Čo je to AG? V čom sa odlišuje od iných obchodov s aplikáciami?

ZDROJ | Huawei

Posledné týždne sa začala objavovať doteraz neznáma skratka. Aj na našom portáli ste mali možnosť prečítať si niekoľko článkov, kde sme spomínali AG. Pýtate sa, čo to vlastne je a pre koho je to určené?

Nebudeme vás dlho napínať, AG je skratka AppGallery, virtuálneho obchodu s aplikáciami, ktorý zriadil Huawei pre majiteľov mobilných zariadení Huawei a Honor.

Ponúka exkluzívny obsah a je to dôsledok obchodnej vojny medzi USA a Čínou, vďaka ktorej sa Huawei dostal na čiernu listinu a nemôže obchodovať s americkými spoločnosťami. Výsledkom obmedzení bolo zamedzenie prístupu ku Google Play. Ako dobre vieme, základom zariadenia nie je hardvér, ale programy (aplikácie), ktoré na ňom bežia.

Otázku, na čo by vám bola vlajková loď od Huawei, keď na ňom nespustíte ani svoju bankovú aplikáciu, vyriešil Huawei sprístupnením vlastného obchodu. Huawei totiž už niekoľko rokov pracoval na vlastnom ekosystéme, v ktorom ponúka alternatívne služby k tým od Google.

Pozrite siPripravení odstrihnúť sa?! – Huawei P40 Pro

Samozrejme, konkurovať obrovských obchodom App Store a Google Play nie je cieľom Huawei, no napriek tomu si AG nevedie vôbec zle. Keďže Huawei predáva svoje výrobky aj na Slovensku, nájdete tu aj naše aplikácie, téme sme sa venovali v článku Toto sú slovenské aplikácie, ktoré si viete stiahnuť do Huawei P40 Pro.

Obchod Huawei AppGallery sa od globálneho spustenia v apríli 2018 stihol vypracovať na tretiu najpoužívanejšiu platformu pre mobilné aplikácie na svete. Aktuálne je prvou voľbou pre majiteľov tzv. AG smartfónov, ktorým prepožičal svoju skratku. AppGallery používa v súčasnosti viac ako 370 miliónov užívateľov, pričom viac ako 100 miliónov pripadá na oblasti mimo Číny.ZDROJ | Huawei

Z bankových aplikácií nechýbajú appky ČSOB SmartBanking SK, Home Credit SK, OTP Banka či VÚB Mobil Banking. Taktiež na Huawei AppGallery nájdeme aplikácie operátorov Telekom, Orange a O2 či taxi služieb Hopin Taxi a VB Taxi. Samozrejmosťou je najznámejšia slovenská navigácia Sygic.

Pre majiteľov zvyknutých používať služby Google to môže znamenať problém dostať sa ku Gmailu, Disku Google, Fotky Google či mapám. Z toho dôvodu si na nové Huawei smartfóny nenainštalujete aplikáciu Uber, ktorý pracuje s mapami od Google.

ZDROJ | Huawei

Skúsenejší používatelia si vedia nainštalovať chýbajúce aplikácie (napríklad Facebook, Instagram, Viber, WhatsApp) z obchod Aurora Store, ktorý čerpá dáta priamo z obchodu Google Play.

AG sa momentálne nachádza len v medzistupni – používateľ dokáže využívať svoj smartfón, ale plný servis, aký mu poskytovalo zázemie s Google službami, nemôže očakávať.

Komentáre k článku