Ako získať najnovšiu verziu Apple macOS 10.14 Mojave?

ZDROJ | Apple

Apple predstavil nový operačný systém macOS Mojave počas WWDC 2018 len pred pár týždňami. Aktuálne je už dostupná beta verzia, ktorú si môžete vyskúšať už aj vy. Stačí iba niekoľko krokov a veľa šťastia. Ako na to?

Pozrite siApple macOS Mojave prinesie zaujímavé novinky, vrátane Dark Mode

ZDROJ | Apple

Apple macOS 10.14 Mojave public beta je dostupná pre každého, kto sa zapíše do beta testovacieho programu. Trvá to len niekoľko minút, pričom musíte súhlasiť s tým, že beta verzie macOS môžu kedykoľvek „padnúť“. Osobne som v beta programe už niekoľko rokov, počas ktorých som musel Timemashine pripájať k počítaču iba niekoľkokrát.

Nie je to žiadna radosť, no vďaka prepracovanému systému zálohovania máte všetky uložené dáta so všetkými nastaveniami znovunahodené za pár desiatok minút, v najhorších prípadoch za pár hodín. Našťastie sa to nedeje pravidelne a často, takže žiť s beta verziou macOS je celkom príjemné.

Určite vás ale teraz do toho nenútim, musí to byť vaše rozhodnutie. Vďaka beta testovaciemu programu od Apple ale môžete mať najnovšie verzie softvéru podstatne skôr, ako všetci ostatní. Zároveň vás beta program po prvom páde systému myslieť na jednu dôležitú vec – zálohovanie. Bez neho si totiž svoj systém neobnovíte do stavu spred pár hodín či dní.

ZDROJ | Apple

Ako teda získať macOS 10.14 Mojave public beta? Stačí kliknúť na beta.apple.com, kde si vyberiete, ktorú beta verziu operačného systému chcete. Apple sprístupňuje nielen macOS, ale aj iOS či tvOS. Následne sa prihlásite so svojim Apple ID, stiahnete utilitu a môžete z App Store stiahnuť public beta verziu macOS 10.14.

Inštalácia je rovnaká, ako pri updatoch macOS, ktoré ste doteraz absolvovali. Počítač sa reštartuje a postupne sa nainštaluje nový operačný systém.

Pred akoukoľvek inštaláciou ale bezpodmienečne zazálohujte celý počítač! Určite využite Apple Timemashine. Pri akomkoľvek probléme s inštaláciou či samotnou beta verziou systému stačí opätovne pripojiť Timemashine disk a nainštalovať poslednú funkčnú verziu systému.

ZDROJ | Apple

A prečo by ste si mali stiahnuť macOS 10.14 Mojave public beta? Napríklad sa môžete potešiť novým Dark Modom systému, vyskúšať si vynovené App Store, Safari či využívať nové možnosti na ploche (Stacks) či so screenshotmi. Všetky novinky máme spísané už v článku z predstavenia, príp. ich nájdete priamo na webe Apple.

ZDROJ | Apple

Nevýhodou je, že každú jednu appku, ktorú otvoríte a je 32-bit, macOS vám s radosťou oznámi, že ju treba updatnúť. Na to ale musíte počkať na tvorcu appky. Taktiež zatiaľ korektne nefunguje dynamické pozadie plochy. Rovnako Dark Mode nefunguje na appkách tretích strán. Ak teda používate iný prehliadač ako Safari, tak Dark Mode musíte vyriešiť inak.

Komentáre k článku