Apple Park – megalomanské sídlo je takmer dokončené

ZDROJ | Matthew Roberts

Americký gigant Apple už niekoľko rokov stavia monumentálne sídlo za zhruba 5 miliárd dolárov. Nové sídlo s názvom Apple Park (predtým Apple Campus 2) označované aj ako Spaceship (vesmírna loď) bude po dokončení jedným z najväčších a najdrahších sídiel spoločností na svete. Jeho tvar mu zároveň dáva patričnú dávku unikátnosti.

Pôvodný návrh sídla Apple Campus 2. ZDROJ | ProTenders

História nového sídla spoločnosti Apple siaha ešte do roku 2006, kedy dnes už zosnulý spoluzakladateľ spoločnosti Steve Jobs prišiel s myšlienkou vybudovania centrály, akú svet ešte nevidel.

O niekoľko rokov neskôr mal v rukách nielen projekt od svetoznámeho londýnskeho štúdia Foster + Partners, ale aj presné miesto na stavbu. Tým mala byť veľká parcela na území kalifornského mesta Cupertino, kde kedysi sídlila spoločnosť Hewlett-Packard.

ZDROJ | Foster a Parners

Architektonické štúdio Foster + Partners má mimochodom na zozname aj také projekty, ako štadión vo Wembley, letisko Stansted, MacLeren Technology Centre či londýnsky most Millenium.

Samotný Steve Jobs chcel byť nielen klientom, ale zároveň aj tvorcom Apple Parku. So štúdiom vraj pravidelne komunikoval a upravoval návrh tak, aby sa páčil hlavne jemu.

Nakoniec bol Jobs v roku 2011 projekt aj so žiadosťou o schválenie, len pár mesiacov pred svojou smrťou, prezentovať poslancom mestského zastupiteľstva mesta Cupertino.

ZDROJ | Cupertino.org

Oficiálneho povolenia stavby sa však nedožil. To prišlo až v roku 2013, kedy začali aj prvé výkopové práce. A hoci už prešli viac ako 4 roky, sídlo Apple Park ešte stále nie je dokončené.

Z polovice roka 2015 bolo dokončenie preplánované na rok 2016, avšak stavba ešte stále nie je úplne hotová. Apple však začiatkom tohto roka oficiálne oznámil, že prví zamestnanci sa mali začať do Apple Park sťahovať už v apríli 2017.

Išlo však pravdepodobne len o zamestnancov, ktorí majú pracovať v R&D (výskumné a vývojové centrum), ktoré bolo už na 99% dostavané.

R&D centrum je pomerne ďaleko od centrálnej budovy Apple Parku. ZDROJ | Matthew Roberts

Apple Park je niekoľko budov s celkovou rozlohou takmer 330 000 m2 na 71-hektárovom pozemku. V hlavnej budove si nájde miesto vyše 3 000 zamestnancov, ďalších viac ako 10 000 bude pracovať v okolitých budovách.

Hlavná budova Apple Park nebude vôbec obyčajná kancelárska budova. Svojím dokonale kruhovým tvarom patrí medzi tie najnákladnejšie, ale chce patriť aj medzi tie najzelenšie stavby.

Jej strecha (ako aj strechy väčšiny ostatných budov) bude pokrytá solárnymi panelmi. Aj vďaka tomu chce byť Apple Park energeticky sebestačný.

 

Zakrivené sklá siahajú od podlahy až po strop nielen z vonkajšej, ale ja z vnútornej strany budovy. ZDROJ | Apple

Napriek všetkému to ale najzelenšia budova nebude. Apple si totiž vyberá len tie najlepšie materiály, ktoré sú nielen drahé, ale aj náročné na výrobu, s ktorou sa zvyšuje ich uhlíková stopa.

Hlavná budova s obvodom cez 1,5 kilometra je postavená z kovu, betónu a skla. Sklo tvorí dokonca aj steny od podlahy až po strop. A práve sklenené steny sú ďalším unikátom stavby – sú to najväčšie zakrivené sklenené tabule na svete.

Každé sklo musí byť dokonale presne zahnuté, aby sadlo k ďalšiemu na zaoblenej vonkajšej i vnútornej fasáde. Apple si ich necháva vyrábať v Nemecku.

Takýto, no 2x dlhší stôl od spoločnosti Arco bude mať aj Apple Park. Celkovo ich má byť v sídle 500 kusov! ZDROJ | Arco

Ani vnútorné vybavenie nie je o nič horšie. Železo má byť vyleštené bez náznaku farby. Drevo na nábytku vrátane obrovských stolov nesmie mať najmenšiu chybu.

Od spoločnosti Arco si Apple pritom objednal 500 na zákazku vyrobených stolov z masívu s dĺžkou až 5,5 metra so skrytými elektrickými zásuvkami.

Do budovy ich pritom budú musieť vložiť pomocou žeriavu. Arco takýto polovičný stôl predáva za 2 500 amerických dolárov.

ZDROJ | Matthew Roberts

Hoci by sa o ekologickosti Apple Parku dalo dlho polemizovať, musí sa Apple uznať to, že 71-hektárový pozemok neplánuje zastavať, ale naopak zazeleniť.

Z celkovej plochy bude zastavaných len 20%, na zvyšných 80% plochy bude vysadených viac ako 9 000 stromov 300 rôznych druhov odolných voči suchu.

Všetky rastliny sú pritom vyberané tak, aby zvládli rásť aj v náročných klimatických podmienkach Kalifornie.

https://www.youtube.com/watch?v=mFhcnzSmH-E

V areáli, resp. garážach má byť tiež okolo 300 nabíjačiek pre elektrické automobily, v prípade potreby nie je problém ich počet aj znásobiť. Okolo Apple Parku má vyrásť aj niekoľko ďalších budov s rozlohou okolo 65 000 m2.

Strecha podzemného auditória pre 1 000 divákov. ZDROJ | Apple

Medzi ne patrí aj unikátne auditórium pod zemou pre približne 1 000 ľudí, ktoré má strechu z kovu a uhlíkových vlákien, pričom v strede má byť strecha presklená. Vyrobená je v Dubaji.

Práve auditórium bude niesť názov podľa zakladateľa spoločnosti Steva Jobsa. Okrem auditória dorastajú okolo Apple Parku aj budovy pre vývojové centrá, obrovské fitness centrum a wellness pre 20 000 ľudí či garáže pre asi 13 000 áut.

ZDROJ | Matthew Roberts

Všetky budú pokryté solárnymi panelmi. Všetky panely majú spolu zaberať plochu až 65 000 m2 a generovať 17 MW elektrickej energie.

Solárne panely sú na každej voľnej streche Apple Parku. ZDROJ | Matthew Roberts

Navyše, aby aj počas horúcich letných mesiacov budovy míňali čo najmenej elektrickej energie na chladenie, budovy budú vybavené inteligentným pasívnym vetraním, ktoré zabezpečí chladný a čistý vzduch aj v takom skleníku, ako Apple Park na prvý pohľad vyzerá.

Pre prirodzené chladenie sú podlahy a stropy z 4 300 kusov betónových dosiek. Na chladenie, ale i zalievanie zelene bude Apple Park využívať vyčistenú odpadovú vodu.

Vďaka tomu by malo sídlo potrebovať aktívne chladenie či kúrenie len 3 mesiace v roku.

Súčasťou Apple Parku bude samozrejme aj obchod Apple Store so všetkými produktmi spoločnosti. Chýbať nemá ani kaviareň pre verejnosť.

ZDROJ | Matthew Roberts

Zaujímavosti Apple Park

Areál Apple Campus 2 má viac ako 71 hektárov. Z nich zastavaných bude len 20%, ostatnú plochu bude tvoriť zeleň.

Hlavná budova má mať rozlohu 260 000 m2, čo je viac ako 36 futbalových ihrísk. Pracovné miesto si v nej nájde 3 000 zamestnancov.

Apple Campus 2 je necelé 2 kilometre východne od súčasného sídla spoločnosti. Sťahovanie zamestnancov tak nebude až také zdĺhavé.

Sídlo začali stavať spoločnosti Skanska a DPR, no začiatkom roka 2015 s nimi Apple rozviazal zmluvu a najal si iné stavebné firmy.

Takmer všetky strechy budov v areáli budú pokryté solárnymi panelmi, aj vďaka ktorým chce byť areál energeticky sebestačný.

ZDROJ | Matthew Roberts

Steny fasády pokrývajú obrovské zakrivené sklenené tabule, ktoré sú zároveň najväčšie na svete.

Prví zamestnanci sa začnú do Apple Parku sťahovať už v apríli 2017, celkové dokončenie sídla je plánované až ku koncu roka.

Proces presídlenia viac ako 12 000 zamestnancov má trvať 6 mesiacov.

Obrovské auditórium v Apple Parku ponesie názov Steve Jobs Theater po zakladateľovi spoločnosti.

ZDROJ | Matthew Roberts

Hoci je Apple Park okázalým projektom a mnohí akcionári s ním nie sú spokojní, v americkom Cupertine sa dokončuje budova, ktorú o pár rokov budeme môcť zaradiť medzi nové divy sveta. A hoci stojí viac než 5 miliárd dolárov, pre spoločnosť, ktorej hotovosť tvorí okolo 220 miliárd dolárov, to je nič. Apple Park bude právom jednou z najzaujímavejších budov sveta.

Komentáre k článku