Čítačky kníh môžu byť trendy darčekom aj s cenou do 100 €

ZDROJ | Pixabay

Aj v ére veľkých displejov na smartfónoch sa stále nájde dosť používateľov, ktorí nedajú dopustiť na elektronické čítačky kníh. Majú svoje opodstatnenie a čítať z nich je jednoducho iný zážitok, ako z blikajúcich LCD zariadení.

Ďalšie rady a tipy na produkty z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček 2020.

Všetky tipy, ktoré vám v tejto sekcii prinášame, sme vybrali sami. Nie sú to teda modely vybraté výrobcom alebo distribútorom. Ani my však nie sme dokonalí, takže sa môže stať, že odporučíme niečo, čo by sme po reálnom teste neodporučili.

ZDROJ | Pixabay

Ak vás teda niektorý produkt u nás zaujme, nezabudnite si pozrieť ich recenzie ešte pred samotnou kúpou. A pred kúpou z prvého obchodu sa pozrite aj na Heureka.sk a Pricemania.sk, či ich náhodou niektorý e-shop nepredáva lacnejšie.

Pre pokoj v duši ešte odporúčame i článok – 14 tipov ako nakupovať on-line bezpečnejšie.

Čo vedieť pred kúpou?

Napriek tomu, že elektronické čítačky kníh dokážu nahradiť smartfóny, resp. tablety, na dlhšie čítanie sú vhodné e-booky. Vďaka elektronickému atramentu majú minimálnu spotrebu energie a hlavne podobné parametre ako tlačené knihy. Na rozdiel od LCD/OLED obrazoviek neunavujú oči, optické vlastnosti majú takmer ako keď čítate z papiera.

Flash pamäť čítačiek kníh nebýva veľká, to však nie je veľkým problémom. Kapacita 8 GB zaplní zhruba 3 000 e-kníh, čo je viac, ako má bežný čitateľ doma v knižnici. Možnosť rozšírenia pamäte pomocou microSD karty však môže v budúcnosti prísť vhod, najmä ak prídete na chuť audioknihám.

ZDROJ | Pixabay

Čítačky s elektronickým atramentom, E-Ink displejom, vydržia na jedno nabitie poriadne dlho. Ich výdrž sa často uvádza v počte otočených strán. Bežne sa pohybuje medzi 10 až 20-tisíc otočení, čo je 20 až 40 päťsto-stranových kníh.

E-čítačky ponúka viacero výrobcov, na trhu však dominujú dve značky, Amazon Kindle a PocketBook. Čítačky Kindle sa zameriavajú na e-shop Amazon a tým pádom viac na svetové jazyky. Podporujú menej formátov, čo môže robiť neskúseným používateľom problémy. Na druhej strane sú ich zariadenia veľmi kvalitne spracované a odolnejšie. PocketBook podporuje viac formátov, má slovenské rozhranie, no je aj známy tým, že sa ich displej ľahko poškodí.

Pozrite si5 perfektných čítačiek kníh nie len pre knihomoľov

Nevýhodou e-kníh je ich jednoúčelovosť, nemajú nadštandardné funkcie, nabíjajú sa cez dnes už zastaralé microUSB konektory, u tých lacnejších chýba aj podsvietenie displeja.

Zhrnutie:

  • Ako často bude majiteľ čítať? Bude ju využívať aj na iné účely, napríklad na počúvanie audiokníh, alebo hudby?
  • Starostlivo zvážte, ktorý typ displeja bude výhodnejší. E-Ink, alebo postačí LCD?
  • Aký formát/formáty e-kníh sa bude využívať? Niektoré značky môžu mať problém prečítať požadované formáty (napríklad Kindle a E-PUB). Ďalším problémom môže byť zabezpečenie DRM.
  • Ako sa budú nahrávať knihy do čítačky? Priamo z obchodov, alebo už má budúci majiteľ vybudovanú slušnú zbierku e-kníh?
  • Náš výber nie je, samozrejme, konečný – na trhu je širšia ponuka, i keď nie taká pestrá ako v prípade tabletov.

Amazon New Kindle 2020 s reklamou

od 95,00 €

ZDROJ | Amazon

Prečo kúpiť?

Amazon New Kindle 2020 má 6″ dotykový E-Ink Carta displej s podsvietením a rozlíšením 800 x 600 pixlov. Kapacita pamäte je 8 GB, nechýba podpora Wi-Fi aj Bluetooth.

Čítačka si rozumie s textovými formátmi Kindle 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, nechránený MOBI, PRC natívne, HTML, DOC, DOCX a obrázky vo formáte JPEG, GIF, PNG, BMP.

Prečo nekúpiť?

Nepodporuje EPUB, nemá slot na microSD kartu ani slúchadlový výstup, nabíjanie sa realizuje cez zastaralý (ale všadeprítomný) microUSB port.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Amazon Kindle Touch 2020 s reklamou

od 87,00 €

ZDROJ | Amazon

Prečo kúpiť?

Amazon Kindle Touch 2020 je na výber v bielom a v čiernom prevedení. Má 6″ dotykový E-Ink Carta displej s podsvietením a rozlíšením 800 x 600 pixlov. Kapacita pamäte je 8 GB. Nechýba podpora Wi-Fi a Bluetooth. S vypnutým Wi-Fi vydrží čítačka niekoľko týždňov prevádzky.

Podporuje textové formáty Kindle 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, nechránený MOBI, PRC natívne, HTML, DOC, DOCX, obrázky vo formáte JPEG, GIF, PNG, BMP a pomocou prevodu i obrázkový formát JPG.

Prečo nekúpiť?

Nepodporuje EPUB, nepripojíte si microSD kartu ani slúchadlá. Nabíjanie cez microUSB port.

Pozrite siAmazon predstavil Kindle Kids Edition a Fire HD 10 Kids Edition

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

C-Tech Lexis II

od 98,00 €

ZDROJ | C-Tech

Prečo kúpiť?

Čítačka C-Tech Lexis II má 6″ E Ink Carta HD displej s rozlíšením 1 024 x 768. Technológia CTM umožňuje prispôsobiť si teplotu farby podsvietenia. Poháňa ju Cortex-A9 dual core 1 GHz, 512 MB DDR3L a Android 4.2. Na pravej a ľavej strane má hardvérové tlačidlá, nechýba slúchadlový výstup, podpora microSD karty do 32 GB a Wi-Fi.

Už v základe podporuje formáty PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM, obrazové formáty PNG, JPG, TIFF ,BMP a audioformáty WAV, MP3.

Prečo nekúpiť?

Nejde o globálneho výrobcu, má skoro 200 g hmotnosť. S Androidom 4.2 toho veľa neurobíte, i keď v čítačke kníh môže postačovať. Nabíja sa cez microUSB, chýba vodeodolnosť.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

PocketBook 616 Basic Lux 2

od 77,00 €

ZDROJ | PocketBook

Prečo kúpiť?

Tento model má E Ink Carta displej so 6″ uhlopriečkou. Podsvietená obrazovka ponúka 16 odtieňov sivej a rozlíšenie 758 x 1 024 pixlov. Poháňa ho 1 GHz procesor s 512 MB RAM, interná pamäť má kapacitu 8 GB, microSD kartou ju rozšírite o ďalších 32 GB. Požívateľské prostredie zabezpečuje operačný systém Linux 3.0, nechýba Wi-Fi konektivita.

PocketBook 616 Basic Lux 2 podporuje textové formáty PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI aj obrázky vo formáte JPEG, BMP, PNG a TIFF.

Prečo nekúpiť?

Nejde o najnovší model, neponúka vodeoodolnosť, nabíja sa cez microUSB.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

PocketBook 628 Touch Lux 5

od 100,00 €

ZDROJ | PocketBook

Prečo kúpiť?

PocketBook 628 Touch Lux 5 má 6″ E Ink Carta displej s rozlíšením 758 x 1 024 pixlov vybavený technológiou SMARTlight. Interná pamäť má kapacitu 8 GB, microSD kartou ju rozšírite o ďalších 32 GB.  Zariadenie má príjemnú hmotnosť, len 155 g.

PocketBook 628 Touch Lux 5 podporuje textové formáty CSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB (DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT) a 4 formáty grafiky – JPEG, BMP, PNG, TIFF, vrátane formátov komiksov (CBR a CBZ).

Prečo nekúpiť?

Minimum rozdielov oproti lacnejšiemu modelu PB 616 Lux 2, nemá výstup na slúchadlá, nabíja sa cez microUSB.

ZDROJ | Pixabay

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Komentáre k článku