Ako si vybrať správny foťák na dovolenku?

Čas oddychu, výletov a dovoleniek je už tu! Mnohí z vás sa určite pozastavia nad tým, ako si momenty leta uchovať na spomínanie neskôr. Práve na to je ideálny digitálny foťák. Aký si ale vybrať a ktorý je pre vás ten najvhodnejší? Poradíme vám, na aký typ fotoaparátu sa sústrediť a dáme vám tiež zopár našich tipov.

POZRITE SI: 10 rád, čo urobiť pred vysnívanou dovolenkou

Olympus STYLUS TG-3

Čo je vo foťáku?

Pozrime sa najskôr, čím sa odlišujú digitálne fotoaparáty a na čo by ste mali pri kúpe pozerať. Marketingové oddelenia výrobcov nám rok čo rok servírujú ešte väčšie množstvo čísiel a ešte viac skratiek, ktoré majú navonok evokovať dokonalosť produktov. Rovnako je to aj v prípade fotoaparátov. Čím sú vyššie, tým lepšie? Omyl.

SNÍMAČ

Konečne už upadá do zabudnutia doba, kedy sa výrobcovia predbiehali v tom, ktorý z nich ponúkne väčšie rozlíšenie snímača. Malé rozlíšenie (do 5-8 Mpx) je na fotografiu pomerne málo, no mať na maličkom snímači (1/2,3”) 18 a viac Mpx je viac ako prehnané a absolútne zbytočné. Lepšie fotky kvôli tomu mať určite nebudete.

Zamerajte sa skôr na novšie BSI-CMOS snímače, miniatúrne CCD snímače radšej obchádzajte.

Grafické znázornenie rozdielov veľkostí jednotlivých snímačov.

CMOS snimače

OBJEKTÍV

Aj tu sa výrobcovia radi predbiehajú, kto ho má väčší. Na bežné fotenie však postačí rozsah zoomu okolo 15-20x. Pri výbere je však nutné prihliadať aj na svetelnosť objektívu, ktorá hovorí o tom, koľko svetla sa dostane cez objektív na snímač.

U kompaktov je bežná svetelnosť na úrovni f/3,2 v najširšom ohnisku, s narastajúcim zoomom sa svetelnosť znižuje (f/4,9 a viac), v zásade však platí, že čím svetelnejší objektív máte, tým môžu byť fotografie podarenejšie.

V prípade výmenných objektívov (v CSC alebo DSLR) to funguje podobne, pričom výrobcovia sú schopní zvyšovať svetelnosť objektívov až na hodnoty okolo f/1,2. Objektívy s vyššou svetelnosťou (do cca f/2,0) slúžia zväčša na portréty, no bežne sa používa svetelnosť na úrovni f/4.

Pre čo najostrejšie fotografie v celej ich oblasti je ideálne využívať svetelnosť od f/5,6 po f/8 v závislosti od objektívu a situácie. Na túto tému však existuje obrovské množstvo diskusií a názorov.

Čím vyššia svetelnosť objektívu (teda čím nižšie clonové číslo), tým výraznejšie je oblasť na fotografii mimo zaostrenej časti rozostrená. Inak sa tento efekt nazýva bokeh.

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900 má momentálne naväčší zoom na trhu – 83x!

STABILIZÁTOR

Stabilizácia obrazu je ďalším dôležitým prvkom vo výbave fotoaparátu, pretože každému z nás sa viac či menej trasú ruky. Existujú dve formy stabilizácie – digitálna a mechanická (stabilizácia snímača alebo objektívu).

Digitálnu stabilizáciu využívajú hlavne lacné kompakty, mechanickú stabilizáciu zas prakticky všetci výrobcovia už od nižšej triedy.

Prepracovanejšie kompakty, ultrazoomy a CSC fotoaparáty využívajú tzv. duálnu stabilizáciu, kedy je mechanická stabilizácia doplnená aj o digitálnu. Každý tú svoju však označuje rôzne – MEGA O.I.S, POWER O.I.S., VR, IS, SteadyShot. Niektoré modely umožňujú výber rôznych stupňov stabilizácie, kedy si môžete vybrať vhodnú podľa aktuálnej potreby.

Panasonic LUMIX FZ1000

 

DISPLEJ

Ak máte mobilný telefón, asi viete, ako sa displeje správajú na priamom slnku. Rovnako je to aj v prípade fotoaparátov, a preto výrobcovia siahajú po vylepšeniach, ktorých vrcholom sú panely vyrobené OLED/AMOLED technológiou.

Uhlopriečky v súčasných fotoaparátoch postačujú, no horšie je to s ich rozlíšením. Výrobcovia fotoaparátov veľmi radi zavádzajú používateľov vysokými číslami. Napríklad rozlíšenie 230 tisíc bodov je v skutočnosti iba 320 x 240 bodov (320×240=76 800 x 3=230 400 – každý pixel sa skladá z troch bodov). Top modely však ponúkajú jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 b. – 921 tisíc b.), dokonca i viac.

Niektoré modely majú i výklopný alebo tiež dotykový displej, ktorý poslúži na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií, čo v praxi poteší.

Sony CyberShot RX10 II

 

FUNKCIE

Súčasné fotoaparáty ponúkajú veľké množstvo funkcií. Najlacnejšie kompakty ich majú samozrejme najmenej, no už od sumy okolo 250-300 € v kompakte či ultrazoome nájdete prepracovaný automatický režim, manuálne režimy (PASM), panorámy, množstvo efektov a iných nastavení.

Hitom tohto roka je zabudovaný Wi-Fi modul (dopĺňaný aj o NFC čip) pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu/tabletu. Zaujímavé je, že sa vytráca GPS modul, ktorý sčasti vie nahradiť GPS modul v pripojenom smartfóne.

Panasonic Lumix GF7

 

VIDEO

Samozrejmosťou súčasných foťákov je i možnosť natáčania Full HD videa. Full HD síce ponúka vyššie rozlíšenie obrazu, ale pokiaľ nie je v tzv. progresívnom režime (1080p), ale len v prekladanom (1080i), výsledok bude horší, ako HD video, ktoré je vo väčšine modelov od základu v progresívnom režime (720p). Druhým problémom Full HD videa je jeho náročnosť na priestor na pamäťovej karte a následne v počítači na ďalšie spracovanie.

Ultra HD video, ktoré ponúka už každá vlajková loď medzi smartfónmi ale do sveta digitálnych fotoaparátov preniká pomerne ťažko. Počet modelov, ktoré sú schopné snímať video v rozlíšení 3 840 x 2 160 px by sme spočítali na prstoch, ktoré píšu tento článok. Je to škoda, pretože výrobcovia TV a zároveň i používatelia sa sťažujú, že je málo UHD obsahu, no kto ho má vytvárať, keď nie používatelia Ultra HD kamier a foťákov? Ale to je iná téma, to si necháme na neskôr.

POZRITE SI: Ultra HD – Ešte detailnejšia budúcnosť

Panasonic Lumix GH4

 

BATÉRIA

Všetky vyššie spomínané parametre majú vplyv na batériu. Niektorí výrobcovia to vedia a snažia sa vybaviť svoje modely výkonnejšími akumulátormi, no stále je na trhu množstvo fotoaparátov so slabou batériou.

Preto si vždy overte kapacitu batérie (aspoň 900 mAh pri kompaktoch) a prípadne pouvažujte nad kúpou náhradnej. Pokaziť si výlet vybitým foťákom nemá zmysel.

Sony A7 II

1 020 mAh batéria pre výkonný fotoaparát je prakticky na pár stoviek fotografií.

PAMÄŤ

Súčasným top formátom sú SDXC karty, no stretnete sa aj s kartami SDHC a SD, ktorých hlavným rozdielom je ich kapacita. Aktuálnym maximom SDXC je 128 GB, SDHC ponúkajú maximálne 32 GB.

Na bežné fotenie postačí karta od 4 GB, no nekupujte tie najlacnejšie. Investícia o pár eur navyše do značkovej karty s rýchlejšími prenosovými rýchlosťami sa oplatí a určite sa vám nestane, že karta zrazu nebude fungovať.

Rýchlosť kariet sa označuje ako Class. Aby sme vás nezaťažovali zbytočnosťami, pozerajte sa po kartách s Class 10 a viac, teda 10 MB/s a viac. Ak je na karte označenie len „x“, vyberajte tie nad 100x.

Olympus OM-D E-M5 Mk II

Aj s fotoaparátmi to funguje podobne, ako s iným spotrebným tovarom – čím je model starší, tým je aj lacnejší. Minuloročný model so stále dobrou výbavou tak kúpite o desiatky percent lacnejšie!


Typy digitálnych fotoaparátov

KOMPAKT

Kompakty, alebo kompaktné fotoaparáty môžeme rozdeliť na 4 ďalšie skupiny, pričom každá z nich je určená pre inú kategóriu používateľov. Napríklad klasické kompakty sú pomerne malé a jednoduché foťáky so základnou výbavou v každom smere, v prípade drahších modelov z tejto kategórie (150- 200 €) v nich už nájdete aj pokročilejšie funkcie.

Naopak, kompakty pre náročnejších používateľov sú nielen cenou, ale aj svojou výbavou omnoho vyššie. Majú lepší čip, kvalitnejšie optické členy, rýchly procesor, automatické i manuálne režimy a rôzne vychytávky ako GPS, Wi-Fi, NFC a iné. Určené sú prevažne tým, ktorí vyžadujú miniatúrne rozmery a čo najlepší výsledok.

Profesionálne kompakty, to je subkategória, ktorú ocenia pokročilí používatelia a profesionáli. Tomu zodpovedá nielen výbava, ale i cena a určite nie sú vhodné do rúk začiatočníkov, ktorí by boli z ich ovládania iba zmätení.

Odolné digitálne kompakty je možné kúpiť od cca 150 €, no ak chcete naozaj dobrý odolný kompakt, investujte. Určené sú nielen pre extrémnych športovcov, ale i tých, ktorí chcú fotografovať a natáčať videá pri vode či v iných náročnejších podmienkach.

Olympus STYLUS TG-4

Nedávno sa nám do rúk dostal najnovší odolný Olympus STYLUS TG-4 (recenziu nájdete v TECHBOX 7-8/2015), ktorý ako nástupca minuloročného modelu nepridáva viac pixlov na mini snímači, ale ponúka pre mnohých čoraz zaujímavejšie snímanie do bezstratového formátu RAW. Škoda však slabšieho displeja, no aj tak túto novinku považujeme za jeden z najlepších odolných modelov na súčasnom trhu. Ak sa bojíte o foťák počas leta, lepšia voľba nie je.

Skrátka však neprídete ani pri kúpe Nikonu COOLPIX AW130, ktorý sme taktiež vyskúšali do nového čísla TECHBOX 7-8/2015. Ak chcete čo-to ušetriť, poobzerajte sa po ich minuloročných predchodcoch. Ak chcete neodolný kompakt, skúste sa pozrieť na našu predvianočnú tému, určite v nej nájdete zaujímavý model.

Nikon COOLPIX AW130

POZRITE SI: ČO pod stromček? Kompakt do 400 €, ale nájde sa aj lacnejší!

 

ULTRAZOOM

Kvôli veľkosti nie je možné tzv. ultrazoomy zaradiť do kategórie kompaktných fotoaparátov, hoci svojou výbavou sa k nim veľmi približujú. Mnohé z nich majú rovnaké funkcie, ako kompakty, no ponúkajú väčší a často i kvalitnejší objektív.

Práve väčší objektív je ich devízou nielen po stránke priblíženia vzdialených objektov (zoom), ale často i kvalitnejším optickým členom. Omnoho lepšie je aj ich držanie vďaka väčším rozmerom a masívnemu gripu.

Určené sú taktiež pre pokročilejších amatérov, ktorým kompakt nestačí, ale nechcú investovať do drahšej zrkadlovky. Aj ultrazoomy je možné rozdeliť do ďalších podskupín. Ultrazoomy pre nenáročných ponúkajú doslova to isté, čo klasické kompakty. Majú rovnaký čip i rovnakú softvérovú výbavu, no ich objektív ponúka zväčša viac ako 25-násobný zoom.

Ultrazoomy pre náročnejších ponúkajú podobné, alebo vylepšené funkcie kompaktov. Top modely ponúkajú dokonca i väčšie snímače, lepšiu výstupnú kvalitu, elektronický hľadáčik a prepracovanejší objektív. Najvyspelejšie modely v mnohom predbiehajú i základné zrkadlovky.

Fujifilm FinePix S1

Určite nielen nás z tejto zväčšujúcej sa kategórie najviac oslovil minuloročný Fujifilm FinePix S1, alebo jeho nástupcu FinePix S2, ktoré ako jediné na trhu ponúkajú bohatú výbavu kríženú s telom odolným voči poveternostným vplyvom (voda, prach, piesok, vlhkosť), čo sa určite zíde aj počas leta. Poteší masívny zoom, výborný snímač a stále kompaktné rozmery s cenou okolo 350-500 €.

Ak hľadáte ultrazoom s poriadnym zoomom, skúste si pozrieť aj Nikon COOLPIX P900 s až šialeným 83-násobným priblížením.

Nikon COOLPIX P900

CSC

Hoci CSC-čka patria k najmladšej kategórii, svoje miesto na trhu si už bezpochyby našli. Éru CSC začali tzv. Micro 4/3 fotoaparáty, nasledovali modely s veľkým APS-C, ale aj malým 1” snímačom a vrcholom sú modely s obrovským full-frame čipom.

Všetky však majú základnú charakteristiku rovnakú – výmena objektívov. Keďže tieto fotoaparáty chcú konkurovať lacnejším digitálnym zrkadlovkám, ich výbava je bohatá, často predbieha i zrkadlovky, pričom rozmery sa výrobcovia snažia udržiavať na minime. Taktiež nechýba množstvo doplnkovej výbavy (elektronický hľadáčik, kvalitný mikrofón…).

