Ako si vybrať správny android? (2. časť)

V minulej časti (Ako si vybrať správny android? (1. časť)) víkendového seriálu sme sa vám snažili poradiť, ako sa vyhnúť výberu nesprávneho Android smartfónu či tabletu a ktoré parametre sú najdôležitejšie. Avšak aj po vyradení modelov s týmito chybami zostáva na výber veľké množstvo smartfónov, poďme sa teda pozrieť na konkrétne prístroje. Dnes začneme tými najdostupnejšími.

Android 2.3 Gingerbread

Komu sú určené?

Smartfóny s OS Android sa už dostali aj do nižších cenových kategórií a ponúkajú tak možnosť využiť výhody tohto systému takmer každému. Určené sú predovšetkým používateľom, ktorí so smartfónmi začínajú, prípadne menej náročnejším, ktorí nepotrebujú hrať náročné hry či nakrúcať HD video, ale vyžadujú skôr funkčnosť, pohodlné aplikácie a aspoň priemernú výdrž batérie.

Poznámka: uvedené ceny sú len orientačné, bežné v internetových obchodoch.

Acer beTouch E130

Acer beTouch E130

Zrejme najslabšie vybavený android súčasnosti. Zaujme QWERTY klávesnicou alebo 1 500 mAh batériou, nechýba mu Wi-Fi a GPS. Na kolená ho však zráža starý Android 1.6, pomalý 412 MHz procesor a najmä cena. QVGA displej s uhlopriečkou 2,6“ takisto nenadchne.

Cena: 220 €

Acer beTouch E400

Acer beTouch E400

Mierna evolúcia predchádzajúceho modelu. OS sa prehupol do verzie 2.1, procesor zrýchlil na 600 MHz, displej narástol na 3,2“ a dostal HVGA rozlíšenie, i keď je stále rezistívny. Ubudla QWERTY klávesnica. Za tú cenu však konkurencia ponúka podstatne viac.

Cena: 260 €

Acer Liquid e

Acer Liquid e

Do tretice u nás taiwanský výrobca ponúka aj high-mid-end model. 3,5“ WVGA displej, 768 MHz procesor či 5 Mpx fotoaparát s VGA videom sú síce dobré parametre, zišla by sa však aktualizácia starého Androidu 2.1. Acer sa predáva aj v štýlovej verzii vo farbách Ferrari.

Cena: 290 €

HTC Gratia

HTC Gratia

Model strednej triedy s priemernou výbavou. 3,2“ displej má HVGA rozlíšenie a multitouch, 600 MHz procesoru sekunduje 384 MB operačná pamäť. Android 2.2 je doplnený prostredím HTC Sense. Nechýba 5 Mpx fotoaparát a samozrejme 3G, Wi-Fi a GPS. Konkurencia však ekvivalentne vybavené modely ponúka výrazne lacnejšie.

Cena: 280 €

HTC Hero

HTC Hero

Starší smartfón, ktorý sa u nás dopredáva. Android 1.6 doplnený o HTC Sense bol aktualizovaný na verziu 2.1, poháňa ho 528 MHz procesor. Výbava je štandardná, 3,2“ HVGA displej si rozumie aj s multitouch. Vzhľadom na výbavu je však cena pomerne vysoká. Presvedčiť o kúpe vás tak môže asi len netradičná konštrukcia.

Cena: 300 €

HTC Legend

HTC Legend

Špičkovo spracovaný nástupca Hera. Jeho jednoliate hliníkové telo je hlavným lákadlom. Avšak ani výbava nie je zlá – vylepšený bol procesor (600 MHz), OS aktualizovaný na verziu 2.2. Kvôli cene je však kúpa „legendy“ skôr vecou vkusu ako rozumu.

Cena: 340 €

HTC Wildfire

HTC Wildfire

Zmenšená verzia HTC Desire. O beh Androidu 2.2 sa stará štandardný 600 MHz procesor, výbava je priemerná, nad konkurenciu mierne vyčnieva 5 Mpx fotoaparát. Avšak kameňom úrazu je displej – na 3,2-palcovej uhlopriečke spôsobuje nedostatočné QVGA rozlíšenie kostrbaté písmo. Tento problém vyriešil výrobca až v nástupcovi.

Cena: 210 €

LG Optimus Chic

LG E720 Optimus Chic

Priamy konkurent HTC Wildfire. Ponúka takmer zhodnú výbavu (OS, procesor, fotoaparát), avšak displej má HVGA rozlíšenie, čo je veľká výhoda. O niečo však narástla aj cena.

Cena: 240 €

LG GT540 Optimus

LG GT540 Optimus

Starší smartfón s Androidom 2.1 a 600 MHz procesorom. 3“ HVGA displej je však rezistívny a teda nepodporuje multitouch. V ostatných parametroch však nesklame, navyše cena je viac než prijateľná.

Cena: 150 €

LG Optimus One

LG P500 Optimus One

Jeden z favoritov strednej triedy. Ponúka 3,2“ HVGA multitouch displej, 600 MHz procesor, Android 2.2 s očakávanou aktualizáciou na verziu 2.3 a pomerne silnú 1 500 mAh batériu. Navyše disponuje perfektným pomerom cena/výkon. Dostupný je aj v navigačnej edícii s držiakom a nabíjačkou do auta, ako aj s licenciou navigačného softvéru.

Cena: 200 €/ 220 € navi pack

LG Optimus Me

LG P350 Optimus Me

Odľahčená verzia Optimusu One. Displej má 2,8“ uhlopriečku a žiaľ, napriek priaznivým predpokladom, len QVGA rozlíšenie. Ostatné parametre však situáciu zachraňujú a cena zariadenie robí výbornou kúpou pre začínajúcich „smartfónistov“.

