rozhoduje váš internetový poskytovateľ. Pri bežnom používaní internetu vám na type vašej IP adresy nemusí záležať. Zistiť ho však môžete napríklad na stránke WhatIsMyIPAddress.com.

Okrem statickej a dynamickej môže byť IP adresa aj privátna a verejná. Aj keď to tak môže na prvý pohľad pôsobiť, tieto pojmy nesúvisia s utajovaním alebo skrývaním IP adresy. Ak sme doteraz hovorili o IP adrese, ktorú vám pridelil váš internetový poskytovateľ, hovorili sme o verejnej IP adrese. Tá je pre každé zariadenie unikátna a v rovnakej dobe nemôžu existovať dve zariadenia s rovnakou verejnou IP adresou.

Zdroj | NETGEAR

V prípade domáceho internetového pripojenia má verejnú IP adresu iba váš router, ktorý ďalej šíri internetové pripojenie do počítačov, tabletov, smartfónov a ostatných zariadení, ktorým už ale daný router prideľuje privátnu IP adresu. V tomto prípade už nejde o unikátnu adresu a vaše zariadenia môžu mať pridelené rovnaké privátne IP adresy, ako zariadenia u vášho suseda.

V súvislosti s IP adresou sú často spomínané aj skratky IPv4 a IPv6. Tieto skratky označujú štvrtú a šiestu verziu internetového protokolu a teda označujú rôzne spôsoby zápisu IP adresy.

Štvrtá verzia vznikla ešte v roku 1983 a jej 32-bitový zápis adries už na pomery dnešného internetu nestačí. Posledný blok IPv4 adries bol vyčerpaný 3. februára 2011 a od vtedy svet postupne prechádza na IPv6 adresy, ktoré využívajú 128-bitový zápis.

Pozrite si

NÁVOD | Ako pracovať s novým Screenshotom v macOS Mojave?

Okrem rôznych pojmov, delení a verzií sa s IP adresou spája aj otázka, či vás pomocou IP adresy môže niekto lokalizovať. Odpoveď na túto otázku nájdete na akejkoľvek webovej stránke, ktorá vám zobrazí vašu IP adresu a všetky verejné údaje o vašom pripojení. Použiť môžete aj spomínanú webstránku WhatIsMyIPAddress.com.

Ako môžete vidieť na uvedenej alebo akejkoľvek podobnej stránke, vaša IP adresa vo väčšine prípadov prezrádza iba región alebo mesto a ani táto lokalizácia nemusí byť vždy správna. Hoci útočníci eventuálne môžu zistiť vašu presnejšiu polohu, budú k tomu potrebovať viac než len vašu IP adresu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.