Apple si našiel cestu k ďalším miliónom a čínski predajcovia môžu jasať

ZDROJ | Apple

Dvojročný maratón špekulácií a únikov sa definitívne skončil a Apple konečne odhalil svoj doteraz najmenší a zrejme aj najlacnejší produkt – lokalizačný prívesok AirTag. Prvotné nadšenie však rýchlo vystriedala zarážajúca otázka, ako si tento prívesok vlastne pripevníte ku kľúčom? Apple má rýchlu odpoveď, za ktorú si nechá aj v spolupráci so svojimi partnermi riadne zaplatiť.

Lokalizačné príspevky nie sú tak úplne novinkou, nová je ale ich lokalizačná sieť. V prípade zariadení od Samsungu je to sieť smartfónov a tabletov z rodiny Galaxy a v prípade zariadení od Apple je to sieť smartfónov, tabletov a počítačov s operačnými systémami iOS, iPadOS a macOS.

Od jednoduchých, no nie až tak šikovných Bluetooth príveskov a trochu prepracovanejších, no značne väčších GPS gadgetov sme sa posunuli k dvom hlavným konkurenčným, no prakticky identickým riešeniam. Samsung má svoj Galaxy SmartTag/SmartTag+ a Apple zas nový AirTag.

ZDROJ | Apple

Apple urobil pri novom lokalizačnom prívesku nečakaný prospotrebiteľský krok. Na rozdiel od ostatných zariadení tejto značky si v prívesku AirTag vymeníte batériu aj vlastnoručne. Poháňa ho pritom batéria typu CR2032, ktorú zoženiete aj v každých druhých potravinách. Nebol by to však Apple, ak by pri jednom kroku smerom ku zákazníkom vpred neurobil aj jeden vzad, zjavne smerom k ďalším príjmom.

ZDROJ | Apple

Ako sme už naznačili v úvode, prívesok AirTag má jednu zásadnú konštrukčnú chybu, pravdepodobne zámernú. Kým konkurenčný Galaxy SmartTag si môžete hneď po nastavení hodiť do kabelky, batožiny alebo pripevniť na kľúče či domáceho miláčika, k prívesku AirTag si v prípade posledných dvoch menovaných využití musíte pribaliť aj kľúčenku.

Apple túto záležitosť elegantne zaobalil pod tému „prispôsobte si ho podľa vašich predstáv“ a potrebu nákupu jedného príslušenstva k druhému spojil s celým radom štýlových silikónových a kožených príveskov a možnosťou bezplatného gravírovania vlastného textu a znakov. Každý predsa miluje emoji smajlíky…

ZDROJ | Apple

Belkin začína so svojim príslušenstvom opatrne na 14 €, Apple už na 35 € a ak by ste mali chuť váš AirTag zladiť s koženým ruksakom či batožinou, pripravte si minimálne 299 €, ktoré si za kožený prívesok pýta luxusná značka Hermès. Pripomína to ponuku predražených značkových remienkov k hodinkám Apple Watch, ku ktorým však jeden remienok dostanete už v samotnom balení.

ZDROJ | Apple

Na tejto obchodnej filozofii Apple sa v konečnom dôsledku nepriživia iba oficiálni partneri Apple, ale aj tí neoficiálni. Schválne, skúste si do vyhľadávača obľúbeného čínskeho e-shopu zadať slovíčko „AirTag“. Viac ako 1 300 rôznych príveskov s cenou už od 0,50 € za kus mali čínski predajcovia v ponuke už niekoľko týždňov pred samotným predstavením tohto prívesku. V prípade príslušenstva pre iPhone, iPad, Mac a spomínané Apple Watch to nie je inak.

ZDROJ | AliExpress

Do hláv vedenia spoločnosti Apple samozrejme nevidíme a môžeme len špekulovať, či za týmto konštrukčným rozhodnutím stojí tvrdohlavosť jej finančného alebo skôr dizajnérskeho oddelenia. Pri tomto rozhodnutí sa však kalifornský gigant nemôže schovať za environmentálnu zodpovednosť, práve naopak.

Komentáre k článku