Ako zistiť, čo všetko o vás vie Facebook?

Po prevalení aféry Cambridge Analytica to s Facebookom nevyzerá dobre. Najväčšia sociálna sieť má množstvo trhlín a nedostatkov, no stále ju používajú miliardy ľudí deň čo deň. Za mesiace či roky používania toho Facebook o svojich používateľoch nazbieral neskutočné množstvo. Ako zistiť, čo o vás Facebook vie?

Pozrite siFacebook o nás zbieral aj históriu volaní a SMS

Aj keď si môžete myslieť, že na serveroch Facebooku sú iba tie veci, ktoré ste nevymazali, mýlite sa. Facebook ukladá o svojich používateľoch úplne všetko a to, čo vymažete stále ostáva uchované. Dokonca aj keď zmažete svoj účet, neskôr sa môžete prihlásiť a všetky pôvodné dáta sa vám načítajú znova.

Ak chcete vedieť, čo všetko o vás Facebook vie, existuje možnosť stiahnutia vašej histórie. Tá ale môže byť objemná vzhľadom na to, ako dlho na Facebooku ste a čo všetko ste už stihli zdieľať. Ak ste fanúšik fotiek či videí, súbor s vašimi dátami môže mať aj niekoľko GB.

V prvom rade musíte zájsť do Všeobecných nastavení vášho profilu, kde vidíte svoje meno, kontakty a iné základné údaje. Pod nimi je nenápadná veta „Stiahnuť kópiu svojich údajov z Facebooku“.

Keďže dáta môžu byť rozsiahle, Facebook vám ich neponúkne okamžite a navyše si musíte spomenúť na svoje heslo do Facebooku. Systém ich musí zozbierať. O tom vám príde prvý informačný e-mail, že vaše dáta sa pripravujú.

Po chvíli, príp. i dlhšej dobe (v mojom prípade necelých 20 minút) príde druhý e-mail, v ktorom nájdete link na stiahnutie .zip súboru s dátami. Cez mobilný paušál ich neodporúčam sťahovať.

Po stiahnutí .zip súboru si ho rozbalíte a môžete prezerať čo všetko o vás Facebook za tie roky používania nazbieral.

Prvým súborom je Index.html. V ňom nájdete, kde vaše všetky osobné údaje, ktoré sú buď dostupné pre všetkých, ale sú skryté. V tomto prípade uvidíte všetky. Index.html otvorte v novom okne/záložke internetového prehliadača. Môže sa stať, že sa vám bude otvárať v inom programe.

V ľavej časti sú však položky, vďaka ktorým sa preklikáte cez všetky súbory, ktoré ste stiahli.

Ak sa pozriete na Kontaktné informácie a trochu nimi prejdete, možno zistíte, že Facebook vám z telefónu vykradol aj údaje ľudí, ktorí nie sú na Facebooku. Žiaľ, dovolili ste mu to, keď ste si nechali synchronizovať údaje v telefónnom zozname s Facebook účtom.

V sekcii Časová os nájdete vaše všetky príspevky, ktoré ste kedy zdieľali na svojej časovej osi. Neuvidíte v nej ale multimédiá alebo linky, ktoré ste zdieľali.

Tie nájdete v sekcii Fotky či Videá o pár stupňov nižšie. Sú zoradené nielen chronologicky, ale aj podľa zdroja. Prvé sú Nahraté z mobilu, Titulné fotky, Instagram či Fotky na časovej osi. Vo vašom prípade môže byť týchto úvodných sekcií i viac.. Až potom vidíte ostatné albumy.

Pri všetkých multimédiách vidíte zároveň aj komentáre, no aj detailné informácie o zdroji fotografie, príp. aj GPS údajoch. Facebook tak vie o nás úplne všetko, z matadát fotografií si vytiahne čo sa mu zachce.

Zaujímavé je ale možno si zoscrollovať až na koniec zoznamu a pozrieť si, čo ste všetko zdieľali. Vymazané súbory v tomto prípade nevidíte. Facebook sa tvári, že neexistujú.

Zaujímavý je aj zoznam priateľov. V ňom vidíte všetkých priateľov, ktorých ste si kedy pridali, ale aj tých, ktorých ste už medzičasom vymazali. Chronologicky. Okrem toho vidíte, koho sledujete. Pamätáte si, kto bol váš prvý „priateľ“ na Facebooku? Ani ja nie, zoznam vám to povie.

Naopak, v sekcii Správy už neexistuje chronológia, dokonca mám pocit, že v zozname nie sú všetky správy.

ZDROJ | Facebook

Pod Správami je sekcia detinských „šťuchnutí“. Pod nimi sú Udalosti obsahujúce informácie o všetkých udalostiach, na ktorých ste sa zúčastnili, no aj tie, ktoré vám iba prišli.

V sekcii Bezpečnosť toho veľa nevyčítate. Ide o najrôznejšie záznamy, vrátane tých, kedy ste sa na Facebook prihlásili. V časti Reklamy nájdete všetky reklamy, na ktoré ste kedy klikli. V zozname nad nimi sú reklamné témy podľa toho, čo máte radi, resp. čo ste likovali.

Pozrite siPrehliadač Mozilla pridáva doplnok, ktorý zabraňuje sledovaniu Facebooku

Poslednou položkou v zozname vášho profilu sú Aplikácie. V zozname vidíte, ktoré appky pracujú s vašimi údajmi z Facebooku. Ide o aplikácie, v ktorých ste sa na prihlásenie prihlásili pomocou Facebook účtu.

Ak ich tam máte akosi priveľa a neviete o nič nič, prípadne ich už dlhší čas nepoužívate, odporúčam pozrieť si tretí bod v našom nedávnom článku o tom, ako sa lepšie chrániť pred únikom dát na Facebooku.

Facebook tiež koncom marca ohlásil, že čoskoro spustí nový nástroj, pomocou ktorého bude možné svoju históriu prezerať pohodlnejšie. Navyše bude možné podrobnejšie nastaviť bezpečnosť účtu a ďalšie detaily.

Komentáre k článku