Apple iPhone dnes oslavuje 14 rokov!

ZDROJ | Apple

Ako ten čas letí. Dnes je tomu „okrúhlych“ 14 rokov odkedy bol svetu predstavený prvý iPhone – smartfón, ktorý úplne zmenil svet mobilných zariadení.

Steve Jobs ukázal svetu prvý iPhone počas konania CES 2007. Urobil to však svojsky, takmer 650 kilometrov ďaleko, na inom veľtrhu – Macworld San Francisco. Predstavenie zahájil Jobs slovami „Dnes spolu vytvoríme históriu“.

ZDROJ | Apple

Samozrejme, veľkí technologickí hráči (ale aj odborná verejnosť) tomu ani za mak neverili. Novinke sa vysmievali, okrem iného jej vyčítali, že nemá hardvérové tlačidlá a ovláda sa len dotykom. Ako vidieť, koncept, ktorý iPhone priniesol, prevzali všetci výrobcovia.

„Nie je šanca, že iPhone získa nejaký významný podiel na trhu,“ povedal Steve Ballmer z Microsoftu pre USA Today v apríli 2007. Nebol jediný, vtedajší generálni riaditelia BlackBerry Research in Motion, Mike Lazaridis a Jim Balsillie, neveriacky sledovali odhalenie iPhonu.

Aj technologický portál TechCrunch bol presvedčený o neúspechu: „Predpokladáme, že iPhone zlyhá,“ napísal.

Jobsov tím pracoval na iPhone v maximálnom utajení pod kódovým označením Project Purple už od roku 2004. Tím sa počas najintenzívnejších prác rozrástol na tisíc ľudí. Tí boli rozdelení do množstva menších špecializovaných skupín.

IPhone je revolučným a magickým produktom, ktorý je päť rokov pred akýkoľvek iným mobilným telefónom.

Steve Jobs, 2007

Pôvodný iPhone mal 3,5-palcový displej s rozlíšením 320 x 480 px, poháňal ho ARM čip Samsung 32-bit RISC 620 MHz so 4 GB internou pamäťou a 2 Mpx fotoaparátom. Batéria mala kapacitu 1 400 mAh, hmotnosť bola 132 g.

Pozrite siApple iPhone – 10 rokov od revolúcie až po súčasnosť

Novinka nemala žiadne aplikácie tretích strán, obchod s aplikáciami ešte nikto nevymyslel. Napriek tomu bol prvý iPhone na rozdiel od konkurencie mimoriadne elegantný a bežal na ňom spoľahlivý a pre používateľov jednoduchý systém. Revolúcia sa odštartovala 9. januára 2007.

Viete, že…?

Jobs počas prednášky na Macworld-e spomenul prechod z procesorov PowerPC na Intel. Ako vieme, aj túto architektúru začína od minulého roka opúšťať, má vlastný čip Apple M1.

ZDROJ | Apple

Napriek pesimistickým predpokladom sa v roku 2007 predalo 1,9 miliónov iPhonov a dnes patrí medzi cenný zberateľský kúsok. Niet sa čomu diviť, odštartoval novú éru a zaradil sa tak do zoznamu inovatívnych produktov od Apple.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

ZdrojHistory

Komentáre k článku