ČO do Windows Phone spod stromčeka alebo 25 top aplikácií, ktoré musíte mať!

V predvianočnej akcii operátorov sa vyskytlo aj niekoľko smartfónov s operačným systémom Windows Phone. V súčasnosti sú na trhu ešte stále modely s Windows Phone 7.5, no nové kúsky majú najnovší Windows Phone 8, ktorý podporuje aj aplikácie z predošlej verzie, hoci naopak to už možné nie je. Ak ste si teda kúpili jeden z akciových kúskov od operátora alebo jednoducho stavili na tento systém, pozrite si top aplikácie a hry, ktoré by v ňom nemali chýbať.

Windows Phone 8X by HTC

POZRITE SI AJ:

ČO do iPhone spod stromčeka? Hry, ktoré jednoducho musíte vyskúšať!

ČO do androidu spod stromčeka? Len tie najlepšie hry!

ČO do iPhone alebo iPadu spod stromčeka? Aplikácie, ktoré by ste nemali prehliadnuť!

ČO do androidu spod stromčeka? Aplikácie, ktoré musíte mať!

Samsung ATIV S

Ako na to?

Podobne ako v ostatných operačných systémoch v smartfónoch, aj v prípade Windows Phone je pre sťahovanie aplikácií nutná registrácia na niektorom zo serverov výrobcu. V tomto prípade ide o Microsoft, no prihlasovať sa môžete buď cez LiveID konto, cez Hotmail či nový Oultook.com. Po registrácii stačí zapnúť Obchod  v menu telefónu a buď si aplikácie hľadať cez rôzne sekcie alebo stlačením lupy vyhľadať naše top aplikácie. Aplikácie je samozrejme možné inštalovať aj cez web rozhranie na počítači. Cez web Windows Phone sa stačí prihlásiť a v prípade prihlásenia aj vášho smartfónu, v pravom hornom rohu vidíte svoj model. Cez prehliadač je listovanie a vyhľadávanie jednoduchšie a pohodlnejšie, no na cestách či pohovke v obývačke je pohodlnejšie listovať aplikáciami v telefóne.

Pozor však na to, aby ste mali buď poriadny dátový balík cez sieť operátora, alebo boli pripojení v domácej či inej WLAN sieti, kde predsa len tie dáta nie sú tak drahé.

Windows Phone 8S by HTC

Jednou z najväčších nevýhod Windows Phone aplikácií je momentálna nemožnosť ich nakupovania. Týka sa to samozrejme len aplikácií, za ktoré si vývojári nechávajú platiť. V mnohých prípadoch je však možné platené aplikácie aspoň vyskúšať. Určite si však budete chcieť sťahovať aj iné aplikácie, tak nezabudnite na bezpečnosť. Hoci vďaka menšiemu rozšíreniu Windows Phone telefónov nie je množstvo útokov a škodlivých aplikácií v takom množstve ako v prípade OS Android, nájdu sa aj nebezpečné aplikácie, ktoré vám môžu uškodiť. Preto si pri výbere aplikácie pozrite hodnotenie. Nejde len o hviezdičky, ale aj o komentáre, ktoré používatelia nechávajú vývojárom na druhej karte v popise aplikácie. Tretia karta zobrazuje zas vybrané screenshoty z aplikácie, takže si môžete aplikáciu pred inštaláciou i pozrieť v statickom stave.

Nokia Lumia 820

TOP APLIKÁCIE

AccuWeather

Ak máte dátový balík od vášho operátora, určite si nainštalujte aplikáciu AccuWeather, jednoznačne najlepšiu aplikáciu na počasie so živou dlaždicou a možnosťou zobrazenia počasia aj v uzamknutej obrazovke. Zobrazuje nielen aktuálne počasie, vlhkosť, veternosť, UV index, tlak východ a západ Slnka, počasie na najbližších 10 dní, hodinovú predpoveď, ale i i vychytávky ako zobrazenie mapy s oblačnosťou, či dokonca Lifestyle funkciu s predpoveďou, či sa oplatí ísť vo vašej oblasti bicyklovať, hrať golf, ísť na pláž, ísť si zabehať atď. Aplikácia je zadarmo!

