Canton – nemecký zvuk zajtrajška

Hoci nemecká firma Canton nepatrí k najstarším subjektom v oblasti výroby Hi-Fi techniky, s takmer 44-ročnou históriou je predsa len dlhodobo etablovaným hráčom. Reproduktory a systémy domáceho kina Canton patria medzi špičku a právom majú mnoho fanúšikov medzi nadšencami kvalitného audia.

Jeden zo zakladateľov a výkonný riaditeľ firmy Canton Günther Seitz (v strede) s kolegami.
Jeden zo zakladateľov a výkonný riaditeľ firmy Canton Günther Seitz (v strede) s kolegami.ZDROJ | Canton

RECENZIACanton musicbox XS – bojovník v tele trpaslíka

Príbeh značky Canton sa začal odvíjať v roku 1972, keď sa spojili štyria audiofilskí fanúšikovia, aby mohli vyrábať tie najlepšie reproduktory vo svojej triede. Hubert Milbers, Otfried Sandig, Günther Seitz a Wolfgang Seikritt založili 17. októbra 1972 spoločnosť Canton a vložili do nej svoje skúsenosti aj kontakty.

Pozrite siBowers & Wilkins – cez prekážky až k diamantom

Zvuk patrí do obývačky

Bolo to dobré východisko pre úspešný štart firmy, hoci podobne, ako iné slávne značky, aj táto začínala v skromnejších pomeroch. Nebolo to síce v garáži, ale keď Canton spustil 1. januára 1973 oficiálnu výrobu, vývoj reproduktorov prebiehal v obývačke.

Canton Reference 1 K
Canton Reference 1 KZDROJ | Canton

S tým však zakladatelia nemali problém, veď reproduktor patrí práve do obývačky. Preto boli reproduktory Canton od počiatku navrhované tak, aby lahodili aj estetickému vnímaniu žien, ktoré preferujú dizajn pred technickými parametrami.

To sa darí dodnes a produkty tejto značky lákajú nielen zvukovou kvalitou a ohromujúcim výkonom, ale aj príjemným vzhľadom. Firma hneď na začiatku svojej existencie získala opustenú budovu bývalej školy v Niederlaukene, ktorá sa stala jej prvým sídlom.

Centrála firmy aj výrobný závod sídli v tejto lokalite dodnes. Hudbu, na dokonalé vyjadrenie ktorej sa táto nemecká spoločnosť zamerala, zakódovali jej zakladatelia aj do názvu spoločnosti. Canton je totiž kombináciou latinského slova „cantare“ (spievať) a nemeckého slova „Ton“ (hudobný tón).

Pozrite siLoewe Technologies GmbH – takmer 100 rokov na trhu

Majster sterea

Canton čoskoro získal významné miesto na trhu Hi-Fi reproduktorov. V roku 1979 predstavil prvý systém satelitných reproduktorov so subwooferom a nastavil tak trhový aj technický štandard, ktorý sa úspešne uplatňuje dodnes. O rok neskôr prišiel Canton s aktívnymi trojcestnými podlahovými Hi-Fi reproduktormi série Ergo, ktoré založili veľmi úspešnú tradíciu.

Canton Ergo 670
Canton Ergo 670ZDROJ | Canton

Ergo Series sa vyrába dodnes, momentálne je v ponuke 7. generácia tohto radu. Rozdiel oproti „ére sterea“, ktorá mimochodom neskončila, je len ten, že dnes sú k dispozícii Ergo reproduktory ako satelity, center a subwoofer pre domáce kino.

Úspech značky pokračoval aj v 80. rokoch. V roku 1983 Canton predstavil sériu reproduktorov pre automobily Pullman. Pullman Set 300 bol hodnotený ako najlepší vo svojej triede, referenciu pridal aj španielsky kráľ Juan Carlos, ktorý bol nadšený zvukom audiosystému Canton vo svojom kabriolete.

Canton Ergo 610
Canton Ergo 610ZDROJ | Canton

Aktívne reproduktory prvej série Ergo nahradili v roku 1986 trojcestné a štvorcestné reproduktory radu CA, ktoré disponovali elektronickým riadením na všetkých membránach. Zároveň išlo o prvé európske reproduktory vybavené výškovými meničmi s kovovou membránou.

Canton vždy kládol dôraz na vlastný vývoj audiotechnológií pre kvalitné reproduktory. Pre jeho podporu vybudoval v roku 1989 vlastnú testovaciu bezozvenovú zvukovú komoru. Ide o laboratórium, v ktorom je možné vykonať všetky dôležité merania pre optimalizáciu parametrov sprevádzajúce každý nový vývoj.

Investície smerovali aj do novej meracej techniky pre základný a aplikovaný výskum. Canton vyvinul aj vlastný softvér, ktorý sa stal základom pre vývoj novej generácie reproduktorov. Pri ich počúvaní boli poslucháči očarení precíznou reprodukciou basov i výšok. Vysoká odolnosť voči preťaženiu sa zároveň podpísala pod ich dlhú životnosť.

Pozrite siDevialet – francúzski osvietenci nerešpektujúci dogmy

Výzva nových technológií

Canton nezaváhal ani pri príchode nových trendov v počúvaní hudby a zareagoval na dopyt po viackanálovom zvuku pre domáce kino, bezdrôtových prenosoch a z hľadiska reprodukcie aj na boom vreckových hudobných prehrávačov či dnešných smartfónov.

Canton Reference 9 K
Canton Reference 9 KZDROJ | Canton

Prvé Hi-Fi reproduktory s digitálnou úpravou určené pre súkromných používateľov získali v roku 1995 prestížne ocenenie od European Imaging and Sound Association (EISA) – Cenu za inováciu. O tri roky neskôr Canton prezentoval prvý systém priestorového zvuku, ktorý získal štandardizáciu THX, čo je záruka najvyššej kvality.

Práve reprosystémy pre domáce kino sa na konci milénia stali pre produkciu Canton kľúčové. Boli to napríklad populárne kompaktné systémy série Movie, no v roku 2007 priniesol Canton alternatívu v podobe série Digital Movie s technológiou virtual-surround solution.

Systémy DM 1 a DM 2 využívajú subwoofer a  jeden centrálny, resp. dva satelitné reproduktory, pričom táto technológia dokáže simulovať viackanálový priestorový zvuk. Pomocou špeciálneho frekvenčného spracovania je však prenášaný len v dvoch kanáloch.

Canton Ergo AS 650
Canton Ergo AS 650ZDROJ | Canton

V roku 2005 sa stal Canton zároveň prvým výrobcom, ktorý predstavil bezdrôtové Hi-Fi reproduktory. CD 3500 Wireless pritom neboli nejaké streamovacie hračky, akých sa neskôr vyrojilo veľké množstvo, hlavne od výrobcov IT. Boli to seriózne podlahové stĺpy pre kvalitný posluch hudby.

Aj dnes tvoria bezdrôtové systémy jednu časť portfólia Cantonu. V ponuke však nájdeme aj prenosné streamovacie reproduktory pre počúvanie hudby zo smartfónov a tabletov.

Nosným programom sú však reproduktory v tom najširšom význame – od inštalačných reprosústav pre multiroom ozvučenie, cez reproduktory pre domáce kino (vrátane systémov 2.1 virtuálneho priestorového zvuku a klasických konfigurácií 5.1), až po najkvalitnejšie high-end reproduktory radu Reference K Series.

Na Slovensku je distribútorom produktov značky Canton spoločnosť BIS audio.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 9/2016

Komentáre k článku