Ako si vylepšiť gauč v obývačke USB nabíjačkou s viacerými portami?

Poznáte to, sledujete svoj obľúbený seriál na Netflixe či Amazone a zrazu sa ohlási váš smartfón, tablet alebo smart hodinky, že potrebujú nabiť batériu. Prípadne máte rozohranú hru roka na Xboxe či PlayStation a zrazu umiera batéria v gamepade. Najbližšia nabíjačka je ako naschvál niekoľko metrov od vás. Čo s tým?

Odkedy sme zariaďovali nový dom, v hlave mi behalo, ako vytvoriť nabíjačku pre viac USB zariadení, ktorá by bola poruke na gauči aj počas absolútneho ničnerobenia.

Pokusy s USB hubmi, dokonca aj tými s napájaním, stáli za … nič. Ani jeden z troch rôznych totiž nedokázal nabíjať USB zariadenia. Divné. Ako náhle bol ale hlavný kábel v USB porte počítača, všetko fungovalo ako má. Tadiaľ cesta teda neviedla.

Riešením na dlhší čas sa stala predlžovačka na kábli s viacerými zásuvkami a viacerými USB nabíjačkami v nej. Toto riešenie malo však svoje nedostatky a to hlavne kvôli dĺžke USB kábla, ktorý bol ešte o to kratší, o čo nižšie bola predlžovačka za operadlom.

Nedávno sa nám do redakcie dostala na test USB nabíjačka FamilyHUB od českého výrobcu AVACOM. Podobných riešení je na trhu niekoľko, no spočítali by ste ich na prstoch jednej ruky. Navyše s USB 3.0, resp. rýchlonabíjaním nenájdete okrem tohto kúsku u nás žiadnu.

Nabíjačka dodáva maximálne 38W, USB 3.0 port podporuje Quick Charge 2.0 a 3.0, Samsung Adaptive Fast Charging alebo ASSU BoostMaster. Cena? Necelých 33 €.

Slušný základ pre nabíjanie všetkých možných USB zariadení… Už len ako ju zapracovať do gauča, resp. sedacej súpravy?

To je pomerne jednoduché a zaberie vám to minimum času. Teda podľa náročnosti konštrukcie sedačky a jej tvaru. Tá naša je zložená z troch samostatných častí, ktoré síce presne doliehajú k sebe, ale vďaka mäkkým vankúšom na operadle chrbta je v ich spojoch pomerne dosť miesta. Len či to bude stačiť.

Pozrite siAko zavesiť TV na stenu so skrytím všetkých káblov

Jediným nedostatkom AVACOM FamilyHUB sa na prvý pohľad javia rozmery. Tie sú až 100 x 60 x 30 mm. Hmotnosť 230 gramov vôbec neprekáža, jedine ak nabíjačku chcete nosiť so sebou aj na cesty lietadlom.

Hrúbka 3 cm je vcelku dosť, no čuduj sa svete, pre FamilyHUB som našiel v spojovacej časti dostatok miesta. Najskôr som sa bál, že budem musieť rozoberať gauč a potom ho zas spájať kvôli pripojeniu do siete, no vyše metra dlhý sieťový kábel som pretiahol pomedzi spoje a pripojil do elektriny. Kábel je tiež tenší, ako ten k predlžovkačke, takže to šlo omnoho hladšie.

Samotnú nabíjačku som zastrčil čo najviac, ako to len šlo do vnútra spojovacej časti. Svojim spôsobom ju vidieť, ale všetko sa dá zakryť…

Buď poslúži obyčajný vankúš, alebo sa s nabíjačkou môžete vyhrať a olepiť jú kusom látky, ktorý vám predajca pribalil so sedačkou pre testovanie účinkov čistiacich prostriedkov.

Stačí vhodné lepidlo (odporúčam Chemoprén Transparent – smrdí, ale drží a po zaschnutí ho nevidieť), lámací nožík a trochu trpezlivosti. Mne sa žiaľ látku nepodarilo nájsť, hoci viem, že som ju po vybalení sedačky v rukách určite mal. To bolo ale celkom dávno.

Len čo látku náhodou (ako inak) nájdem, olepenie prednej časti nenechá na seba dlho čakať. Hoci sa nabíjačka vie schovať za vankúš, ten nie je vždy poruke.

Ešte jeden detail. Nebojte sa toho, že nabíjačka pri sedení alebo ležaní prekáža. Vôbec nie. V tomto prípade je na takom mieste, že len málokto si sadne do „diery“. A keby aj, sklon vankúšov chrbtových operadiel je dostatočný na to, aby sa človek pozadím či kostrčou dotýkal nabíjačky, dokonca ani keď sú v nej káble. Sám som bol prekvapený.

V prípade nepoužívania káblov je ich možné zastrčiť do miesta spájania oboch častí. Tak neprekážajú ani návštevám, nekazia dizajn sedačky a nezavadzajú ani pri vysávaní.

Ak hľadáte nabíjačku na pracovný stôl, FamilyHUB je vhodným riešením vďaka rýchlonabíjaniu, no možno vám bude prekážať jej kompletne klzký povrch, kvôli čomu na stole doslova lieta. Ale to je len detail, ktorý sa dá vyriešiť nalepením malých gumových nálepiek na jednu stranu.

AVACOM FamilyHUB však vyriešila môj dávny osobný „problém“. Možno vyrieši aj ten váš. Alebo som vám vnukol aspoň inšpiráciu, ako si vylepšiť gauč si sedačku aj bez pílenia, vŕtania či čalúnenia.

Komentáre k článku