Classé – prvotriedna technika z Kanady

Popredný kanadský výrobca vysoko výkonných hudobných komponentov a prvkov pre domáce kino Classé je na slovenskom trhu známy. Vďačí za to spoločnosti BIS audio. Tento distribútor špičkovej Hi-Fi a videotechniky zastrešuje aj ďalšie značky, ktoré patria, rovnako ako Classé, pod koncern B&W Group, teda reprosystémy Bowers & Wilkins a komponenty Rotel.

Pozrite siClassé predstavila rodinu Sigma Series. Boli sme pri tom

Od roku 1980, kedy Classé uviedla svoj prvý zosilňovač, venuje úsilie mnohých nadšencov špičkovému vývoju a výskumu. Výsledkom je produkcia nekompromisných elektronických komponentov, ktoré značku Classé preslávili medzi audiofilmi.

Classe CT SSPZDROJ | Classé

Firma sa nachádza len kúsok od Montrealu a centrála Classé je aj domovom tímu Classé Design. Už vyše tridsať rokov stojí pri kormidle Classé jej spoluzakladateľ Mike Viglas. Spolupracovať s firmou začal ako audiofil a podnikateľ, ktorý sa zamiloval do pôvodných zosilňovačov Classé navrhnutých ďalším spoluzakladateľom Davidom Reichom.

Už od počiatku boli komponenty Classé produktmi, do ktorých sa oplatí investovať, pretože predstavovali audiofilskú špičku. Donedávna sa firma venovala hlavne high-end segmentu, takže jej zosilňovače a ďalšie komponenty rozhodne nepatria medzi lacné produkty.

Pozrite siSIM2 – obraz ako v kine

Nielen high-end

Pred časom sa Classé od tejto filozofie mierne odklonila, keď v roku 2015 uviedla na trh svoje komponenty Sigma Series. Motívom bola snaha ponúknuť fanúšikom Hi-Fi najvyššiu kvalitu za cenu, ktorá sa dramaticky nelíši od mainstreamových komponentov.

Prezident Classé Dave Nauber v rozhovore pre TECHBOX pri príležitosti uvedenia Sigma Series pred dvoma rokmi potvrdil, že high-end je typicky dvoj- až trojnásobne drahší, ako mainstream. Preto chce Classé osloviť aj tých fanúšikov kvalitnej hudby, ktorí si momentálne nemôžu dovoliť zaplatiť najvyššie ceny za špičkovú techniku.

Prezident Classé Dave Nauber počas prezentácie Sigma Series v bratislavskom showroome BIS audio.

Classé aj týmto spôsobom vychováva budúcich audiofilov. Napriek tomu Sigma Series obsahuje tie najlepšie riešenia, mnohé z nich sú prevzaté z high-endového radu Classé Delta Series. Cenová dostupnosť bola dosiahnutá optimalizáciou výbavy, nie na úkor kvality použitých súčiastok, alebo materiálov, uviedol Dave Nauber.

Classe Sigma SSPZDROJ | Classé

Classé vo výrobe používa automatické aj manuálne montážne postupy. Výberom optimálnej technológie pre každú operáciu sa sleduje udržanie najvyššej kvality. Potom nasleduje kontrolná a skúšobná fáza.

Súčiastky a diely prémiovej kvality sú často vyrábané ako zákaznícke komponenty špeciálne pre Classé. Dôvodom je zvýšenie výkonnosti a spoľahlivosti zariadení. Každý zosilňovač, prehrávač, alebo procesor značky Classé sa stáva technologickým klenotom, ktorý poteší majiteľa.

Pozrite siDenon – viac ako 100 rokov v prvej línii

Classé sa môže pochváliť aj významnými referenciami. V októbri 2005 spoločnosť oznámila, že pre Abbey Road Studios v Londýne dodá celkovo 33 mono-výkonových zosilňovačov CA-M400. Súčasne desať zariadení používajú v Štúdiu 3 v Penthouse-Studio spolu s reproduktormi od spoločnosti Bowers & Wilkins.

Tí, čo investujú do systému zloženého z komponentov Classé, získajú skutočne úchvatnú skúsenosť pri zábave a počúvaní hudby. Každý produkt Classé je navrhnutý a postavený tak, aby slúžil celý život a prinášal radosť z hudby aj dlho po tom, čo vybledne spomienka na nie práve nízku cenu. Aj v tomto prípade platí, že kvalita nie je zadarmo.

Od zosilňovačov po domáce kino

Classé Audio je výrobcom vysoko kvalitných komponentov audio elektroniky pre stereo a viackanálové systémy. Jej sortiment sa nachádza v hornom cenovom segmente, ale nájdu sa aj výnimky cenovo ústretovejšie k spotrebiteľovi, ako v prípade Sigma Series. Aj tu však ide oproti mainstreamu o vyššiu cenovú hladinu, zodpovedá jej však aj špičková kvalita.

Classe Sigma AMP5ZDROJ | Classé

Napríklad stereo zosilňovač Sigma AMP2 (200 W / kanál) sa predáva za 3 500 EUR, päťkanálový Sigma AMP5 (takisto s výkonom 200 W / kanál) stojí 5 000 EUR, rovnako ako Sigma SSP – 7.1-kanálový predzosilňovač / procesor optimalizovaný pre stereo, aj pre spracovanie viackanálového zvuku.

V porovnaní s high-endovou Delta Series však ide o ústretové ceny. Pre porovnanie stereozosilňovač CA-2300 Delta 300 W s výkonom 300 W / kanál do 4 ohmov stojí 7 000 EUR a päťkanálový CA-5300 Delta 5x 300 W má cenovku až 9 500 EUR.

Pozrite siAudioQuest – dokonalosť sa skrýva v detaile

Pritom Sigma AMP5 je päťkanálový zosilňovač, ktorý je ideálny pre kvalitné domáce kino. Odvodený je od AMP2 s nevyhnutnými zmenami rozloženia prispôsobenými pre päťkanálovú architektúru. Rovnako ako AMP2 využíva spínacie technológie pre napájací, aj zosilňovací stupeň.

Spínaný zdroj s korekciou účinníka v Classé dizajne dáva viac než 1 000 W čistého a stabilného napájacieho výkonu. Nový zosilňovač triedy D poskytuje široký dynamický rozsah, hladkú a širokú frekvenčnú odozvu (10 Hz – 20 kHz pre pokles o 3 dB) a bohaté harmonické detaily, aby priniesol úžasný zvukový výkon.

Classe Delta CA5300ZDROJ | Classé

Zosilňovač triedy D prispieva k vysokej účinnosti, nízkym tepelným stratám a relatívne kompaktným rozmerom. Dokáže dodávať permanentný výkon 200 W do všetkých kanálov súčasne, alebo až 400 W / kanál v režime stereo pri záťaži 4 ohm.

Pozrite siKlipsch – 70 rokov legendy

Classé sa v priebehu svojej histórie venovala aj vývoju a výrobe zdrojových komponentov, ako sú CD, DVD, SACD a Blu-ray prehrávače. V súčasnosti však svoje portfólio stabilizovala na oblasť predzosilňovačov, signálnych procesorov a koncových (stereo, aj viackanálových) zosilňovačov. V aktuálnej ponuke sú high-endové línie CT Series a Delta Series a spomínaná cenovo dostupnejšia Sigma Series.

Od roku 2001 Classé Audio patrí pod skupinu B&W Group, ktorá má sídlo vo Veľkej Británii.Distribučné, finančné a organizačné zdroje, ktoré priniesla B&W Group, pomohli posunúť Classé do čela súčasného high-end audio dizajnu. B&W Group je vlastníkom a distribútorom značiek Classé Audio a Bowers & Wilkins, a tiež distribútorom nemeckej značky Rotel.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 3/2017

Komentáre k článku