Británia postaví prvý európsky kozmodróm

Dnes sú komerčné lety s ľudskou posádkou stále akoby historickou udalosťou a realizovali sa zatiaľ len z kozmodrómov v Kazachstane, v USA a v Číne. Nákladné nosiče lietajú aj z mnohých iných základní, súkromné vesmírne spoločnosti však pomaly vytvárajú tlak na väčší počet štartov, čo vedie k výstavbe nových kozmodrómov.

kozmodrom-uk

Rusko, ktoré dlhodobo využíva kazašský Bajkonur, už od roku 2011 buduje v Amurskej oblasti na ďalekom východe kozmodróm Vostočnyj. Prvý štart by sa mal uskutočniť koncom roku 2015 a prvý pilotovaný let v roku 2018. Vlastný kozmodróm v texaskom Brownsville plánuje postaviť aj súkromná spoločnosť SpaceX, ktorá zatiaľ lieta z Mysu Canaveral na Floride a z Vandenbergu v Kalifornii.

Horšie ja na tom s kozmodrómami Európa, kde je v súčasnosti ponuka vlastne nulová. Aj Európska kozmická agentúra ESA využíva Guyanské kozmické centrum v Kourou v juhoamerickej Francúzskej Guyane. Virgin Galactic síce plánuje výstavbu viacerých letísk pre suborbitálne lety svojich raketoplánov, ale vzhľadom na vlaňajšiu tragickú haváriu má zrejme na riešenie mnoho iných horúcich tém.

Pozrite si: Tragédia raketoplánu SpaceShipTwo zabrzdí vesmírnu turistiku

Napriek tomu by Európa nemala dlho zostať bez vlastného kozmodrómu, pretože o výstavbe prvého na svojom území uvažuje Veľká Británia. Informoval o tom portál Engadget.

Európsky kozmodróm má vzniknúť so silnou podporou britskej vlády, ktorá už s tamojším regulátorom, Úradom pre civilné letectvo (CAA), vytypovala potenciálne vhodné miesta na jeho výstavbu.

kozmodrom-esa

„Európsky“ kozmodróm ESA leží v Južnej Amerike. Štartovali z neho aj ruské Sojuzy s družicami systému Galileo.

Z pôvodne ôsmich lokalít museli byť dve vylúčené zo strategických vojenských dôvodov. Do úvahy teda prichádzajú štyri lokality v Škótsku – Stornoway, Glasgow Prestwick, Campbeltown a dočasné letisko RAF pri Leuchars, a ďalšie dve lokality vo Walese – Newquay a Llanbedr.

Kozmodróm by sa mal postaviť do roku 2018, čím bude pravdepodobne prvou štartovacou základňou pre vesmírne lety v Európe.

Pozrite si: NASA dala zelenú súkromnej doprave kozmonautov do vesmíru

Zatiaľ nie je jasné ktorým spoločnostiam by mal kozmodrom slúžiť, ani to, či bude schopný zabezpečiť štarty veľkých nosných rakiet, alebo len raketoplánov s hybridným štartom na palube lietadiel.

Foto: Spaceflight Insider, Engadget

Komentáre k článku