Obrazový výstup je zväčša na vynikajúcej úrovni, objavuje sa čoraz viac modelov s Ultra HD videom a nechýbajú ani GPS, Wi-Fi či NFC moduly. CSC fotoaparáty sú určené skúsenejším a náročnejším používateľom, ktorí okrem kvality chcú mať fotoaparát aj ako štýlový doplnok. Hoci setové objektívy priamo v balení bývajú kvalitnejšie, investície do ďalších typov objektívov (širokouhlé, s pevným ohniskom a iné) sa môžu vyšplhať na niekoľkonásobok ceny samotného fotoaparátu.

Sony a6000

Ak máte poriadne tučnú peňaženku, pokojne siahnite po Sony A7S alebo A7 II s full-frame snímačom, ak ale hľadáte rozumné riešenie s cenou okolo 650 €, odporúčame Sony a6000, horúcu novinku nabitú funkciami s OLED hľadáčikom či Wi-Fi modulom s NFC čipom. Toto je proste kúsok s výborným pomerom cena/výkon.

Druhým adeptom na najlepší pomer cena výkon je nový Panasonic LUMIX DMC-G7 s Ultra HD videom. Jeho recenziu nájdete v aktuálnom čísle TECHBOXu.

Panasonic LUMIX DMC-G7

POZRITE SI: 10 rád, čo urobiť pred vysnívanou dovolenkou

 

ZRKADLOVKA

Zrkadlovky možno rozdeliť na tri skupiny. Základné zrkadlovky sa síce zaraďujú medzi zrkadlovky, svojou výbavou len čiastočne ponúkajú možnosti, aké nájdete vo výbave pokročilejších zrkadloviek. Najnovšie modely našťastie ponúkajú opäť lepšiu výbavu, ako minuloročné modely. Pre neskúsených je pred kúpou dôležité vedieť, že objektívy sú ďalšou investíciou naviac.

V kategórii zrkadloviek pre pokročilých má takmer každý výrobca viacero modelov. Tie sa od seba líšia väčšinou len detailmi a cenou. Lacnejšie modely sú o krok pred základnými zrkadlovkami, drahšie modely sa zas približujú profesionálnym modelom. Výbava tohto segmentu je bohatá, výrobcovia používajú zväčša kvalitné komponenty a vylepšujú mnohé detaily (displej, ovládanie, softvérové doplnky). Táto kategória zrkadloviek je určená pre náročnejších používateľov, ktorí majú s fotografovaním skúsenosti, vyžadujú lepší výstup a cena nie je hlavným parametrom.

Profesionálne zrkadlovky nebudeme rozoberať, sú totiž určené do rúk profesionálov a extrémne skúsených amatérov, ich cena je poriadne vysoká. Aj napriek vysokej cene a špičkovej výbave v žiadnych zrkadlovkách Ultra HD video ešte nenájdete.

Nikon D5300

Už akoby tradíciou sa stáva, že medzi naše odporúčania zo zrkadloviek patrí Nikon so svojou strednou triedou. Nie je sa veľmi čomu čudovať, keďže Nikon D5300 s cenou hlboko pod tisíc eur ponúka najbohatšiu výbavu na trhu s kvalitným snímačom a množstvom vychytávok vrátane GPS a Wi-Fi modulov. K dokonalosti chýba už len NFC čip. Jeho novší súrodenec, D5500 je síce novší, ale výbava je veľmi podobná.

Z konkurenčných modelov chybu neurobíte ani kúpením Canonu 700D, ktorý má tiež novšieho, ale len o trochu vybavenejšieho súrodenca, model 750D.

Canonu 700D

Ak si myslíte, že stačí kúpiť len fotoaparát a je to, mýlite sa. Investície tým vôbec nekončia. Určite vybavte svojho nového miláčika ochranou – puzdro (od cca 15 €) alebo kapsa (od cca 25 €). Zabudnúť by ste nemali ani na kvalitnú pamäťovú kartu, vyhnite sa pomalým modelom a noname značkám. V prípade CSC a zrkadloviek by ste mohli myslieť aj na ďalší objektív či filtre na objektív, ktoré poslúžia aj ako jeho ochrana.

 

RADA NA ZÁVER

Vzdelávajte sa! Predtým, ako si kúpite fotoaparát, prečítajte si naň recenzie a názory odborníkov. Keď si ho už kúpite, prečítajte si návod. Ak si kúpite fotoaparát vyššej triedy, nepoužívajte len Auto režim, ale skúšajte sa s fotografiou hrať a experimentovať. Veď o tom predsa fotenie je.

Dovolenka

Foto: Olympus, Nikon, Fujifilm, Canon, Sony, TECHBOX

Komentáre k článku