Chystáte sa niekam letecky? SeatGuru vám poradí, ktoré sedadlo si vybrať

ZDROJ | Jerry Zhang

Viac miesta na nohy si môžete počas letu v prípade niektorých leteckých spoločností zabezpečiť aj bez príplatku za špeciálne miesta. Stačí, ak si pri výbere miesta skontrolujete rozloženie sedadiel na portáli SeatGuru.

Ak ste už niekedy cestovali letecky, tak iste viete, že miesta v lietadle si skrátka nie sú všetky úplne rovné. Nejde len o nekonečnú diskusiu o tom, či je lepšie sedieť v uličke alebo pri okne, ale aj o to, či si vyberiete správny rad a či si tak počas letu budete môcť vystrieť nohy, alebo či náhodou pri výbere okna neskončíte na mieste, kde vlastne okno vôbec nie je.

Skúsení cestovatelia sa vedia pre správne miesto rozhodnúť už len pohľadom na názov leteckej spoločnosti a názov lietadla. Pre nás ostatných je tu webový nástroj SeatGuru.

ZDROJ | SeatGuru

Dnes už neuveriteľných 20 rokov starý web (posledných desať rokov patriaci pod krídla obľúbeného portálu Tripadvisor), pozná plán sedenia prakticky každej leteckej linky na svete. Ak máte pri check-ine možnosť výberu miesta a tie najlepšie nie sú rovno za príplatok, výber za pomoci SeatGuru určite stojí za pokus.

Pozrite siNa nízkej obežnej dráhe Zeme je rušno, pozrite sa na jej živú vizualizáciu

Na stránke SeatGuru.com stačí zadať názov aerolínie, dátum letu a číslo letu, prípadne let vyhľadať podľa aerolinky, dátumu a štartovnej a cieľovej destinácie. Po vyhľadaní stačí spresniť váš let a o pár sekúnd už budete jasne vidieť, ktoré miesto si pri check-ine vybrať.

ZDROJ | SeatGuru

Na mape sedenia sú tie najlepšie miesta vyznačené zelenou farbou, tie najhoršie červenou, tie štandardné bielou a tie zvláštne (bez okna, bez možnosti sklopenia sedadla, atď.) sú vyznačené žltou farbou. Ak natrafíte na kombináciu farieb žltá/zelená alebo žltá/červená, skontrolujte si podrobnejší popis sedadla, miesto môže mať isté špecifické výhody alebo nevýhody.

ZDROJ | SeatGuru

Ak tieto informácie konkrétna aerolínia zverejňuje, na mape sedenia uvidíte pri jednotlivých miestach aj informácie o tzv. seat pitch, čo predstavuje vzdialenosť medzi jednotlivými radmi alebo informáciu o tzv. power porte, teda informáciu o dostupnosti elektrickej zásuvky alebo USB portu.

Pozrite siOtestovali sme 5 prémiových čističiek vzduchu z celého sveta

Informácie SeatGuru ale samozrejme treba brať s rezervou. Keďže ide o neoficiálny nástroj, dáta o konkrétnom lete a konkrétnom lietadle nemusia byť stopercentne presné a aktuálne. Na druhej strane tiež treba počítať s možnosťou výmeny lietadiel, čo možno zistíte až tesne pred nástupom, kedy je už zmena miesta možná len v prípade niektorých aerolínií.

Komentáre k článku