Reklama

Čo je to ANC a ako táto technológia funguje?

Zdroj | JBL
Juraj Recký
Zdroj | JBL
Zdroj | JBL

Aktívne potlačenie hluku začína byť v slúchadlách povinná výbava. Túto funkciu však nájdeme aj inde.

Active Noise Cancellation, skrátene ANC, po slovensky Aktívne potlačenie hluku, je potlačenie, respektíve maximálna možná minimalizácia okolitých ruchov a šumov pomocou technológie, tak aby vás nič nerušilo. ANC je veľmi populárne v segmente slúchadiel. Zatiaľ čo ešte donedávna ruch potláčali takmer výhradne prémiové kúsky, dnes je funkcia čoraz bežnejšia aj v strednej triede.

S teóriou na aktívne potlačenie hluku prišiel ako prvý doktor filozofie a medicíny Paul Lueg, ktorý v roku 1933 podal patentovú prihlášku na použitie fáz postupujúci vĺn na zrušenie sínusových tónov a obrátenie polarity na zrušenie zvukov. Patent bol udelený o 3 roky neskôr, ostal však v rovine teórie, pretože v tej dobe ešte neboli dostupné technológie na ďalší výskum.

Prvé funkčné riešenie ANC prišlo v roku 1950. Autorom bol doktor Lawrence Jerome Fogel, ktorý riešil odhlučnenie kabíny pilota vrtuľníka. Cieľom bola zrozumiteľnejšia komunikácia.

Pozrite si

Jabra ELITE active 65t kvalita so škvrnkami nedokonalostí

V slúchadlách sa ANC prvýkrát objavilo v roku 1980. Amar Bose počas letu do Európy začal riešiť ako pomocou slúchadiel odfiltrovať okolitý ruch, ktorý mu bol nepríjemný. Po dvoch rokoch intenzívne vývoja spoločnosť BOSE ponúka ako prvá ANC v slúchadlách.

ANC sa často vysvetľuje ako technológia využívajúca biely šum, teda nerušivý monotónny zvuk na pozadí, ktorý prehluší ostatné zvuky. Nie je to pravda. Aktívne potlačenie hluku využíva aktívny šum, ktorý reaguje na konkrétne, alebo teda problémové, zvuky a ruchy v okolí a prispôsobuje sa im tak, aby sa navzájom rušili.

Zdroj | wikipedia.org

Technológia vybavená Aktívnym potláčaním hluku musí mať minimálne jeden mikrofón, dnes je bežné, že ich je viac. Mikrofóny sú orientované do priestoru, aby čo najlepšie zachytávali okolie. V prípade slúchadiel sa dajú využiť aj na telefonovanie.

Na mikrofónom zachytené problémové zvuky ako je hluk z dopravy, hrmot lietadla, či rozhovor, v technológii reaguje špeciálny mikročip, ktorý vytvára opačné zvukové vlny, ako sú tie rušivé. Vlny sa navzájom vyrušia a výsledkom je výrazné potlačenie okolitého hluku.

Tento proces sa nazýva deštruktívne rušenie. V odbornejšej terminológii ide o to, že každý zvuk prebieha v pravidelnej sínusoide, ktorej najvyššia dosiahnutá hodnota s nazýva amplitúda. ANC vytvára amplitúdu rovnakej hodnoty, no fázovým posunom o 180 stupňov.

Ak pri zapnutom ANC v slúchadlách počujete jemný šum, nie je to tým, že by ste kúpili menej kvalitný výrobok. Absolútne ticho nie je možné dosiahnuť. Tento šum je však zväčša tak minimálny, že pri počúvaní hudby ho nemáte šancu vnímať.

Zdroj | http://techdissected.com

Výrazným problémom ANC je spotreba energie. Opäť, ako príklad použijeme slúchadlá. Výrobcovia často uvádzajú výdrž na jedno nabitie aj o štvrtinu nižšiu v prípade, že máte ANC aktívne. Technológiu na potlačenie zvuku nájdete tiež v autách, avšak ak by ste si chceli týmto spôsobom odhlučniť byť, bolo by to finančne vysoko neefektívne.

Zníženie hluku nie je len o pohodlnosti. Hluk, aj keď ho vnímate len príposluchom, opotrebováva váš sluch, má vplyv na krvný tlak a môže mať vplyv na srdcový rytmus. Všetko toto môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Preto by ste si mali denne dopriať dostatok ticha. Ak práve nemôžete ísť do prírody, tak použite slúchadlá s ANC technológiu. Funguje, aj keď nemáte pustenú hudbu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.