ČO do školy?! Netbooky, kým sú ešte tu!

Minulý týždeň sme sa podrobne pozreli na notebooky, pričom prvým krokom bolo spoznanie svojich potrieb. Ten môžeme pri netbookoch s čistým svedomím preskočiť, na náročné úlohy sa totiž títo drobci nehodia ani výkonom, ani veľkosťou a na druhej strane, na písanie poznámok, pozeranie internetu a prípadne filmov na internátnej izbe sú úplne ideálne. Netbooky však už dávno nie sú tým, čím bývali…

Netbook

Umierajú? Dospievajú?

Tento článok vychádza iba týždeň po tom, ako hlavní výrobcovia netbookov, značky ASUS a MSI ohlásili, že ďalšie modely už nepredstavia. Resp. že ASUS končí s radom Eee PC postavenom na procesoroch Intel Atom. Nový netbook však už dlho nepredstavil prakticky žiadny výrobca, počet modelov na trhu klesá, takže je možné, že sa pozeráme na poslednú generáciu štandardných netbookov. Prečo je tomu tak? Dôvodov je viacero. Na netbooky je vyvíjaný vysoký tlak, sčasti ich totiž dokážu nahradiť jednak „transformery“ (tablety s prídavnou klávesnicou) a takisto aj ultrabooky, hoci sú ešte stále pridrahé. Štandardné notebooky zasa stápajú na výdrži batérie a tak sú vhodnejšie aj do školy, navyše už nie je problém kúpiť 15,6“ notebook za 300 €. Ďalšia vec je, že netbook si takmer nikto nekúpi ako primárny počítač a teda necíti tak rýchlo nutnosť nahradiť ho, čo znižuje predajné čísla výrobcov. A napokon, v tomto lacnom odvetví je pomerne málo inovácií. Napríklad AMD tento rok predstavilo iba kozmeticky zlepšené procesory (veľké zmeny prídu začiatkom roka 2013), Intel novú generáciu uvedie až koncom budúceho roka, pričom v bežných notebookoch sa každý rok čipy zlepšia asi o 20 %. Je takmer isté, že lacné mobilné počítače nezaniknú, no budú sa musieť prispôsobiť. O rok sa zrejme budú podobať viac ultrabookom ako netbookom dneška. Zatiaľ je však stále čo vyberať a navyše už pribúdajú aj prvé „ultra netbooky“.

Netbook

Uhlopriečka a batéria, to je základ

Asi najväčšou výhodou netbookov spolu s cenou je dlhá výdrž batérie. So štandardnými šiestimi článkami vďaka úspornému hardvéru bežne siaha aj k desiatim hodinám. Výrobcovia si preto môžu dovoliť (v záujme zníženia ceny) osádzať polovičné batérie. Či vám budú stačiť tie cca 4 hodiny, si musíte rozhodnúť sami. Na vedomie treba zobrať fakt, že na rozdiel od výkonného notebooku pre procesor netbooku je strednou záťažou aj spracovanie pár stránok v internetovom prehliadači a teda skutočná výdrž sa od teoretickej vzďaľuje, môžeme rátať tak 60-80 %.

Kedysi bola u netbookov štandardom uhlopriečka displeja 10“, dnes sú také len najmenšie modely a začína panovať veľkosť 11,6“. Rozdiel je zdanlivo malý, no v skutočnosti väčšie netbooky ponúknu podstatne väčší komfort, najmä vďaka vyššiemu rozlíšeniu (1 366 x 768 oproti 1 024 x 600 b.). Rozhodnutie je opäť na vás. Ako školský počítač s lepšou výdržou dobre poslúži desaťpalec, viac pohodlia ponúkne väčší model, no samozrejme za vyššiu cenu. Existujú aj väčšie netbooky (12,1“), rozdiel oproti 11,6“ je zanedbateľný. Opäť dôrazne odporúčame matné displeje. S veľkosťou displeja priamo súvisí veľkosť a pohodlie klávesnice. Aj tie najmenšie modely majú štandardne pohodlnú chiclet klávesnicu s oddelenými tlačidlami, takže sa niet čoho báť. Ale platí, že na väčšom modeli sa obyčajne píše lepšie.

PREČÍTAJTE SI: Vyznajte sa v počítačoch – netbooky

AMD Fusion

Procesor a grafická karta – vládne AMD, prekvapivo

Aj v netbookoch máte na výber medzi čipsetmi od Intelu a AMD. Toto je asi jediný segment, v ktorom má navrch procesorová dvojka. Ale po poriadku. V procesoroch mini notebookov sa zvykneme viac pozerať na spotrebu, ako na výkon procesora. Výrazne totiž od nej závisí výdrž batérie. Výkon jednotlivých procesorov sa líši, v zásade ale každé dvojjadro bez problémov stačí. Intel má v portfóliu dvojjadrové procesory Intel Atom N2600 a N2800 s hustotou integrácie 32 nm, vďaka čomu dosahujú viac než dostatočný procesorový výkon a výbornú spotrebu, v číslach 3,5/6,5 W. Pre porovnanie, ultrabooky majú 17 W a notebooky bežne 35 W. Žiaľ slabinou sú ich integrované grafiky. Na bežnú prácu samozrejme stačia, s trochou sebazaprenia zvládnu prehrať Full HD video, no na náročnejšie využitie a hry zabudnite. Na trhu nájdete aj staršie 45 nm Atomy (Nxxx), tie už sú však zastaralé.

Zaujímavé jednotky sa podarilo vytvoriť AMD. V lacnejších netbookoch nájdete dvojjadrový AMD C-60 (resp. C-50) s dostatočným výkonom a šikovnou integrovanou grafikou, spotreba 9 W je ešte prijateľná. Bestsellerom sa však stal procesor AMD E-450 (spolu s predchodcom E-350) so solídnym výkonom, veľmi dobrou grafikou (na nízkych detailoch si zahráte aj staršie hry) a spotrebou 18 W, kvôli ktorej sa nehodí do malých 10“ netbookov. Jeho kozmeticky zlepšeným nástupcom je model AMD E2-1800, skutočne prepracovaní nástupcovia postavení na 28 nm výrobnom procese (súčasné čipy majú 40 nm) prídu na prelome rokov.

PREČÍTAJTE SI: Vyznajte sa v počítačoch – grafické karty

Ešte vyššie sú 17 W varianty Sandy Bridge (32 nm) procesorov Intelu, ide o rady Celeron a Pentium. Výkon procesora je pomerne vysoko nad všetkými predchádzajúcimi, pomáha si slušnou grafikou Intel HD Graphics. 17 W spotreba ich predurčuje do 11,6“ netbookov. Toto bude pravdepodobne cesta k zlacňovaniu ultrabookov a postupnému splynutiu s netbookmi.

PREČÍTAJTE SI: Vyznajte sa v počítačoch – procesory

SSD

Pamäte – nevhodná politika Microsoftu a nevydarený pokus s SSD

Veľkosť operačnej pamäte si treba všímať pozornejšie, než u notebookov. 1 GB je veľmi málo, vo Windowse 7 pri tomto objeme a viacerých spustených programoch často dochádza k nedostatku pamäte a prepínaniu na pomalý pevný disk, čo sa prejavuje nepríjemným trhaním. Žiaľ Microsoft si pre Windows 7 Starter určil nevhodné až nelogické podmienky. Táto odľahčená (náročnosťou, funkciami aj cenou) verzia systému je vyhradená pre 10“ (alebo menšie) netbooky, ktoré musia mať iba 1 GB RAM, čo je však naozaj málo. Určite aj toto je jedným z dôvodov vyhynutia malých netbookov. V súčasnosti teda na trhu nájdete 10“ netbooky buď s 1 GB RAM (veľká väčšina), alebo s väčšou pamäťou, no bez operačného systému, resp. s alternatívnym OS. Modelom s malou pamäťou sa naozaj snažte vyhnúť, postačia len na to najzákladnejšie použitie s minimálnym multitaskingom. 2 GB už úplne stačia a 4 GB vám umožnia spustiť množstvo programov naraz, prípadne dodať dostatok pamäte integrovanej grafike počas hrania „nostalgických“ hier.

PREČÍTAJTE SI: Vyznajte sa v počítačoch – RAM

Ešte nedávno sme boli svedkami zaujímavého experimentu. Niektorí výrobcovia, hlavne ASUS, do vybraných netbookov montovali namiesto klasických pevných diskov moderné SSD-čka. Kvôli udržaniu nízkej ceny však len s kapacitami asi 30-40 GB. Teraz už také modely nevidíme, čo je možno škoda, ale je to pochopiteľné. Cieľová skupina si až tak nepotrpí na výkon a technologické novinky a skôr ocení veľkú kapacitu, hoci pomalého disku. V súčasnosti teda netbooky dostávajú 5 400-otáčkové HDD s kapacitou bežne 320 alebo 500 GB.

PREČÍTAJTE SI: Vyznajte sa v počítačoch – HDD vs. SSD

Konektory

Operačný systém, konektory

Optická mechanika sa do netbookov s logických dôvodov nemontuje – zaberá veľa miesta, zvyšuje cenu a ľudia ju už nepožadujú. S konektormi problém nebýva, štandardne dostanete 3x USB, HDMI, VGA, audio jack, RJ-45 Ethernet a čítačku pamäťových kariet. Výhodou môže byť rýchly USB 3.0 port. Pestrejšie je to s operačnými systémami. Už vyššie spomínané modely s 1 GB RAM a Windows 7 Starter odporúčame len tým najmenej náročným zákazníkom. 11,6“ varianty majú štandardne väčšiu pamäť a klasickú verziu Windows 7 Home Premium, tu už žiadny problém nie je. Po príchode Windows 8 žiadna špeciálna edícia pre netbooky nebude, rovnako ani hardvérové obmedzenia. Zaujímavou otázkou sú však netbooky bez operačného systému, lacnejšie o desiatky eur. Keďže hovoríme predovšetkým o sekundárnych počítačoch na nenáročné použitie, alternatívne OS sa k nim mimoriadne hodia. Napríklad bezplatné Ubuntu je užívateľsky prívetivé, ponúkne rýchly internetový prehliadač a už v základe šikovný kancelársky balík. Samozrejme možností je viac. Ak vás nechytá panika už len pri pohľade na čokoľvek iné ako Windows a máte aké-také počítačové zručnosti, určite nad totuto možnosťou pouvažujte. Veď pri nákupe netbooku sa ráta každé euro.

Netbooky teda stále majú svoje miesto na trhu aj napriek tomu, že tablety s klávesnicou a neskôr ultramobilné notebooky ich dokážu takmer úplne nahradiť. S bezplatným operačným systémom, dostatočným výkonom a mimoriadne dlhou výdržou batérie sú to najlacnejšie počítače na cesty a najlepšie do školy. Nižšie nájdete niekoľko zaujímavých kúskov. Okrem duopolu ASUS-Acer majú zopár modelov Lenovo a HP, ostatné značky to už prakticky vzdali.

ASUS Eee PC X101CH

ASUS Eee PC X101CH

Lacnejšie to už veľmi nejde. Za 215 € dostanete pomerne tenký 10,1“ netbook s dvojjadrom Intel Atom N2600, 1 GB RAM (na Linux stačí), matným displejom, 320 GB diskom a predinštalovaným systémom Ubuntu. Batéria má síce iba 3 články, no na úsporný procesor a nanáročný systém stačí, teoreticky má vydržať až 5 hodín. Ak si priplatíte nejakých 20 €, získate model 1015CX s výdržou až 11 hodín.

Acer Aspire One D270

Acer Aspire One D270

Acer vám prakticky za rovnakú cenu (235 €) pribalí ešte jeden GB RAM, takže môže bez problémov fungovať aj s OS Windows, no ten si musíte dokúpiť zvlášť. Batéria vydrží 8 hodín, ostatná výbava je podobná ako u predchádzajúcich Eee PC.

Acer Aspire One 756

Acer Aspire One 756

Za cenu 250 € však dostanete ešte podstatne viac. Asi dvakrát výkonnejší procesor Intel Celeron, 11,6“ HD ready displej a praktickejšiu grafiku Intel HD Graphics. Operačný systém sa tu nenachádza, takže je výhodné doplniť si bezplatný. Nevýhodou však je lesklé spracovanie a výdrž batérie 4 hodiny. Verziu s OS Windows 7 Home Premium získate za 310 €. Výkonovo lační jedinci si môžu doplatiť za 4 GB RAM, 500 GB disk a ešte výkonnejšie Pentium. Pod menom Acer TravelMate B113 výrobca ponúka podobný netbook v matnom vyhotovení, no za vyššiu cenu. Tento model už pre vás testujeme.

Lenovo IdeaPad S205

Lenovo IdeaPad S205

Ponuka výrobcu Lenovo sa tiež poriadne zužuje, zaujímavý je však 11,6“ model s obľúbeným procesorom AMD E-450 a integrovanou grafikou, ktorá sa nebude brániť ani nostalgickému hraniu. Operačná pamäť má celé 4 GB, disk 500. Batéria vydrží 5 hodín. Za 320 € získate verziu bez systému, variant s Windowsom stojí už pomerne vysokých 400 €.

ASUS Eee PC 1225B

ASUS Eee PC 1225B

Dizajnová lahôdka, ktorá najmä v striebornej verzii perfektne imituje ultrabooky. Výbava tiež nie je zlá. 11,6“ displej, šikovné procesory AMD C-60 a E-450, 2 až 4 GB RAM, 320-500 GB disk, výdrž 7 hodín a vo vybraných konfiguráciách USB 3.0. Za tú základnú s AMD C-60 a OS Windows 7 Home Premium zaplatíte necelých 350 €.

Foto: Výrobcovia, TECHBOX

Komentáre k článku