Týždeň s Androidom 7.0. Je to (r)evolúcia?

ZDROJ | Google

Android N alebo Android 7.0 je dostupný už nejaký ten piatok, stiahnuť si ho ale mohli len majitelia Nexusu 5x, 6, 6p, 9 a tabletu Pixel C aj to len v beta verzii. Situácia sa zmenila a najbližšie dni či týždne by už mala byť uvoľňovaná aj oficiálna verzia. My sme nugát skúšali na staršom Nexuse 5.

nexus_5_3

Výhodou vlastnenia Nexus zariadenia je priama podpora od Google, ktorá má trvať minimálne dva roky. V prípade Nexusu 5 táto podpora trvala trochu dlhšie, no najnovšieho Androidu 7.0 sa už nedočkal.

Pozrite siAndroid 7.0 Nougat prichádza, ktoré zariadenia ho dostanú?

A tým sa dostávame k ďalšej prednosti, ktorou je podpora vývojárov. Verím v to, že Nexus 5 bude vďaka snahe developerov podporovaný ešte niekoľko rokov. Nám sa teda podarilo do päťky nainštalovať Nugát, a preto vám prinášame naše postrehy.

Začneme prostredím. Pre ešte lepší zážitok sme takisto použili Pixel launcher. Ten sa vyznačuje zmenami, akými sú napríklad odstránenie tlačidla menu z domovskej obrazovky či premiestnenie Google vyhľadávača.

android-nugat-2android-nugat

Z plochy sa do menu s aplikáciami dostaneme ťuknutím na bielu šípku alebo potiahnutím prsta hore zo spodnej lišty. Vpravo hore nájdeme dátum, na opačnej strane už spomínané vyhľadávanie.

V menu sa už potom klasicky zobrazujú najčastejšie používané aplikácie, do úvahy však systém neberie tie, ktoré spúšťate priamo z domácej obrazovky.

android-nugat-3

android-nugat-4

Pri domácej obrazovke ešte zostaneme. Android 7.0 dostal aj pozmenenú notifikačná lišta. Tá po novom po prvom stiahnutí zobrazuje len najviac užitočné skratky, po druhom zrolovaní sa dostanete do známeho prostredia. Novinkou je aj úprava skratiek.

Pozrite siNajnovší Android ponesie názov Nugát

Užitočné sú aj nové upozornenia. Tie prešli redizajnom, takže pôsobia upravenejším a šikovnejším dojmom. Vytkol by som len nepochopiteľnú zmenu, kedy sa mi v Androide 6.0 ukázali z jednej aplikácie všetky správy od jedného používateľa, teraz naopak vidím len prvú správu. Telefón ma upozorní na každú, no ostatné mi nezobrazí.

android-nugat-14android-nugat-7

Na nastavenia sa samozrejme nezabudlo tiež. Pridané boli doplňujúce popisy, ktoré sa budú zobrazovať pri položkách. Je to pekné, otázne či aj efektívne. Okrem toho vás hneď po otvorení privítajú upozornenia, ktoré by pre vás mohli byť užitočné.

Pozrite siTop 8 noviniek nového OS Android N

Pribudla aj lišta, ktorá sa vysúva z ľavého boku a je dostupná, keď kliknete na niektoré z nastavení. Tento krok som tiež veľmi nepochopil. Predsa už máme šípku naspäť pre rýchly návrat.

android-nugat-8

android-nugat-9

A nepochopil som úplne ani easter egg. Netvrdím, že po minulé roky som vedel čo robím a o čo ide, ale chytať mačky? A ak som správne porozumel aspoň niečomu, tie prídu, keď im necháte jedno zo štyroch jedál. Súvislosť nugátu a mačiek pre mňa ale zostáva záhadou.

android-nugat-10android-nugat-11

System Tuner sa objavil už v šiestom pokolení Androidu a Google ho dosadil aj do nástupcu. Dostanete sa ku nemu podržaniu ozubeného kolieska po stiahnutí notifikačnej lišty v pravo hore.

Pozrite siTwilight – doprajte si až o hodinu viac spánku každú noc

Pridané boli nové funkcie, po vzore iOS 9 tu nájdeme už aj Night Mode, ktorý potláča modré svetlo. Na jeho aktiváciu je ale potrebná aj aplikácia z Play Store. Nejde teda o niečo, čo sa aktivuje jediným stlačením skratky.

android-nugat-12android-nugat-13

Ďalšou veľkou novinkou je multi-tasking. Ten umožní používať dve aplikácie súčasne. Bude však záležať len od vývojárov, ako rýchlo sa táto funkcia dostane do širokého povedomia ľudí.

Jeden krok ale Google neprestanem zazlievať. Prečo nemohol myslieť i na majiteľov Nexusov 5? Týždeň s týmto operačným systémom ma presvedčil o tom, že výhovorka typu „Nexus 5 má slabý hardvér“ je nepodložená. V tomto prípade asi naozaj pôjde o snahu natlačiť používateľovi novšie zariadenie.

Pozrite siZNAČKY | Google – história a súčasnosť najúspešnejšieho vyhľadávača

Android 7.0 nie je úplne nový operačný systém. Je to však badateľná zmena oproti šestke. Ponúka nové funkcie, ktoré si na prvý pohľad ani nevšimnete, no keď si na ne zvyknete, uľahčia vám život. Medzi ne patrí i šetrič dát či vylepšený Doze mód.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku