Canon dnes oslavuje 83 rokov od svojho vzniku. Energie má stále na rozdávanie

ZDROJ | Canon

Canon dnes oslavuje výročie vzniku spoločnosti. Za vyše 80 rokov sa z malej japonskej firmy stal jeden z najväčších koncernov fotopriemyslu. Uspešne prežil prechod na digitálnu éru a zdá sa, že bez problémov „dožije“ minimálne do storočnice.

Svetoznámu spoločnosť založili 10. augusta 1937 Goro Yoshida, Saburo Uchida a Takeo Maeda. Yoshida bol pôvodne servisným technikom kamier, no chcel vyrobiť vlastný fotoaparát. Jeho švagor Uchida videl potenciál podnikania v oblasti high-tech biznisu. K trojici sa pridal Takeo Maeda, bývalý kolega Sabura Uchidu vo firme Yamaichi Securities.

Naše trio už v roku 1933 zakladá spoločnosť Precision Optical Instruments Laboratory. Yoshida, verný svojmu plánu, vyvinul 35 mm fotoaparát a postavil niekoľko prototypov, ktoré pomenoval Kwanon (budhistická bohyňa milosrdenstva). Ushida prišiel s nápadom zmeniť Kwanon na jednoduchšie a lepšie znejúce pomenovanie Canon. Zaregistrovanie ochrannej značky Canon prebehlo už v roku 1935.

Jeden z prvých modelov od Canonu.ZDROJ | Canon

V roku 1955 Canon otvoril pobočku v USA a vstúpil na svetové trhy. O dva roky neskôr sa zastúpenia dočkala aj Európa, Canon si za svoj hlavný stan vybral Ženevu. V tejto dobe vzniklo aj súčasné logo spoločnosti.

V roku 1962 priniesla spoločnosť inovovaný fotoaparát Canonflex RM, model, ktorý bol po prvý raz vybavený expozimetrom. Zároveň vymenil systém pre film, využíval páčku.

Samozrejme, Canon sa nevenoval len fotoaparátom a objektívom. Okrem kamier vyvíjal a vyrábal aj inú spotrebnú elektroniku. Napríklad v roku 1964 predstavil prvú elektronickú japonskú kalkulačku Canola 130.

Pozrite siCanon ukázal kompaktný 4K projektor s ľahkým ovládaním

V roku 1965 prišiel na svet kopírovací stroj Canofax 1000 a v roku 1968 predstavil NP System, vyspelejšiu elektro-fotografickú technológiu, ktorú preslávila iná spoločnosť – Xerox.

Špičkový a veľmi obľúbený fotoaparát F-1 prišiel na trh v roku 1971. Profesionálov si získal okrem nekompromisnej kvality aj rozsiahlym príslušenstvom, ktoré predstavovalo údajne viac ako 180 druhov. Vývoj tohto modelu trval neuveriteľných 5 rokov!

Canon AF35M.ZDROJ | Canon

V roku 1979 predstavil model AF35M, prvý kompakt s vlastným autofókusom. Využíval trianguláciu v kombinácii s infračerveným svetlom, vďaka čomu dokázal zaostrovať aj v noci.

Canon priniesol na trh aj vlastné počítače (prvý prišiel na trh v roku 1982), vyrábal vlastné diskety, PDA, neskôr k nim pribudli aj tlačiarne, v ktorých je dodnes veľmi dobrý.

Systém zrkadloviek EOS predstavil Canon v roku 1987. Ponúkal automatické ostrenie a elektronicky ovládanú clonu. Pôvodne išlo o dvojročný vývojový projekt, ktorého názov neznamená len skratku z Electronic and Optical Systems, ale aj v gréckej mytológii bohyňu úsvitu. Prvým modelom bola zrkadlovkaCanon EOS 650, ktorá prežila až do dnešnej digitálnej doby.

Viete, že…

Canon 20. septembra 2019 vyrobil 100-miliónty fotoaparát série EOS? Prístroj s poradovým číslom 100 000 000 bola fullframe bezzrkadlovka EOS R.

V roku 1996 Canon spolu s Nikonom, Minoltou, Kodakom a Fuji Photo predstavili nový formát APS. ktorý mal rozmer políčka 30 x 17 mm a používal 24 mm filmy. Canon zároveň uviedol na trh miniatúrny kompaktný fotoaparát IXUS s AF a dvojnásobným násobným zoomom.

Pozrite siZNAČKY | Canon – pestrá história japonského fotogiganta

V roku 1998 prichádzajú digitálne kompaktne fotoaparáty série PowerShot, o dva roky neskôr dostávajú profesionáli do rúk analógovú zrkadlovku EOS-1V, ale aj digitálnu – model EOS D30 s CMOS snímačom.

Canon je jedným z popredných svetových výrobcov zariadení na výrobu polovodičov a displejov. Jeho dcérska spoločnosť Canon Tokki dominuje na trhu zariadení na ukladanie materiálu, nevyhnutného nástroja na výrobu OLED displeja. Canon je tiež významným výrobcom zobrazovacej litografickej techniky a jedným z troch najlepších na trhu s polovodičovými litografickými strojmi.

Spoločnosť pôsobí vo viac ako sto krajínách sveta a zamestnáva vyše 200-tisíc ľudí. Ako spomíname v názve, nezdá sa, že by Canonu dochádzal dych. Prináša na trh čoraz vyspelejšiu techniku a netvári sa, že by plánoval v tomto úsilí spomaľovať. Naposledy predstavil dvojicu nových CSC fotoaparátov: EOS R5 a nižší model EOS R6. Zdá sa, že budhistická bohyňa milosrdenstva priniesla spoločnosti šťastie a úspech.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

ZdrojCanon,WIkipedia

Komentáre k článku