Reklama

Ako zistíte, či vaše uši dokážu zachytiť prémiový zvuk?

Zdroj | sennheiser
Richard Pliešovský
Zdroj | sennheiser
Zdroj | sennheiser

Spotify nás pripravuje na príchod prémiovej služby Spotify HiFi, ktorá má priniesť zvuk porovnateľný s CD kvalitou. Za kvalitu sa platí, ale položili ste si otázku, či vôbec dokážte rozlíšiť Hi-Fi zvuk od toho obyčajného?

Ľudské uši sú citlivý orgán, ktorý sa vekom unaví a preto dokáže počuť užší frekvenčný rozsah. Odborníci hovoria, že do 20 rokov dokážeme počuť frekvencie až do 19 kHz. Ľudia pod 24 rokov počujú frekvencie do 18 kHz, pod 30 rokov počujú do 16 kHz, pod 40 rokov do 15 kHz. Ľudia nad 50 rokov už nedokážu zachytiť frekvencie vyššie ako 12 kHz. Samozrejme, je to individuálne. Vo všeobecnosti by však mal každý počuť aspoň do 8 kHz.

Ako ste na tom vy? Vyskúšajte sa pomocou týchto videí.

Čo je Hi-Fi?

Skratka z High Fidelity sa začala používať na označenie vysoko verných elektronických zariadení, ktoré reprodukovali zvuk. Mali spĺňať minimálne požiadavky uvedené v norme DIN 45 500. Nároky na elektronický reťazec boli pomerne presne špecifikované, zvlášť pre gramofóny, zvlášť pre prenosky, magnetofóny, zosilňovače, reproduktory a pod. Po roku 2000 sa prémiové zariadenia začali označovať novým pojmom hi-end audio.

Pojem Hi-Fi sa však stále používa na označenie vysoko verného zvuku, čo štandardne znamená frekvenčný rozsah od 20 Hz do 20 kHz. Takéto parametre však dnes už majú aj slúchadlá do 40 eur.

Pozrite si

Megasúboj 4 plne bezdrôtových slúchadiel

Máte Hi-Fi uši, alebo už nie?

Ak ste presvedčení, že máte skvelý sluch, zvyčajne sa vám aj ľahšie investuje ho kvalitnej aparatúry. Vychutnáte si ju ale naozaj? Skúste si urobiť jednoduchý ABX test. Nie je to nič komplikované, zaberie vám to maximálne 10 minút.

Zdroj | DigitalFeed

V princípe ide o to, že si vypočujete úryvok z piesne kliknutím na tlačidlo A, potom si vypočujete tú istú skladbu kliknutím na tlačidlo B. Do tretice všetko dobré, pri počúvaní v X musíte vybrať, či hrá pieseň v kvalite A, alebo B (potvrdíte tlačidlom X is A, resp. X is B). Ako isto tušíte, jedna ukážka je v štandardnej kvalite (tzv. stratový formát s 320 kbps vzorkovaním), druhá v Hi-Fi kvalite (bezstratový formát FLAC).

Na výber máte okrem rýchleho testu (s 25 úryvkami), stredne dlhý test (50 úryvkov), až po naozaj seriózny test (kde máte 100 úryvkov). Osobne si myslím, že úplne postačí rýchly test.

Pripomínam, že zvuk môže ovplyvniť aj samotný počítač, resp. smartfón, z ktorého streamujete testovacie piesne (zvuková karta). Ja som to vyskášal zo svojho iMacu na bežné slúchadlá Air Pods 1gen. Výsledok ma veľmi neprekvapil, pretože som viac-menej tipoval akú kvalitu skladieb práve počúvam.

Zdroj | DigitalFeed

Na základe testu mi bolo oznámené, že zrejme nedokážem počuť rozdiel medzi stratovými a bezstratovými piesňami. V mojom prípade teda nemá zmysel platiť za prémiový zvuk, všimol by som si ho naozaj len náhodou.

Ako ste na tom vy? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti s Hi-Fi zvukom a sluchom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.