ČO do školy?! Tablet nesmie vo výbave študenta chýbať!

Jáááj, normálne by som sa rád vrátil do školy, keby som mal také možnosti ako dnešní študenti stredných a vysokých škôl. Veď si so sebou zoberú tablet, v ktorom nájdu všetko podstatné v elektronickej forme a ešte si do neho množstvo informácií aj zapíšu. Otázka však znie, aký tablet si vybrať?

Lenovo IdeaPad K1

Tablet je rovnakou súčasťou dnešného sveta, ako notebooky, alebo netbooky, o ktorých sme si už písali. Ponuka je rovnako bohatá, ako v prípade predchádzajúcej dvojice oblastí a tak sa vám opätovne pokúsime poradiť, na čo si dať pozor pri kúpe tabletu, ale aj čomu sa radšej veľkým oblúkom vyhnúť.

Priority sú stále prvoradé

Pred kúpou akéhokoľvek tabletu je dôležité vedieť, na čo ho budete používať. Iné je totižto kupovať tablet na zábavu a konzumáciu multimediálneho obsahu a iné je, ak sa rozhodnete na svojom novom tablete aj nejaký ten obsah vytvárať. Rovnako dôležitý je aj váš vlastný pocit zo spracovania daného zariadenia, operačného systému, užívateľského prostredia a samozrejme veľkosti.

Google Android 3.2 Honeycomb

Operačný systém

Operačný systém je jednou z hlavných otázok pri kúpe tabletu. Vo väčšine prípadov sa stretnete s tabletmi pracujúcimi na operačnom systéme Google Android, pričom nesmieme zabudnúť na ikonu v podobe Apple iPad-u, ktorý používa ako operačný systém Apple iOS. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý systém vám bude vyhovovať viac, môžeme za pomôcku považovať operačný systém smartfónu, ktorý pravdepodobne už v súčasnosti používate. „Jabĺčkari“ sa tak pravdepodobne poobzerajú po niektorom z iPad-ov a „Androiďáci“ sa budú strácať v širokej ponuke tabletov s OS Android.

Fujitsu Stylistic M532

Vyberte si tú správnu uhlopriečku

Uhlopriečka tabletu je jedným z najdôležitejších kritérií pri kúpe tabletu. Niekto preferuje kompaktné zariadenie, ktoré v taške nezaberie veľa miesta, kým iní naopak ocenia veľkú plochu, na ktorej sa zobrazí väčšie množstvo informácií. Ak ste si v prvom bode za prioritu stanovili vytváranie obsahu, bude pre vás pravdepodobne vhodnejšie ak siahnete po tablete s uhlopriečkou 9“ až 10“, na ktorom vám už aj integrovaná softvérová klávesnica ponúkne dostatok pohodlia pre písanie dlhších textov a poznámok. V prípade kompaktnejších zariadení budete musieť riešiť kompromisy, prípadne siahnuť po externej hardvérovej klávesnici, ktorá však predstavuje záťaž navyše vo vašej taške.

Motorola XOOM 2

Rozlíšenie displeja

Podstatnou otázkou v prípade tabletu je aj rozlíšenie displeja. Nechcete sa predsa celý čas pozerať na kostrbaté obrázky a hranaté písmo, z ktorého vás budú bolieť oči. Časy keď bolo rozlíšenie displeja 800 x 600 bodov dostatočné sú už nenávratne preč. Za akýsi nepísaný štandard je v dnešnej dobe možné považovať rozlíšenie 1 280 x 800 bodov. Čím bude však rozlíšenie displeja vášho tabletu vyššie, tým príjemnejšia bude každodenná práca s ním a jednoduchšie bude aj čítanie siahodlhých textov, ktorým sa študenti istotne nevyhnú.

Huawei Mediapad

Porty a konektivita

V prípade využívania tabletu v škole treba brať do úvahy aj možnosť pripojenia externých pamäťových médií pre rýchlu výmenu informácií priamo na mieste. Nie každý tablet totižto zvládne pripojenie USB kľúča, alebo odoslať súbor lokálne pomocou technológie Bluetooth. Rovnako stojí za zváženie, či si vystačíte s Wi-Fi pripojením, alebo potrebujete byť on-line nonstop. V druhom prípade sa oplatí investovať o niečo viac do tabletu s integrovaným 3G pripojením, hoci potom musíte rátať s vyššími výdavkami za dátovú SIM kartu operátora. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete pre tablet s Wi-Fi pripojením, nemusíte zúfať. Veľká väčšina súčasných smartfónov nemá problém zdieľať svoje internetové pripojenie s iným zariadením.

Asus Transformer Pad 300

Pomer cena/výkon

Poznáte to. V recenziách nových tabletov nájdete spúšť superlatívov o tom, aký výkonný je ten, či onen procesor, aké hodnotenia dosiahol daný tablet v rôznych testovacích programoch a podobne. Položte si však ruku na srdce. Naozaj vám záleží na tom, či bude mať v „benchmarku“ váš tablet o XY bodov viac? Ak skutočne nechcete tablet využívať iba na hranie najnovších super-mega graficky prepracovaných hier, bude vám väčšina súčasných tabletov od renomovaných výrobcov úplne stačiť. Hravo totižto prehrajú videá, dokonca vo väčšine prípadov aj v HD, či Full HD rozlíšení, prípadne si na nich zapíšete poznámku, či odpoviete na e-mail, alebo zavoláte priateľovi cez VoIP. Oblúkom sa však vyhnite lacným „No-Name“ tabletom, ktoré na prvý pohľad ponúkajú dostatok hardvérového výkonu s otvoreným operačným systémom, ale ich reálne používanie je vo väčšine prípadov hotovým utrpením.

