6 rád ako si chrániť osobné údaje na sociálnych sieťach

Dvadsiaty ôsmy január je Európskym dňom na ochranu osobných údajov. Tento rok (2016) sme si pripomenuli jeho desiate výročie.

Pri tejto príležitosti pripravil Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET, zoznam šiestich rád, ktoré by používatelia sociálnych sietí mali využívať nie len počas tohto dňa.

Vieme totiž veľmi dobre, že sociálne siete sú jedným z miest, na ktorom sa delíme o svoje osobné údaje dobrovoľne a mnohokrát nezodpovedným spôsobom(!).

ZDROJ | ESET

Tu sú spomínané rady v neskrátenej citácii:

1, Začnite s preverením všeobecných bezpečnostných nastavení v sociálnych sieťach, do ktorých ste registrovaní. Uistite sa, že vaše fotky alebo príspevky vidia len tí ľudia, pre ktorých sú určené. Viditeľné pre všetkých, i neregistrovaných surferov, by nemali byť obzvlášť fotky vašich detí.

2, Svoju lokalitu nezdieľajte s celým svetom. Sociálne siete častokrát automaticky označia pri príspevku na sociálnej sieti geografické miesto, na ktorom sa momentálne nachádzate. Nevýhodu tejto funkcionality si odskúšala aj ešte stále manželka jazdca Formule 1 Jensona Buttona, ktorej údajne vďaka sociálnej sieti ukradli počas dovolenky vo Francúzsku zásnubný prsteň v hodnote 250-tisíc libier.

3, Prezrite si všetky online skupiny, do ktorých ste sa prihlásili. Niektoré z nich môžu byť poriadne staré. A zastaralé môžu byť aj ich nastavenia. Ak sú verejné, ich obsah si môže prezrieť v podstate ktokoľvek.

4, Nastavte si vyššiu úroveň sebacenzúry. Pred tým, než napíšete na web nejaký komentár alebo vypublikujete fotku, predstavte si, že by ste to predtým ukázali svojej starkej. Ak je vám táto predstava nepríjemná, je vhodné nechať si svoj komentár alebo fotku len pre seba. Internet zatiaľ nezabúda.

5, S každou fotkou alebo videom narábajte ako policajný vyšetrovateľ. Dobre si prezrite, či tento materiál neodhaľuje napríklad tajnú skrýš náhradných kľúčov od domu alebo kreditnú kartu. Samozrejme naozaj nikdy na internet nedávajte fotku svojho pasu, občianskeho preukazu alebo vodičáku. Ani ak ste Dominika Cibulková.

6, Aby ste ochránili všetky svoje údaje, vytvárajte si do svojich sociálnych sietí silné heslá a pravidelne ich meňte. Ak to sociálna sieť povoľuje, začnite na prístup do nej používať aj dvojfaktorovú autentifikáciu. Facebook, Twitter a LinkedIn tento bezpečnostný prvok poskytujú, Instagram zatiaľ nie. Na prístup do sociálnej siete budete následne zadávať nie len svoje prihlasovacie meno a heslo ale aj jednorazový kód. Ten vám buď príde ako SMS alebo ho získate z mobilnej aplikácie. Ak by vám potom aj niekto ukradol heslo do sociálnej siete, bez vášho mobilu sa do nej nebude môcť dostať.

ESET navsteva 2015_08

Ktorú z týchto rád máte už dávno osvojenú? Bolo by dobré, keby boli všetky. Buďme voči sebe i svojim blízkym zodpovední.

https://www.youtube.com/watch?v=4mT1_ICYxH4

Pozn. redakcie: Portál TECHBOX.sk je partnerom Denníka N, ktorého investormi sú aj šiesti spoluzakladatelia ESETu.

ZdrojESET

Komentáre k článku