Android Oreo Go – prichádza éra lacných smartfónov

ZDROJ | Google

Google predstavil odľahčenú verziu Android, ktorú budeme môcť vidieť v lacných smartfónoch. Prvé smartfóny s týmto systémom sa objavili už v Barcelone na výstave MWC 2018. O čo ide, aké výhody Android Oreo Go prináša a kde sa s ním stretneme sa dozviete v tomto článku.

https://youtu.be/wDAc83ILXG4

Čo je to Android Oreo Go?

Android Oreo Go je odľahčená verzia operačného systému Android, ktorá je určená pre lacné a teda menej výkonné telefóny, väčšinou s RAM o veľkosti 1 GB a menej. Cena takýchto zariadení by sa mala pohybovať okolo sumy 100 € a menej.

Okrem menšej náročnosti Android Oreo Go (tiež nazývaný Android Go) prináša obmedzenia pre spotrebu mobilných dát, čo je kľúčové najmä pre používateľov smartfónov v krajinách, kde sú mobilné dáta stále príliš drahé. S tým súvisí aj odľahčenie aplikácií, ktoré vo verzii Go zaberajú menej miesta na úložisku.

ZDROJ | Google

Medzi odľahčené aplikácie patria aplikácie YouTube Go, Google Go, Assistant Go, Maps Go, Files Go či Gmail Go. Všetky tieto aplikácie sú predinštalované v systéme Android Oreo Go a dá sa predpokladať, že Google bude v optimalizácii pokračovať a motivovať k tomu bude aj ostatných vývojárov.

Kde je háčik?

V ničom, aspoň nie pre bežných používateľov. Android Oreo Go dokáže spúšťať všetky aplikácie, ktoré fungujú na plnohodnotnom Androide. Obmedzenia súvisia iba so samotným hardvérom.

Pozrite siNokia 1 – vhodný kandidát na prvý Android pod stovku

Menšia kapacita RAM napríklad spôsobí, že aplikácie si neudržia svoj stav na pozadí tak dlho, ako na vlajkových lodiach. Tu a tam sa teda nejaké spomalenie objaví, no výrazne menšie, ako keby na rovnakom hardvéri bežal pôvodný Android Oreo.

Zariadenia so systémom Android Oreo Go dokonca budú podporovať aj službu Google Assistant, ktorá bola doteraz prístupná iba na zariadeniach s 1,5 GB RAM a väčšou. Stále však platí obmedzenie, že na tomto odľahčenom systéme nefunguje prebudenie hlasového ovládania pomocou frázy „OK, Google“.

Pozrite siTop 8 noviniek, ktoré prináša Android Oreo

Kde sa stretneme s týmto Androidom?

Väčšina zariadení s Android Oreo Go bude zrejme určená pre indický či čínsky trh, kde je pre lacné smartfóny obrovská kúpna sila. Niektoré modely sa však dostanú aj na náš trh, konkrétne medzi ne patrí napríklad Alcatel 1X a Alcatel 1C, o ktorých ste sa mohli dočítať v samostatných článkoch.

Podobne sa Android Oreo Go objaví v Nokii 1, pri ktorej napríklad výrobca sľubuje rýchle aktualizácie. Ďalšie modely budú určite v priebehu roka pribúdať, pričom ich parametre by sa teoreticky mohli postupne vylepšovať a to aj bez nárastu cien.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku