Bielorusko vypína a blokuje internet, aby sťažilo protesty proti voľbám

ZDROJ | Wired

V reakcii na výsledky volieb Bielorusko pokračuje v blokovaní a prerušovaní internetu. Štát využíva podobnú taktiku ako Turecko či Venezuela.

Počas volieb v Bielorusku sa spustila vlna protestov, ktoré organizujú ľudia, ktorí nesúhlasia s ich výsledkom, v rámci ktorých získal úradujúci prezident Lukašenko 80 % hlasov. Spoločnosť Twitter oznámila, že v Bielorusku je sociálna sieť blokovaná a obmedzovaná.

Pozrite siStane sa Bielorusko kryptomenovou veľmocou?

Okrem gumových projektilov, vodných diel či oslepujúcich granátov, silové zložky používajú aj technologické represie. Okrem Twitteru sú blokované aj stránky médií, iných sociálnych sietí a tiež VPN sietí. Niektorí novinári sú zadržiavaní či dokonca nezvestní.

Blokovanie internetu má za následok, že organizácia protestov je sťažená, rovnako ako informovanie o nich. Na voľby neboli dopustení zahraniční pozorovatelia a ani väčšina európskych novinárov, čo zvyšuje mieru falzifikácii a znižuje transparentnosť bieloruských volieb.

Štátom riadené výpadky internetu zahŕňajú aj čiastočné odstavenia telefónnej siete. Podľa prezidenta Lukašenka sú výpadky riadené zo zahraničia, čoho dôkazom majú byť aj nefungujúce štátne webstránky. Táto možnosť je však menej pravdepodobná, keďže výpadky sa začali tesne po voľbách, kedy sa očakávali protesty. Zároveň treba dodať, že internet v krajine kontrolujú štátom vlastnené firmy a nie súkromné spoločnosti.

Pozrite siToto sú štáty s najväčšou neslobodou na internete

Bieloruský novinár Franak Viačorka na Twitteri napísal: „Ako sa davy ľudí zväčšujú, internetové pripojenie sa zhoršuje„.

Podobné represie boli použité aj počas nepokojov vo Venezuele, Turecku, Iráne či Egypte. Zaujímavosťou je, že tieto výpadky sa dejú takmer vždy počas volieb. V susednom Rusku napríklad niektoré sociálne siete a webové stránky nefungujú dlhodobo, príkladom je LinkedIn.

ZdrojWired

Komentáre k článku