Apple iPad

Keďže sa v modernej dobe tabletov orientujeme prakticky od začiatku ich novodobej existencie, dovolili sme si pre vás vybrať sedem súčasných tabletov, ktoré istotne stoja za zváženie. Nami vybrané modely však nereprezentujú všetky dostupné možnosti, nakoľko na trhu je podstatne väčšie množstvo tabletov, ktoré majú čo ponúknuť. Navyše ak by ste sa rozhodli s kúpou nového tabletu počkať do Vianoc, karty môže zamiešať príchod nového operačného systému Windows 8 a tabletov pracujúcich na tomto operačnom systéme. Súčasne s príchodom nového operačného systému je možné očakávať aj mierny pokles cien súčasných tabletov.

Acer Iconia A700

Acer Iconia A700 je špičkovým tabletom s 10“ displejom, ktorý ponúkne FullHD rozlíšenie. Študenti teda budú mať dostatok miesta na zobrazenie svojich informácii. Rovnako poteší batéria s veľkou kapacitou 9 800 mAh, výkonný procesor Nvidia Tegra 3, port USB a tiež HDMI port. Jeho cena sa pohybuje v rozmedzí od 424,42 € až po takmer 500 €.

Acer Iconia A700

Acer Iconia A700

Nový Apple iPad

Ikonu medzi tabletmi hádam ani nie je nutné predstavovať. Geniálny tablet s 9,7“ Retina displejom, nespočetným dostupným príslušenstvom a operačným systémom Apple iOS sa teší veľkej obľube. Ak už máte Apple iPhone, bude iPad tým správnym krokom vpred. Okrem verzií s Wi-Fi pripojením, sú k dispozícii aj verzie s 3G pripojením. Bohužiaľ by ste v ňom zbytočne hľadali USB port, ktorý supluje redukcia a jeho cena, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 452,90 € za najlacnejší model, 16 GB Wi-Fi až po vyše 820 € za model s kapacitou 64 GB a 3G pripojením, nie je zrovna najnižšia.

Apple iPad

Nový Apple iPad

Asus Transformer Pad 300

Jednoduché riešenie, ktoré pripomína skôr netbook ako tablet, najmä vďaka možnosti dokúpenia dokovacej stanice s integrovanou hardvérovou klávesnicou. Tú ocenia študenti pri každodennom zapisovaní svojich poznámok. Cena je oproti drahšiemu Asusu Transformer Prime zrazená nižšie a prejaví sa najmä na vzhľade, hojnejšom použití plastov a menšej integrovanej pamäti. 10“ HD displej však ostal, rovnako ako možnosť získať USB porty pripojením doku, alebo model s integrovaným 3G modulom.

Asus Transformer Pad 300

Asus Transformer Pad 300

Fujitsu Stylistic M532

Tablet, ktorý viac ako svojimi parametrami a vzhľadom zaujme bezpečnostnými funkciami a ochranou uložených dát. O výkon sa postará štvorjadrový procesor Nvidia Tegra 3 a chýbať nesmie ani microUSB a HDMI konektor, ktoré dopĺňajú bezdrôtové možnosti pripojenia pomocou Bluetooth, Wi-Fi a 3G modulu. Cena za tento 10“ tablet sa pohybuje v rozmedzí od 477,20 € až po 520,70 €.

Fujitsu Stylistic M532

Fujitsu Stylistic M532

Huawei MediaPad

Staršia verzia pomerne lacného 7“ tabletu, ktorá sa čoskoro dočká aktualizovanej verzie. Okrem ceny zaujme istotne aj microHDMI konektorom, 3G konektivitou a kompaktnými rozmermi. Staršia verzia však pracuje na prvej verzii operačného systému Google Android pre tablety s označením 3.2 Honeycomb. V súčasnosti by už mala byť dostupná aktualizácia aj na Android 4.0. Nechýba však ani microUSB port, ktorý je využiteľný aj pre pripojenie externého USB disku, vďaka funkcii „USB on the Go“. Jeho cena, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 284,00 € až po skoro 380 €, vás donúti mu niektoré jeho neduhy odpustiť.

Huawei MediaPad

Huawei MediaPad

Lenovo IdeaPad K1

Starší, ale stále dostačujúci tablet, ktorý ponúkne dvojjadrový procesor Nvidia Tegra 2, 10“ displej, pripojenie pomocou Wi-Fi a Bluetooth, ale aj možnosti rozšírenia integrovanej pamäte pomocou microSD kariet, alebo microHDMI port. V súčasnosti vás pre IdeaPad K1 môže presvedčiť najmä jeho cena, nakoľko za prémiový tablet, aj keď nie s najvýkonnejším hardvérom súčasnosti zaplatíte v slovenských eshopoch v rozmedzí od 265 € až po niečo vyše 300 €.

Lenovo IdeaPad K1

Lenovo IdeaPad K1

Motorola XOOM 2

Tablet vychádzajúci z prvého tabletu Motorola, ktorý predstavil operačný systém Google Android určený výhradne pre tablety. Ponúkne veľmi tenké telo, ochranné sklo Gorilla Glass a dvojjadrový procesor. Zakúpiť si ho môžete v dvoch veľkostiach. Cena menšej Motoroly XOOM 2 Media Editon, ktorej displej ponúkne uhlopriečku 8,9“ sa pohybuje od zhruba 322 € až po takmer 500 €. Na väčšieho súrodenca s 10,1“ displejom si budete musieť prichystať približne o 200 € viac.

Motorola XOOM 2

Motorola XOOM 2

 

Uvedené ceny sú len orientačné ceny, za ktoré sa jednotlivé produkty dajú v slovenských obchodoch a e-shopoch kúpiť.

Foto: výrobcovia, TECHBOX

Komentáre k článku