Ceny PS5 a Xbox Series sú známe – ktorá sa skôr oplatí kúpiť?

ZDROJ | Sony/Microsoft

Po dlhých mesiacoch čakania prezradili obaja výrobcovia ceny nových konzol, ktoré začnú predávať pred Vianocami 2020. A zároveň odkryli ďalšie karty zo svojej stratégie, takže hráči môžu lepšie zvážiť, do ktorej investovať.

Microsoft príde tentokrát skôr a všade naraz

Microsoft potvrdil celosvetový štart oboch konzol na utorok 10. novembra 2020 vrátane Slovenska – na rozdiel od Xbox 360 i Xbox One nemusíme čakať mesiace a novinky budú dostupné na domácom trhu okamžite. Globálny štart si Microsoft skúsil pred tromi rokmi pri Xbox One X a má vychytané viaceré muchy v logistike či s obchodnými partnermi.

Malý, a významný bod: Xbox Series štartujú o pár dní skôr ako PS5. V roku 2013 bolo opačné garde na mnohých trhoch, až na pár výnimiek sa všade najprv dostala PS4, potom dorazil Xbox One.

Jeden Xbox bude najlacnejší, druhý asi najvýkonnejší

Microsoft uvedie 10.11. dve konzoly. Prvú potvrdil len nedávno – Xbox Series S je menej výkonná, ale stále konzola novej generácie a využíva technológie ako ray tracing či rýchlejší disk. Cenovka 299 € je úžasne nastavená najmä pri súčasnej ekonomike a razantne podtrhne ceny minulej generácie (PS4 štartovala na 399 €, Xbox One za 499 €).

Najlacnejšia novinka môže útočiť na všetkých záujemcov s nižším rozpočtom – dostanú konzolu s vybranými novými technológiami, rýchlejšie sa im načítajú hry, avšak s nižším rozlíšením. Kto si vystačí s 1440p a nepotrebuje 4K, môže byť spokojný. A pozor, Series S je čisto digitálna konzola bez mechaniky, čo treba tiež zvážiť.

Na druhej strane Xbox Series X sa črtá ako najvýkonnejšia konzola, aspoň čo sa týka proklamovaného počtu Teraflops, po ktorom pasú hard-core hráči. Až prvé mesiace a test multiplatformových hier nám potvrdia, či si to označenie zaslúži, ale stratégia tejto novinky je jasná. Kto nehľadí na rozpočet a chce mať v obývačke tú najvýkonnejšiu škatuľu pripravenú na nové Call of Duty či Cyberpunk 2077, hneď 10.11 ju môže za 499 € získať. Xbox Series X ide vo vyšliapanej trase Xbox One X (vyšla len pred 3 rokmi) – pri mašine sa nehľadí na cenu, ale ak niekto prahne po výkone, dostane ho.

ZDROJ | Microsoft

Hokej v názvoch vs. skladové zásoby

Názvoslovie nových konzol Microsoftu nie je jednoduché. Preto Microsoft zastavil výrobu dvojice Xbox One X a Xbox One S All-Digital, aby sa novinky nekanibalizovali. Vianoce 2020 tak ponúknu nasledovné konzoly od Microsoftu:
– Xbox Series X (najvýkonnejšia za 499 €)
– Xbox Series S (menej výkonná novinka bez mechaniky za 299 €)
– Xbox One S (najlacnejšia konzola, z minulej generácie, s mechanikou za cca 250 €)

Lokálne sklady určite budú mať aj staršie modely ako Xbox One S All-Digital pod dve stovky či Xbox One X za cca 300 €, ale na pamäti treba mäť, že to sú staršie modely.

Bez Halo: Infinite, ale s veľkou nádielkou v Game Pass

Stratégia Microsoft sa začína odkláňať od tradičných konzol v tom, že na štart príde poltucet veľkých hier, ktoré si nezahráte nikde inde – alias tradičné exkluzivity. Microsoft podobné ťaháky nemá, štart mu z veľkej časti pokryjú tituly iných vývojárov, ktoré môžu mať najmä na Xbox Series X lepšiu grafiku – Watch Dogs: Legion, Assassins Creed: Valhalla, Call of Duty alebo Yakuza: Like a Dragon.

Z vlastnej produkcie všetci očakávali Halo: Infinite, ktoré má byť titulom na niekoľko rokov. Napokon však nestíha novembrový štart a novinka má byť hrateľná na starších Xbox One konzolách, čo uberá sčasti punc exkluzívnej hry. Microsoft však ponúkne aspoň stratégiu Gears Tactics, ktorá vyšla v apríli na PC. Ale aj tá príde na obe konzoly, staršie Xbox One i novšie Xbox Series.

Ťahákom Microsoftu majú byť služby na čele s Game Pass. Projekt si za niekoľko rokov získal slušný základ i veľkú mieru rešpektu. Za 10 € mesačne (15 € v Ultimate verzii) dostanete 100 až 150 hier, ktoré môžete hrať, kým sú aktuálne v knižnici. Microsoft ponuku mení najmä u partnerov – niektoré hry sem prídu na štyri mesiace (Red Dead Redemption 2), iné aj na rok a dlhší čas.

First-party hry prichádzajú v prvý deň a spravidla ponuku neopúšťajú, takže Gears 5, Forza Horizon 4, Battletoads či Tell Me Why tu zrejme ostanú. Microsoft sľubuje, že vlastné hry sem bude pridávať vždy v premiére a takto vám vlastne za mesačný poplatok ostanú. Čo je úplne odlišný prístup ako v prípade Sony, ktoré si pýta klasicky za novinku plnú sumu.

Samozrejme, ak vám ide iba o hry Microsoftu, Game Pass je výborná ponuka. A ak si chcete vyskúšať aj iné tituly, rovnako má vysoký kredit. Nie nadarmo sa hovorí, že má najbližšie k Netflixu pre hry – za mesačný poplatok si veľa užijete, avšak ponuka sa dosť mení okrem vlastnej produkcie.

ZDROJ | Microsoft

Dve Sony konzoly a dva termíny

Stredajší stream potvrdil naše júnové odhady cien PS5: 399 € bez mechaniky, 499 € s ňou. Sedí nej aj novembrový štart – 12.11 pre vybrané trhy ako USA, Kanada, Japonsko a 19.11 je termín pre zvyšok sveta vrátane Slovenska. Číselný postreh: PS5 vyjde na Slovensku 9 dní po Xbox Series.

Pri PS5 je ľahšia matematika i chápanie výkonu konzol: lacnejšia verzia nemá Blu-ray mechaniku, a tak neprehrá diskové verzie hier. Drahšia verzia má mechaniku, môžete si k nej klasicky kúpiť hry na diskoch. Po stránke výkonu sú obe konzoly rovnaké, takže si musíte zvážiť jednu vec: máte dostatočne rýchly internet, aby ste si sťahovali digitálne verzie a tým pádom oželeli fyzické nosiče a bazáry? Ak áno, môžete ušetriť stovku na začiatku. V tom smere má PS5 lepší pozicioning, lebo nemusíte riešiť jej výkon, vždy sa dostanete na rovnakú next-gen úroveň výrobcu.

Predobjednávky na PS5 už začali a mnohé reťazce už hlásia alokované zásoby pre prvých záujemcov, čo sčasti naznačuje, že nebude problém vypredať prvotnú várku. Zároveň je to aj potvrdenie stratégie Sony, ktorá jednoznačne nadväzuje na úspechy minulej generácie: takmer 115 miliónov majiteľov je dostatočne silná základňa a keď sa z nej aspoň časť rozhodne prejsť, prvé milióny sa predajú ľahko.

Exkluzívne hry budú, ale aj na PS4

Sony v stredu potvrdilo aj prvé exkluzívne hry pre PS5, ktoré prídu hneď na štart: Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Demon’s Soul Remake, Sackboy A Big Adventure!, Destruction All-Stars a aj Astro’s Playroom. Navyše konzolovú exkluzivitu má aj akčná sekačka Godfall.

Pár hodín po streamingu prišla správa, že Spider-Man: Miles Morales i Sackboy vyjdú aj na PS4. To je na jednej strane vynikajúca informácia pre súčasných majiteľov konzol, že neprídu o nový obsah na tieto Vianoce. Avšak sčasti môže oslabovať nutnosť kúpiť si PS5 okamžite.

Samozrejme, platí, že novšia PlayStation prehrá hry lepšie, rýchlejšie a kto si potrpí na lepšiu grafiku, má dôvod kupovať PS5. A navyše tieto hry z PS4 majú aj bezplatný upgrade na PS5 verzie.

ZDROJ | Sony

PS Plus Collection je skvelý nápad pre nových majiteľov

Jedna z najlepších správ pre nováčikov PS5 je kolekcia 18 PS4 hier, kde sú pecky ako Uncharted 4, Bloodborne, Days Gone, Detroit: Become Human, The Last Guardian, The Last of Us Remastered, ale aj third-party hity ako Mortal Kombat X, Final Fantasy XV a Persona 5. Ak sa stanete predplatiteľom PS5, hneď na začiatku získate takú PS4 Best of kolekciu, ktorú môžete testovať na PS5.

Iste, pre Sony fanúšikov či majiteľov PS4 to nebude taká pecka, ak mnohé tituly majú. Ale pre nových majiteľov, ktorí preskočia k PS5 z Xbox One tábora alebo tých, ktorým nejaký titul ušiel, to môže byť celkom dobrá alternatíva ku Game Pass.

Final Fantasy XVI chce Sony pre seba…

Nejeden divák pri stredajšej prezentácii Sony zrejme pochopil ako chce výrobca bojovať o hráčov. Do boja vyťahuje osvedčené značky na svojej pôde a to platí pre načrtnuté pokračovanie God of War, ale najmä aj prvú ukážku na Final Fantasy XVI, ktorá bude mať zrejme minimálne časovú exkluzivitu pre PS5 ako tohtoročný hit Final Fantasy VII Remake. A je celkom možné, že tých exkluzivít tohto typu ešte Sony skrýva u seba oveľa viac.

Takže ktorú novú konzolu kúpiť?

Kľúčová otázka na záver: ktorá konzola je tou najlepšou? Rozhodovať sa môžete podľa rôznych kritérií. Ak chcete mať najvyšší výkon, rozhodujete sa medzi dvomi 499-eurovými mašinami: PS5 s mechanikou a Xbox Series X, ktorá môže mať navrch (to však potvrdia prvé testy hier). Či sa posunúť do Sony alebo Microsoft tábora, o tom už musia rozhodnúť skôr hry. Chcete ďalšie single-player hity, ktoré Sony dokáže produkovať každý rok? Idete zrejme do PS5 tábora. Záleží vám viac na veľkom množstve hier a láka vás mesačné predplatne i veľa titulov? Game Pass a tým pádom Xbox Series X sa hlási o vašu priazeň.

Ak chcete najnižšiu cenu, vystačíte si s Xbox Series S za 299 eur, avšak dostanete aj najnižší výkon, čo sa možno ukáže po niekoľkých rokoch ako istý hendikep. No ak nemáte 4K TV a chcete rýchlejšie hry, môže to byť zaujímavá voľba.

A u mnohých hráčov môže víťaziť zlatá stredná cesta: PS5 Digital Edition za 399 €. Má cenu presne uprostred a doručí vysoký výkon, lebo Sony tu neokresáva cenu a výkon komponentov ako Microsoft pri Series S, ale stále môžete stovku ušetriť oproti najvyšším modelom. Avšak bez mechaniky, takže si treba zvážiť, či v roku 2020 ste pripravení na tento radikálny krok.

Napokon treba uznať, že po mesiacoch čakania sa ukazujú odlišné stratégie v oboch táboroch. Microsoft má najlacnejšiu i najdrahšiu konzolu, ide stále bez exkluzivít, ale ekosystém vyťaží z Game Pass predplatného. Sony pokračuje v nastolenom trende, nemení víťazný tím značiek či cenovku 399 €. Prvé mesiace budú určite vypredané mnohé modely, ale až rok 2021 ukáže, ktorý systém získava prvotnú prevahu.

A len tak mimochodom, predobjednávky na PS5 sú už v plnom prúde, hoci sa nejeden predajca borí s obrovským náporom záujemcov. Predobjednávky na Xbox Series S a X štartujú v utorok 22. septembra o 9:00 hod.

Komentáre k článku