Boli sme vyskúšať ako sa dá v roku 2020 virtuálne navrhnúť kuchyňa

ZDROJ | Oresi

Akoby to vyzeralo, keby ste si mohli navrhnúť kuchyňu ako v hre The Sims? Na Slovensku je to možné pomocou technológie Touch Reality a my sme si to boli vyskúšať.

Pred pár týždňami sme informovali o belgickej firme Next Tech, ktorá vyvinula technológiu Touch Reality, ktorá implementuje virtuálnu realitu do dizajnu kuchyne. Konkrétne sme si technológiu boli vyskúšať v kuchynskom štúdiu Oresi, ktoré ako jediné v strednej Európe takúto možnosť ponúka a ktoré túto technológiu na slovenský trh prinieslo.

Pozrite siBelgičania vyvinuli systém pre virtuálny návrh kuchýň

Návrh kuchyne je zložitý proces, kde okrem dizajnu kuchynskej linky, musíte myslieť na rozmery, farebné kombinácie, úchyty, úložný priestor a ďalších sto detailov. Najhoršie na tom je, že keď sa vám aj niečo páči na obrázku, neviete si to úplne predstaviť vo svojej kuchyni. To však mení práve technológia Touch Reality, ktorá využíva dotykovú obrazovku s virtuálnym návrhom a fyzické modely objektov, ktoré si do tejto virtuálnej kuchyne môžete umiestniť.

ZDROJ | TRUMPETER

Sám som nedávno kupoval byt a viem aké je to náročné vybrať si z nekonečných možností návrhov. Do kuchynského štúdia stačí priniesť rozmery kuchyne, prípadne pôdorys, údaje z neho vložíte do systému, ktorý vám vygeneruje miestnosť a zábava sa môže začať. Chcete vedieť ako by vyzerala chladnička v jednom rohu? Stačí zobrať miniatúrny 3D model chladničky umiestniť ho na dotykovej obrazovke do rohu. Následne sa chladnička objaví na obrazovke vo virtuálnom návrhu vašej kuchyne.

Pomocou týchto 3D objektov si môžete vyskladať celú kuchyňu. Pokiaľ ste s rozložením spokojný, môžete prejsť k návrhu farieb a materiálov. Stačí kliknúť na ktorúkoľvek skrinku či časť kuchynskej linky a vybrať si dekór. Možnosti sú skutočne bohaté.

ZDROJ | TRUMPETER

Pozrite siChcete zmeniť svet priamo z vašej kuchyne? Pomôže appka IKEA Better Living

Aby toho nebolo málo, po dokončení hrubého návrhu si môžete miestnosť pozrieť z rôznych uhlov, zmeniť svetelné podmienky. Príkladom je možnosť v kuchyni nastaviť tlmené večerné svetlo, ktoré vám ukáže, ako bude kuchynská linka vyzerať v rôznych podmienkach.

Následne si viete návrh poslať na mail aj s cenovou ponukou vašej novej kuchyne. Na rozdiel od iných kuchynských štúdií, kde vám tiež umožnia vytvoriť vizualizáciu kuchynskej linky, tu sa s návrhom môžete vyhrať podľa svojich predstáv priamo na mieste. Do budúcna má tiež do programu pribudnúť automatické zobrazovanie cien pri každom kuse kuchynskej linky v reálnom čase.

Pozrite siAj vodovodný kohútik v kuchyni je inteligentný! Vďaka spoločnosti Moen

Plánovanie kuchyne tak dostáva nový zábavný rozmer, ktorý skutočne pripomína videohru a hlavne umožňuje zapojenie samotného vlastníka bytu do procesu tvorby návrhu.

Keďže žijeme v dobe, kedy je osobný kontakt niekedy problematický, kuchynské štúdio Oresi ponúka možnosť streamu. Stačí sa z pohodlia domova pripojiť cez počítač a na druhej strane bude prítomný návrhár kuchyne, za ktorého asistencie sa vyskladá kuchyňa online.

„Keď k šikovnému softvéru pridáte pomoc skúseného odborníka od špecialistov na kuchyne, urobíte to najrozumenejšie rozhodnutie. Dobre naplánovaná kuchyňa vám môže slúžiť dlhé roky. Ak by sa vám zunovala, stačí vymeniť dvierka, dosku či zástenu,“ pridáva svoj tip Pavol Krčmárik, návrhár kuchýň z Oresi.

ZDROJ | TRUMPETER

Pozrite siLG predstavilo ThinQ, kuchynské spotrebiče budúcnosti

V našom prípade išlo menšiu kuchyňu, kde rozmiestnenie spotrebičov nie je až taký náročný proces, keďže miesto je obmedzené. Pokiaľ však máte veľkú kuchyňu, ktorá je prípadne moderne spojená s obývačkou, potom je práve Touch Reality ideálnym spôsobom návrhu priestoru.

Do budúcna sa plánuje rozšírenie tejto technológie o ďalšie možnosti vrátane návrhov ostatných miestností. Na konci dňa tak nepôjde len o kuchyne. Cez technológiu Touch Reality si tak budete môcť navrhnúť celý interiér podobne ako v spomínanej hre The Sims.

ZDROJ | TRUMPETER

Komentáre k článku