AudioQuest – dokonalosť sa skrýva v detaile

Spoločnosť AudioQuest založil v kalifornskom Irvine v roku 1980 William E. Low, ktorý je dodnes jej šéfom a hlavným konštruktérom. Firma sa vzápätí stala renomovaným výrobcom káblov pre high-end audio.

Dnes je producentom širokého portfólia audio a videokáblov, digitálno-analógových prevodníkov, slúchadiel (tam je zastúpenie ale skôr symbolické), produktov pre zlepšenie napájania a ďalšieho príslušenstva pre audio/video zariadenia. Firma o sebe hovorí, že AudioQuest nebol založený, skôr sa vyvinul.

audioquest_aqforestusbab0-75_1
ZDROJ | AudioQuest

Vznikol ako logické pokračovanie skúseností audiofila Billa Lowa s Hi-Fi technikou a jeho dlhoročných pokusov s testovaním vplyvu jednotlivých komponentov na výslednú kvalitu zvuku.

Bill Low sa už od roku 1972 počas štúdií na strednej a vysokej škole venoval stavbe zosilňovačov, predzosilňovačov a tunerov pre seba a svojich priateľov. Vzápätí sa začal venovať aj predaju audio komponentov od zavedených výrobcov.

Gramofóny BSR a prijímače Hitachi predával už od roku 1972 a produkty značiek Linn Sondek, Radford, Celestion a Yamaha ponúkal od roku 1974. V roku 1975 sa jeho maloobchodná predajňa dokonca stala najväčším dealerom Linn Sondek v USA.

Od maloobchodu s Hi-Fi k audiokáblom

Po šiestich rokoch uprostred audio produktov urobil majiteľ maloobchodnej predajne Bill Low jedno malé, no veľmi dôležité rozhodnutie. Vyrobil zákazkový audio kábel pre svoj obchod, čím položil základ budúcej slávnej značky AudioQuest.

Audio kábel sa zviditeľnil v USA v roku 1976, keď spoločnosť Polk Audio predstavila japonský kábel pod názvom Cobra Cable. Veci sa začali meniť a z „nutného zla“ sa káble začali stávať relevantnou témou medzi znalcami špičkového audia.

audioquest-ethernet-kable
ZDROJ | AudioQuest

Už od šesťdesiatych rokov preferoval zakladateľ AudioQuestu káble lepšie, než priemer. Dôležitý míľnik však prišiel v roku 1978, keď Bill Low vyrobil zákazkový kábel s krúteným párom podľa vlastného návrhu.

Kábel obsahoval 435 prameňov vodičov vyrobených z nie práve najkvalitnejšej medi. Predstavoval však slušný začiatok a i napriek istým nedostatkom prekonával vtedajšiu špičku na trhu, ktorou bol kábel Fulton Gold.

Nasledujúce dva roky Bill Low vyrábal tento kábel spolu s ďalším menším typom pre potreby predaja vo svojom vlastnom obchode. Kvalita sa však neutajila a o tieto produkty začali prejavovať záujem aj ďalší obchodníci z regiónu Los Angeles a dostali sa aj na japonský trh.

audioquest_optfor01_5_forest_optilink_digital_interconnect_966679_a
ZDROJ | AudioQuest

V roku 1980 bolo rozhodnuté. Bill Low zakladá firmu AudioQuest špecializovanú na výrobu Hi-Fi káblov. Káble AudioQuest sa vyvíjajú počas celej existencie firmy, avšak niektoré z najdôležitejších konštrukčných kritérií boli stanovené už pri jej vzniku.

Tieto základné priority vznikli na základe empirických skúseností a nie ako výsledok abstraktného teoretizovania“, zdôrazňuje Low.

Skúsenosť je lepšia, ako šedivá teória

Jeden zo základov konštrukcie káblov AudioQuest sa zrodil vďaka náhodnému experimentu. V roku 1980 navrhol William E. Low pre istého výrobcu subwooferov kábel, ktorý mal lepšie prenášať výkon.

Pozostával zo štvorice špirálovo stočených vodičov namiesto bežného krúteného páru, aby sa dosiahol väčší prierez.

audioquest-rocket-88
ZDROJ | AudioQuest

Pri posluchových testoch vyšlo najavo, že kábel „hrá“ oveľa lepšie, než sa očakávalo a štvorvodičová architektúra výrazne prekonala štyri rovnaké vodiče umiestnené v dvoch pároch. Ďalšie experimenty priniesli nové varianty.

audioquest-rocket-88-zlozenie
ZDROJ | AudioQuest

Dnes prakticky každý reproduktorový kábel AudioQuest používa štyri alebo viac vodičov v optimalizovanom usporiadaní. Ďalšie skúsenosti ukázali vplyv kvality opláštenia a vonkajšej izolácie na výslednú kvalitu zvuku, keďže od nich závisia nielen elektrické, ale aj mechanické vlastnosti káblov.

Stabilné usporiadanie vodičov zas spätne pôsobí na elektrické parametre káblov. Do konca roka 1980 mal AudioQuest 42 predajných miest v južnej Kalifornii a jedno v Denveri.

V januári 1981 sa prvýkrát prezentoval na veľtrhu CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas a o mesiac neskôr sa už jeho produkty predávali okrem USA aj na trhoch v Európe a v Ázii.

audioquest_everg02mr_2_0m_evergreen_3_5m_to_966440_a
ZDROJ | AudioQuest

Počas nasledujúcich 20 rokov Bill Low pokračoval v skúmaní mechanizmov, ktoré spôsobujú deformáciu kábla.

V roku 1987 Low publikoval článok s názvom Cable Design; Theory versus Empirical Reality (Káblový dizajn; teória vs. skúsenosti) a hoci sa odvtedy každá nová línia káblov AQ oproti predchádzajúcej zlepšovala, základné priority stanovené v roku 1987 sa nezmenili.

V roku 1987 začal AudioQuest vyrábať aj 75 Ohm video a digitálne káble. Postupne tento segment produktov vytvoril samostatnú skupinu, ktorá je od roku 1999 zoskupená pod sub-značkou CinemaQuest.

Hoci video a digitálne káble nemajú na zlepšenie celkového vnemu taký výrazný efekt, ako audiokáble a niektorí kritici dokonca tvrdia, že žiadne fyzikálne merateľné parametre sa pri ich použití nemenia, subjektívna skúsenosť opäť hovorí v prospech kvalitných káblov.

audioquest_aqcastlersc2-0aa_1
ZDROJ | AudioQuest

Portfólio rastie

AudioQuest je známy v audiofilských kruhoch vďaka svojim analógovým a digitálnym káblom, no v posledných rokoch sa venuje aj novým kategóriám výrobkov. Odštartoval to v roku 2012 slávny D/A prevodník a slúchadlový zosilňovač Dragonfly.

audioquest-dragonfly-black
ZDROJ | AudioQuest

V roku 2014 AudioQuest oficiálne vstúpil na trh slúchadiel so svojimi uzavretými slúchadlami NightHawk navrhnutými Skylarom Grayom. Aj v tomto prípade ide o produkt výnimočnej kvality. Slúchadlá AQ NightHawk získali na CES ocenenie 2015 CES Innovation Award v kategórii slúchadiel a 2015 Best of Innovation Winner v kategórii eko-dizajn a udržateľné technológie.

audioquest_nighthawk-may-2015-9
ZDROJ | AudioQuest

Produkty AudioQuest nepatria k mainstreamu a tomu zodpovedá aj ich kvalita a cena. Prečo by sme však mali degradovať špičkový prejav kvalitnej high-end sústavy tým, že ju prepojíme nekvalitnými káblami? Pripadá vám normálne založiť na luxusné auto protektorované pneumatiky a dúfať v rovnaké jazdné vlastnosti, ako pri kvalitnom obutí?

Našťastie produkty AudioQuest majú u audio nadšencov dobrý zvuk a taký zabezpečujú aj z pripojených komponentov a reproduktorov.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 11/2016

Komentáre k článku