Cena: 150 €

Motorola Backflip

Motorola Backflip

Slovensko nie je práve stredobodom záujmu amerického výrobcu, ale zopár jeho modelov zoženiete aj u nás. Motorola Backflip zaujme netradičnou otočnou konštrukciou s klávesnicou na chrbte, to je ale všetko. OS je v starej verzii, procesor pomalý a displej vzhľadom na cenu primalý.

Cena: 300 €

Motorola Flipout

Motorola Flipout

Ďalší model netradičnej konštrukcie s QWERTY klávesnicou. Procesor má frekvenciu aspoň 600 MHz, OS je vo verzii 2.1, 2,8“ displej disponuje len QVGA rozlíšením. Ak vás konštrukčné riešenie zaujalo, Motorola bude pre vás pomerne dobrou voľbou.

Cena: 240 €

Orange Boston

Orange Boston

Brandovaný smartfón s Androidom 2.1, 600 MHz procesorom či 5 Mpx fotoaparátom. Dostupný je výhradne prostredníctvom operátora.

Cena: 192 €

Orange San Francisco

Orange San Francisco

Vychádza z modelu Boston, avšak disponuje väčším 3,5“ OLED displejom s WVGA rozlíšením. Navyše sa predáva za fantastickú cenu.

Cena: 152 €

Samsung Galaxy 5

Samsung i5500 Galaxy 5

Jednoduchý smartfón za dobrú cenu. 2,8“ QVGA displej je kapacitný (nepodporuje však multitouch), pomerne svižný chod zabezpečuje 600 MHz procesor. OS je vo verzii 2.1, ostatná výbava zodpovedá nízkej cene.

Cena: 150 €

Samsung Galaxy 551

Samsung i5510 Galaxy Pro

Model strednej triedy s QWERTY klávesnicou. Android je vo verzii 2.2, doplnený prostredím TouchWiz 3.0. Procesor je taktovaný na 667 MHz, problém by však mohol nastať s displejom. Na 3,2“ uhlopriečke má totiž malé, navyše neštandardné rozlíšenie 240 x 400 bodov.

Cena: 200 €

Samsung Galaxy 3

Samsung i5800 Galaxy 3

Model zhodný s predchádzajúcim, jediným rozdielom je chýbajúca QWERTY klávesnica.

Cena: 160 €

Samsung Galaxy Mini

Samsung S5570 Galaxy Mini

Nástupca Galaxy 5. Disponuje novším Androidom 2.2 a väčším displejom (3,1“), avšak stále len s QVGA rozlíšením.

Cena: 150 €

Samsung Galaxy Gio

Samsung S5660 Galaxy Gio

Priamy konkurent LG Optimus One. Ponúka takmer zhodnú výbavu (Android 2.2, 3,2“ multitouch HVGA displej, 3,2 Mpx fotoaparát s AF), avšak procesor má taktovaný na 800 MHz, naopak má slabšiu batériu (1 350 mAh).

Cena: 190 €

Samsung Galaxy Ace

Samsung S5830 Galaxy Ace

Odľahčená verzia Galaxy S. Ponúka 3,5“ HVGA displej, 800 MHz procesor či 5 Mpx fotoaparát. Dobrý základ dáva OS Android 2.2.

Cena: 260 €

Sony Ericsson Xperia X8

Sony Ericsson Xperia X8

Mid-end so starším Androidom 2.1 a priemernou výbavou. 3“ displej je kapacitný, avšak chýba mu multitouch. Situáciu aspoň čiastočne zachraňuje cena.

Cena: 160 €

Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Drobný smartfón s 2,55“ QVGA displejom, Androidom 2.1 a 600 MHz procesorom. 5 Mpx fotoaparát je prekvapivo kvalitný, do malého tela sa však zmestila len slabučká 950 mAh batéria. Mini zaujme predovšetkým štýlom a malými rozmermi.

Cena: 160 €

Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro

Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro

Dvojča predchádzajúceho modelu s QWERTY klávesnicou a 930 mAh batériou.

Cena: 190 €

T-Mobile Pulse Mini

T-Mobile Pulse Mini

Jednoduchý android s 600 MHz procesorom, OS verzie 2.1 a QVGA displejom. Na rozdiel od Orangeu však T-Mobile zvolil inú cenovú politiku. Pulse Mini sa predáva výrazne drahšie, než nebrandovaná konkurencia.

Cena: 200 €

HTC ChaCha

HTC ChaCha

Očakávané novinky

To sú viac-menej všetky modely nižšej strednej a strednej triedy s OS Android, ktoré zoženiete aj na Slovensku. V blízkej dobe by však na trh malo doraziť viacero zaujímavých noviniek, najmä modelov predstavených na MWC 2011. Očakávame dual-SIM Gigabyte, novinky od HTC – Wildfire SSalsa / ChaCha, Samsung Galaxy FitGalaxy Pro, hudobný Walkman od Sony Ericssonu, čínsky hig-end ZTE, karty môžu zamiešať aj superlacné smartfóny od výrobcu Alcatel. Novinky nielen rozšíria (a trochu zneprehľadnia) ponuku, zabezpečia aj výrazné zníženie cien súčasných modelov.

Samsung Nexus S

Samsung Nexus S

V súčasnosti teda už nie je žiadny problém kúpiť výborne vybavený Android smartfón aj za 200 €. Ponuka je skutočne široká a výber záleží na vašich preferenciách. Veríme, že vám náš prehľad rozhodovanie uľahčí a nabudúce sa pozrieme do „vybavenejších končín“, teda na smartfóny s cenovkou 300 € a viac.

Komentáre k článku