Ako využívať prehliadač Safari na iPhone a iPade naplno?

Prehliadač Safari je neoddeliteľnou súčasťou každého zariadenia od Apple. Pod povrchom však ukrýva mnoho funkcií a nastavení, ktoré môžete veľmi ľahko prehliadnuť. Mnoho z nich vám pritom výrazne uľahčí prehliadanie internetu na iPhone alebo iPade.

Používajte vlastný vyhľadávač

Na každé vyhľadávanie v prehliadači Safari je prioritne využívaný vyhľadávač Google. Ak však preferujete Yahoo, Bing alebo DuckDuckGo, tieto vyhľadávače si môžete jednoducho predvoliť v nastaveniach Safari. Tie nájdete v aplikácii Nastavenia – Safari – Vyhľadávať pomocou.

Vyhľadávanie textu na stránke

Na počítačoch si už mnohí používatelia zvykli na klávesovú skratku Ctrl-F, ktorá slúži na vyhľadávanie textu na aktuálne zobrazenej webovej stránke. Málokto už však vie, ako sa k tejto funkcii pristupuje v mobilnom Safari. Slúži na to adresný riadok, do ktorého píšete webové adresy. Do tohto riadku stačí napísať kľúčové slovo, ktoré chcete vyhľadať a následne klepnúť na najspodnejšiu možnosť “Nájsť …”. Kľúčové slovo sa vám následne zvýrazní na zobrazenej stránke.

Otváranie odkazov na pozadí

Možno už viete, že v Safari môžete dlhším podržaním otvárať stránky a odkazy na novom tabe. Vedeli ste však, že tak môžete urobiť aj krátkym dotykom dvomi prstami? Ak navyše nechcete otvárať stránky na novom tabe ale na pozadí, v nastaveniach Safari (Nastavenia – Safari) nájdete možnosť Otvoriť odkazy – Na pozadí. Po dlhšom podržaní alebo dvojitom dotyku sa vám tak stránky neotvoria okamžite na celú obrazovku, ale otvoria sa na ďalšom tabe, zatiaľ čo vy zostanete na stránke, z ktorej ste nové odkazy otvárali.

Normálna verzia stránky

Ak vstúpite na webovú stránku, ktorá je prispôsobená pre smartfóny, no vy práve potrebujete zobraziť danú stránku tak, ako ju bežne vidíte na plnohodnotnom počítači, nemusíte zúfať. Klepnutím na stredné tlačidlo so šípkou nahor v spodnej lište zobrazíte ikonu s názvom “Normálna verzia stránky”. Ak tlačidlo nevidíte, zrejme ho nájdete až na samom konci ponuky.

Dlhé podržanie

K mnohým funkciám sa v prehliadači Safari môžete dostať cez dlhé podržanie na rôzne tlačidlá a ikony. To platí aj pre vyššie spomínanú funkciu “Normálna verzia stránky”, ku ktorej sa môžete dostať cez dlhšie podržanie na tlačidle pre opätovné načítanie webovej stránky v adresnom riadku.

Pozrite siSledujte všetky zdravotné dáta pomocou aplikácie Zdravie vo vašom iPhone

Takmer každé tlačidlo v Safari v sebe ukrýva rýchly prístup k rôznym funkciám, stačí skúšať. Za zmienku určite stojí aj dlhšie podržanie na tlačidle “Hotovo”, čím môžete rýchlo zatvoriť všetky otvorené taby.

Komentáre k článku