Link na aplikáciu

AccuWeather

Meniny

Ďalšou šikovnou aplikáciou bez nutnosti byť on-line je aplikácia Meniny od programátora Roberta Vargu. Vďaka živej dlaždici vždy vidíte, či má niekto z vášho zoznamu meniny. Mená zo slovenského kalendára sa však zobrazujú neustále, takže neprídu skrátka ani tí, ktorých nemáte v zozname.

Link na aplikáciu

Meniny

Bankomaty SR

Určite sa vám už stalo, že ste sa ocitli bez hotovosti a nemali ste šajn, kde je najbližší bankomat vo vašom okolí. Vďaka aplikácii si tak môžete vyhľadať 3 alebo 10 najbližších bankomatov bánk ČSOB, Tatrabanka, Slovenská sporiteľňa, UniCredit Bank vo vašom okolí. Nevýhodou je tiež v trial verzii nemožnosť voľby svojej banky, ale na mape sa zobrazujú všetky spomínané banky. Aplikácia je zadarmo v trial verzii a na jej fungovanie je potrebné byť on-line.

Link na aplikáciu

Bankomaty SR

Evernote

Klasika v podobe najznámejšieho zápisníka na svete pre všetky platformy, vrátane počítačov. V prípade Windows Phone je silným konkurentom natívna aplikácia OneNote, ktorej ale neholduje toľko používateľov. Ak si raz na Evernote zvyknete, už nebudete chcieť nič iné. Aplikácia je zadarmo, funguje off-line, no na synchronizáciu poznámok je potrebné pripojenie. Stačí však raz denne.

Link na aplikáciu

Evernote

Facebook

Facebook pre Windows Phone priamo od Microsoftu je pomerne jednoduchá aplikácia so zobrazením noviniek, najnovších fotografií priateľov a vlastného profilu, kde nájdete ďalšie funkcie v podobe zoznamu priateľov, správ, akcií atď. Samozrejmosťou sú aj notifikácie tak, ako ich poznáte z webu. Aplikácia funguje aj na pozadí a správy je možné prepojiť s SMS správami v telefóne. Aplikácia je zadarmo a funguje len on-line.

Link na aplikáciu

Facebook

Flashlight XT

Veľmi jednoduchá aplikácia na zapnutie LED blesku s možnosťou pridania dlaždice na hlavnú obrazovku je vždy poruke bez zbytočných funkcií.

Link na aplikáciu

Flashlight XT

gMaps

Hoci Google oficiálne na Windows Phone nemá žiadnu aplikáciu, našlo sa niekoľko šikovných programátorov a tak si môžete užívať on-line mapy Google vrátane množstva ich funkcií ako napríklad dopravy, autobusov,  Google Latitude atď. Chýba jedine satelitné zobrazenie, no na druhej strane si vystačíte aj s funkciou StreetView! Aplikácia je bezplatná a funguje jedine v on-line režime.

Link na aplikáciu

gMaps

IMDb

Ste fanúšikom filmov alebo len jednoducho často konverzujete o tom a tom filme či seriály? Najväčšia svetová databáza filmov IMDb má taktiež svoju aplikáciu s veľmi jednoduchým rozhraním a hoci sú oproti webovému rozhraniu funkcie okresané, k filmom, hercom či najnovším informáciám zo sveta filmu sa vždy dostanete. Aplikácia je zadarmo a samozrejme potrebuje on-line pripojenie.

Link na aplikáciu

IMDb

Lekárne SK

Ďalšou šikovnou slovenskou aplikáciou je práve táto na vyhľadávanie najbližších lekární buď textovo alebo priamo na mape. Lekárne si môžete i vyhľadávať buď rovno podľa mena, alebo podľa miest a abecedného zoznamu. Pri lekárni sa zobrazí nielen adresa a telefónne číslo, ale i možnosť platby. Úplne dokonalé by bolo pridať otváracie hodiny, ale pri množstve lekární na Slovensku by to bol asi problém. Aplikácia funguje on-line a je zadarmo.

Link na aplikáciu

Lekárne SK

PDF Reader

Ak často pracujete s prílohami mailov, určite často využívate i PDF súbory. Tie však Windows Phone natívne nepodporuje, takže potrebujete čítačku PDF súborov, vrátane množstva e-kníh. Zaujímavé je, že bezplatná verzia je priamo od Microsoftu. Zapnutím aplikácie sa zobrazí jedine zoznam posledných otvorených súborov. Aplikácia je bezplatná a off-line.

Link na aplikáciu

PDF Reader

RapDialer

Perfektný príklad toho, ako mal Microsoft pripraviť aplikáciu telefónu. Priamo na zobrazenej telefónnej klávesnici stačí vyťukať meno, komu chcete volať. Kliknutím na meno kontaktu voláte, posunom po čísle alebo e-maili odošlete správu… Aplikácia ponúka aj množstvo nastavení a maximálne zjednodušenie telefonovania. Je bezplatná a funguje samozrejme off-line.

Link na aplikáciu

RapDialer

SkyDrive

Na to, aby ste sa dostali na váš cloud od Microsoftu v novom telefóne nenájdete ani aplikáciu. Vyhľadať si ju musíte v Obchode. Po inštalácii je jednoduché rozhranie pochopiteľné aj pre začiatočníkov, môžete si tak otvárať už uložené dokumenty, obrázky atď., ale i vytvárať nové zložky a súbory medzi nimi premiestňovať. Okrem toho môžete súbory rovno aj zdieľať. Aplikácia funguje on-line a je bezplatná.

Link na aplikáciu

SkyDrive

Skype

Ak ste častejšie na Skype ako na iných on-line messengeroch, určite nezabudnite na aplikáciu Skype. Samozrejmosťou je chat, zoznamy, videohovory či živá dlaždica na hlavnej obrazovke. Bezplatná aplikácia vyžaduje ako inak internetové pripojenie.

Link na aplikáciu

 

Slovak Radios

Microsoft v novom Windows Phone 8 akosi zabudol aj na podporu FM rádia. Netuším prečo, no aj tento hendikep má svoje riešenie v podobe on-line streamingu rádií. Okrem svetových cez TuneIn Radio si môžete do telefónu stiahnuť aj slovenskú aplikáciu s extrémne jednoduchým rozhraním. Aplikácia funguje len on-line a je zadarmo.

Link na aplikáciu

Slovak Radios

SME.sk

Nezaobídete sa bez najväčšieho on-line spravodajského portálu na Slovensku? Aj ten už má vlastnú a celkom prepracovanú aplikáciu, ktorá hoci má menej funkcií ako web stránka, určite si v nej nájdete všetky dôležité informácie, vrátane sekcie TV SME. Aplikácia je zadarmo a samozrejme vyžaduje byť on-line.

Link na aplikáciu

SME.sk

SMS lístok

Cestuje MHD veľmi sporadicky a už ani neviete ako si kúpiť lístok? Ide to aj cez mobil, ale určite si nepamätáte tvar a číslo, ako poslať SMS správu. Táto aplikácia vás v Bratislave, Košiciach, Žiline a Prešove nenechá v štichu a všetko spraví za vás! Podobne funguje aj SMS parkovanie pre vodičov. Bezplatná aplikácia nepotrebuje on-line pripojenie.

Link na aplikáciu

SMS lístok

SoundHound

Sedíte v aute, v podniku či u priateľov a počujete skladbu, ktorú jednoducho musíte poznať? Nie je nič jednoduchšie ako spustiť aplikáciu SoundHound a nechať skladbu s interpretom a ďalšími informáciami vyhľadať on-line krátkym nahraním časti skladby. Aplikácia zadarmo vyžaduje on-line pripojenie.

Link na aplikáciu

SoundHound

Stopwatch

A ďalšia drobnosť, na ktorú Microsoft „zabudol“ v novom Windows Phone OS sú stopky či časovač. Aj takúto drobnosť si však môžete vybrať spomedzi množstva aplikácií. Najjednoduchšou je práve Stopwatch so stopkami a časovačom samozrejme v čistom štýle Windows Phone. Ak vyžadujete čosi viac, určite v Obchode nájdete čo potrebujete. Bezplatná aplikácia je off-line.

Link na aplikáciu

Stopwatch

Taxíky SK & CZ

Ďalšia slovenská aplikácia, ktorá ponúka ucelený zoznam taxíkov a taxislužieb, ktoré však preberá zo Zlatých Stránok. Práve to môže byť nevýhoda, hlavne ak sa potešíte, že na neďaleko vás je taxík, ktorý tam však reálne nie je. Každopádne je to šikovná aplikácia, keď hľadáte taxík aj v cudzom meste. Aplikácia je bezplatná a vyžaduje on-line pripojenie.

Link na aplikáciu

Taxíky SK & CZ

TV Program

Aplikácia od Igora Kulmana je síce platená, no ponúka všetky funkcie aj v trial verzii. Jednoduché zobrazenie aktuálnych programov vo všetkých slovenských českých a niekoľkých zahraničných TV staniciach je doplnené drobnosťami ako denné zobrazenie programu či na nasledujúci deň. V nastaveniach je možné stanice aj skryť či zmeniť ich usporiadanie.

Link na aplikáciu

TV Program

Wikipedia

Špeciálne navrhnutá aplikácia pre Windows Phone ponúka rýchlu možnosť  získavania informácií cez vyhľadávanie si môžete kliknúť aj na článok či zobraziť články týkajúce sa miest okolo vás. Články v aplikácii si môžete ukladať aj medzi obľúbené, aby ste na ne nezabudli. Aplikácia je bezplatná a potrebuje on-line pripojenie.

Link na aplikáciu

Wikipedia

YouTube

Kto by nepoznal YouTube? Aplikácia s rovnomenným názvom ponúka rýchly prístup na tento video portál, ktorá však otvára len web stránku m.youtube.com. Nejde tak o samostatnú aplikáciu s funkciami navyše, ale len o rýchlu možnosť otvorenia YouTube.com. Ale aj to sa často zíde. :) Potrebné je samozrejme on-line pripojenie.

Link na aplikáciu

YouTube

Biblia na cesty

Ak ste katolík či si jednoducho chcete prečítať knihu kníh, nevynechajte slovenskú aplikáciu Biblia na cesty. Aplikácia obsahuje kompletne Starý i Nový zákon, čítanie je jednoduché vďaka tmavému pozadiu, jednotlivé kapitoly je možné poslať e-mailom alebo pridať do záložiek, nechýba ani vyhľadávanie. Aplikácia je zadarmo a funguje off-line.

Link na aplikáciu

Biblia na cesty

NASA

Neoficiálna aplikácia Národnej agentúry pre letectvo a vesmír ponúka zaujímavé funkcie v podobe videí priamo z NASA, podcastov, videocastov obrázkov a samozrejme noviniek. Pozrieť si tak môžete najnovšie a najzaujímavejšie videá a fotky z vesmíru, prečítať novinky z NASA či uložiť si podcasty a videocasty agentúry. Aplikácia je bezplatná a vyžaduje pripojenie k internetu.

Link na aplikáciu

NASA

Heureka

Slovenská aplikácia jedného z najväčších vyhľadávačov najnižších cien v e-shopoch má vlastnú a pomerne šikovnú aplikáciu. V štýle Windows Phone je rozhranie rozdelené na Populárne, Moje a Vyhľadávanie. Zaujímavosťou je možnosť snímania EAN kódu výrobku, no nefunguje vždy na 100%. Aplikácia je bezplatná a funguje len on-line.

Link na aplikáciu

Heureka

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku