Ani Apple, ani Samsung? Tieto lokalizátory si rozumejú aj s inými smartfónmi

ZDROJ | Chipolo

Apple má svoj AirTag, Samsung zas Galaxy SmarTag. Čo ak však nevlastníte iPhone a ani Samsung Galaxy, no vaše cennosti ako kľúče a batožinu chcete chrániť pomocou lokalizačného prívesku? Na trhu nájdete viacero alternatív, ktoré ponúkajú viac či menej široké spektrum funkcií.

Prvé lokalizačné prívesky dorazili na trh už pred rokmi, vtedy však výraznejšie neprerazili. Dnes túto kategóriu produktov oživuje Apple i Samsung, ktorí svoje malé nenápadné prívesky zapojili do svojich lokalizačných sietí.

V praxi to znamená, že prívesky Apple AirTag a Samsung Galaxy SmartTag/SmartTag+ si s odoslaním svojej aktuálnej polohy vystačia aj bez GPS modulu alebo antény pre pripojenie k mobilným sietiam. Namiesto týchto technológií stačí, ak sa v ich okolí objaví kompatibilné zariadenie (AirTag – iOS, SmarTag – Samsung Galaxy), ktorému sa lokalizačný prívesok „ozve“ cez Bluetooth a UWB a jeho vlastné pripojenie k internetu a GPS využije na odoslanie polohy svojmu majiteľovi.

ZDROJ | Apple

Za túto šikovnú funkciu sa niečo „platí“ a ako už asi tušíte, bude to takzvanou zlatou klietkou. Lokalizačné prívesky Apple AirTag a Galaxy SmartTag dokážu komunikovať len so zariadeniami rovnakej značky. Obe spoločnosti si tým budujú vlastné ekosystémy a z hry tak vyraďujú ostatné značky.

Ako sme už ale spomínali v úvode, Apple a Samsung nepriniesli na trh lokalizačné prívesky ako prví. V ponuke internetových obchodov nájdete viaceré prívesky od menej známych značiek, ktorým síce väčšinou na pozadí chýba spomínaná lokalizačná sieť, no v porovnaní s tými od Apple a Samsungu ich kúpite za polovičnú či dokonca tretinovú cenu, aj s dierkou na kľúče.

Baseus T2

ZDROJ | Baseus

Prečo kúpiť?

Bluetooth prívesok Baseus T2 patrí medzi tie najlacnejšie Bluetooth prívesky na trhu. Vďaka pomerne štíhlemu telu sa hodí nielen na kľúče, ale aj do kabelky, batohu či väčšej peňaženky, s ktorou ho navyše môžete zladiť vďaka dostupnosti viacerých farebných verzií. Prívesok si rozumie s operačnými systémami Android aj iOS, s ktorými dokáže udržiavať neustále spojenie. Ak sa s vašim smartfónom od prívesku (resp. cennosti) vzdialite, aplikácia vás na to hneď upozorní. Prívesok navyše využíva vymeniteľnú hodinkovú batériu.

Prečo nekúpiť?

V porovnaní s ostatnými príveskami z nášho výberu nejde o najmenší model. Chýba mu tiež odolnosť voči vode a prachu, kvôli čomu nie je v porovnaní s konkurenciou až tak vhodný na zavesenie na batoh či batožinu.

Chipolo ONE

ZDROJ | Chipolo

Prečo kúpiť?

Chipolo ONE zaujme na prvý pohľad roztomilým dizajnom, ale aj malými rozmermi, ktorými má blízko k čipom na obedy a odomykanie brán. Poľahky ho tak schováte prakticky kdekoľvek a prekážať nebude ani vašim domácim miláčikom na obojku. Nesklame širokou paletou farebných verzií a ani cenou, ktorá sa ešte stále drží pod hladinou príveskov od Apple a Samsungu. Podporuje Android 5 a iOS 11 alebo novší, nechýbajú mu upozornenia na zabudnuté cennosti a taktiež využíva vymeniteľnú batériu CR 2032 s výdržou na úrovni dvoch rokov, dokonca aj v kombinácii s odolnosťou voči špliechajúcej vode (IPX5).

Prečo nekúpiť?

Profesionálne recenzie spomínajú slabý dosah technológie Bluetooth a trošku problematickú výmenu spomínanej batérie. Používateľské recenzie sa zas v niektorých prípadoch sťažujú na nespoľahlivú lokalizáciu, problémy s nadviazaním spojenia a chýbajúcu možnosť úpravy hlasitosti vstavaného reproduktora v prívesku, ktorý je v porovnaní s ostatnými príveskami na trhu mimoriadne hlasný. Ak navyše o Chipolo ONE uvažujete ako majiteľ iPhonu, počkajte si radšej na nový Chipolo ONE Spot, ktorý je už integrovaný do vyhľadávacej siete Nájsť.

Fixed Smile Motion

ZDROJ | Fixed

Prečo kúpiť?

Ďalší prívesok z tých najlacnejších na trhu sa vyrovná konkurencii prakticky všetkými vyššie spomínanými funkciami vrátane upozornení na stratu kontaktu či tlačidla, vďaka ktorému môžete naopak pomocou prívesku nájsť váš smartfón. Fixed Smile si rozumie s operačnými systémami Android 5 a iOS 10 alebo novšími pre ktoré ponúka sprievodnú aplikáciu vyvinutú v Českej republike. V ponuke e-shopov ho nájdete vo viacerých farebných verziách vrátane výraznejších, ktoré vám pomôžu nájsť prívesok aj vizuálne.

Prečo nekúpiť?

Podobne ako vyššie spomínaný prívesok Chipolo ONE, aj Fixed Smile má podľa recenzií občas problémy s pripojením k smartfónu alebo oneskorenými upozorneniami na nevyžiadaný pohyb prívesku. Chýba mu tiež odolnosť voči vode a prachu.

Invoxia GPS Tracker

Prečo kúpiť?

Náš posledný tip z doterajšieho radu trošku vytŕča, no myslíme, že by bola škoda nespomenúť ho. Namiesto bezdrôtovej technológie Bluetooth sa totiž tento model spolieha na GPS v kombinácii s bezdrôtovou sieťou Sigfox, ktorá má svoje pokrytie aj na území Českej republiky a Slovenska. Vyskúšali sme si ho aj v našej redakcii, s pozitívnym výsledkom. Toto riešenie je presnejšie, spoľahlivejšie a…

Prečo nekúpiť?

…samozrejme aj drahšie. Invoxia GPS Tracker nájdete v obchodoch s cenou v hladine 100 €, k čomu si po prvých troch rokoch používania musíte pripočítať ročný poplatok za využívanie siete Sigfox vo výške 9,99 €. To samozrejme nie je žiadna katastrofa, no ak hľadáte čo najlacnejší a najmenší Bluetooth prívesok, Invoxia GPS Tracker nemusí byť pre vás tou najlepšou voľbou.

Vimron Personal GPS

ZDROJ | Vimron

Prečo kúpiť?

Opäť z iného súdka je len nedávno predstavené lokalizačné zariadenie Vimron Personal GPS, za ktorým stojí bratislavská spoločnosť Vimron s 15-ročnými skúsenosťami v oblasti vývoja a výroby telemetrie a GPS monitoringu. Jej najnovší počin s názvom Personal GPS využíva na presné určovanie polohy systém GPS, QZSS, GLONASS a Galileo, na následné dátovo nenáročné odosielanie aktuálnej polohy do smartfónu sieť NB-IoT a na rýchlejšiu komunikáciu zas siete LTE-M. Stratiť spojenie s týmto lokalizátorom je tak technicky takmer nemožné. Viac o fungovaní tohto zariadenia nájdete v našom samostatnom článku.

Prečo nekúpiť?

Vimron Personal GPS je už naozaj lokalizátor úplne iného kalibru, čomu odpovedajú nielen jeho rozmery, ale aj cena, ku ktorej si je potrebné pripočítať menšie každomesačné náklady na SIM kartu. Na kľúče či obojok domáceho miláčika ho pripevníte len ťažko a vďaka rozmerom môže byť pre prípadných zlodejov nápadný aj v prakticky každom druhu batožiny.

Vynechali sme v našom výbere niektorý prívesok, ktorý by ste radi odporučili ostatným čitateľom? Dajte nám vedieť v diskusii pod týmto článkom a my ho do nášho výberu radi doplníme.

Komentáre k článku