Apple versus Samsung = nekonečný boj

Istotne ste postrehli konkurenčný boj, ktorý prebieha medzi patentmi spoločností Apple a Samsung. Už niekoľko krát ste mohli aj na našich stránkach vidieť správy o tom, že Apple žaluje Samsung a snaží sa o zákaz predaja niektorých produktov radu Galaxy na svetových trhoch. Neustále sa opakujúce obviňovanie z jednej alebo z druhej strany už pripadá väčšine bežných užívateľov viac ako smiešne. Vyzerá to však tak, že ešte nie je všetkým dňom koniec a aj v budúcnosti sa budeme s podobnými titulkami stretávať.

Samsung Galaxy Tab 10.1

Poslednou správou, s ktorou ste sa mohli na internete stretnúť bol zákaz predaja tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 v Austrálii. Potom ako Apple vyhralo súdny spor o patent týkajúci sa tohto tabletu sa austrálsky súd rozhodol o vydaní dočasného opatrenia, ktoré malo za následok zákaz predaja Galaxy Tab 10.1 v Austrálii. Platnosť tohto dočasného rozhodnutia však bola ukončená v stredu 30. novembra, čo v podstate umožnilo opätovné začatie predaja na tomto kontinente. Ale to by hádam nebolo Apple ak by sa voči tomuto rozhodnutiu neodvolalo, čo znamenalo naplánovanie nového sedenia. Posledný súd bol naplánovaný práve na včera, 9. decembra. Spoločnosť Apple počas posledného konania v tomto spore navrhla zmenenie dizajnu celého tabletu, tak aby bol výrazne odlišný od produktov Apple, čo samozrejme v prípade Samsungu neprichádza v úvahu. Výsledkom tohto posledného sporu, je že Samsung nakoniec bude môcť svoj tablet na austrálskom trhu predávať a podľa informácií od vedenia spoločnosti by mal tento úspešný tablet ešte stihnúť predvianočný trh.

Apple iPhone 4S

Pokus o zastavenie predaja niektorého z produktov spoločnosti Samsung a radu Galaxy na austrálskom trhu sa tak pridal k niekoľkým ďalším, ktoré sa už v minulosti objavili. Austrália však pravdepodobne po Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku a častiach Ázie nie je poslednou krajinou, kde sa bude Apple pokúšať ovplyvniť predaje. Aj napriek tomu, že súčasné vedenie spoločnosti Apple sa vyjadrilo, že pre nich nie je spoločnosť Samsung a jej výrobky vážnou hrozbou, je viac ako viditeľné, že niektoré dizajnové prvky produktov Samsungu ležia Apple ešte stále v žalúdku. Aj keď sa môže zdať, že takéto naťahovanie je iba marketingovou hrou a v podstate o nič neide, nie je to pravda. Apple aj Samsung majú v týchto sporoch veľké prostriedky a patentové vojny prinášajú rovnako veľké zisky ako aj straty.

Samsung Galaxy Tab 10.1

Istotne ešte máte na pamäti čakanie na príchod nového Samsungu Galaxy Tab 10.1, na ktorý sme si práve vďaka sporom medzi spoločnosťami Apple a Samsung museli počkať dlhšie ako bolo pôvodne plánované. Jeho uvedenie na trh bolo nakoniec oddialené vďaka tomu, že Apple vyhralo súdny spor týkajúci sa kopírovania dizajnu veľmi úspešného tabletu Apple iPad 2. Nie je nijakým tajomstvom, že množstvo svetových výrobcov sa už neraz inšpirovalo produktmi Apple ale naopak ani tento známy kalifornský výrobca nie je svätcom. Rovnako ako každá iná spoločnosť aj Apple sleduje vývoj na trhoch a produkty iných výrobcov, takže sa rovnako rád inšpiruje aj keď oveľa horšie to je už s priznaním farby. Ani jeden a ani ten druhý nepripustí žiadnu možnosť, že došlo k inšpirácií produktmi konkurencie. Zaujímavo pritom znie fakt, že aj napriek tomu, že najostrejšie spory má americký gigant Apple práve so spoločnosťou Samsung, je Samsung hlavným dodávateľom niektorých dôležitých hardvérových prvkov pre produkty Apple.

Apple iPad 2

To akú dôležitosť prikladá Apple súdnym sporom nasvedčuje aj objav holandského serveru webweredl.nl, ktorý zistil nejasnosti v podaní žaloby Apple, kde v nákresoch tabletu spoločnosť zjavne mierne upravila proporcie tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 v svoj prospech aby bol preukázateľne podobný s ich vlastným tabletom Apple iPad 2. Na druhej strane neváha ani Samsung a už niekoľko krát sa táto spoločnosť vyjadrila, že zabráni predaju obľúbeného smartfónu Apple iPhone 4S v Taliansku, Francúzsku a iných krajinách pre porušenie patentov v oblasti 3G konektivity, ktoré nakoniec podložila aj žalobou. Nech už tieto vzájomné spory medzi oboma spoločnostami dopadnú akokoľvek isté je, že sa s podobnými titulkami budeme stretávať aj naďalej. V konečnom dôsledku je práve konkurenčný boj hnacím motorom pre pokrok najmä v tejto oblasti a občasná inšpirácia často nie je na škodu. Veď práve vďaka nej sme sa dočkali množstva nových tabletov, s ktorých si vyberie každý alebo tiež prepracovaného notifikačného panelu a notifikácií samotných v prípade operačného systému Apple iOS 5.

Apple iPad 2

Foto: Apple, Samsung, Techbox

Komentáre k článku