Ako si sporiť pomocou smartfónu? Pomôžu bezplatné appky, aj banky

ZDROJ | Clay Banks

Posledný októbrový deň patrí už od roku 1924 Svetovému dňu sporenia. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli pozrieť na mobilné aplikácie, ktoré vám umožnia získať kontrolu nad vašimi financiami a jednorazovo i pravidelne si postupne vybudovať finančnú rezervu, či sporenie na vytúžený tovar, auto alebo bývanie.

Slovenské domácnosti podľa NBS počas pandémie nemali kde míňať svoje príjmy, vďaka čomu im vzrástla miera úspor, v prvom polroku 2021 medziročne dokonca až o takmer 12 %. Až 49 % ľudí sporí prostredníctvom vkladov v banke , pričom až 70 % z nich tvoria vklady na bežných účtoch. Až 11 % ľudí má však svoje úspory stále v hotovosti, prípadne schované doma „pod matracom“.

V dnešnej dobe existujú desiatky spôsobov, ako môžete so sporením začať aj vy. Zvoliť si môžete cestu jednoduchého pravidelného odkladania určitej sumy bokom, cestu automatického strhávania určitej čiastky z vašich platieb kartou alebo cestu tvorby osobného či domáceho rozpočtu pomocou aplikácií.

Spôsoby dlhodobého sporenia s investovaním, kedy vám vaše úspory môžu začať aj zarábať, prípadne minimálne nestrácať na hodnote vplyvom inflácie, dáme tentokrát bokom. V našom zozname vám ukážeme riešenia, ktoré sú vhodnejšie na krátkodobé šetrenie s horizontom niekoľkých rokov s jasným cieľom.

Nájdenie „voľných“ financií

Sporenie je jedna z vecí, ktorú si je ľahké predsavziať, ale už ťažšie zrealizovať. Problémom nemusí byť iba lenivosť, častejšie je to nedostatočný príjem, resp. vysoké výdavky. Rozdiel medzi nimi sa však dá za istých okolností zväčšiť a pomôcť vám s tým môže aj jednoduchá a najmä bezplatná mobilná aplikácia.

Nájdenie voľných financií, ktoré môžete presmerovať na sporenie, spočíva často v identifikácií nadbytočných výdavkov, ktoré môžete zoškrtať, prípadne obmedziť. Na to však už v dnešnej dobe nemusíte študovať výpisy z účtov. V redakcii sme si vyskúšali, že to ide aj pomocou českej aplikácie Wallet.

ZDROJ | BudgetBakers.com

Wallet patrí medzi najpopulárnejšie finančné aplikácie pre Android aj iOS a to nielen kvôli tomu, že je dostupná bezplatne, ale aj vďaka tomu, že je používateľsky prívetivá a odnedávna sa dokonca dokáže pripojiť aj na bankové účty viacerých slovenských aplikácií. Vy si tak už nebudete musieť robiť starosti s vypĺňaním príjmov a výdavkov, Wallet si tieto údaje automaticky stiahne zo serverov vašej banky.

Wallet – sledovanie výdavkov

Veľkosť:
110,6 MB
Platforma:
Android 5.0 alebo novší, iOS 12.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Aplikácia Wallet a jej podobné vám pomôžu získať základný prehľad o vašich financiách aj s možnosťou tvorby základných rozpočtov pre rôzne kategórie bežnej spotreby tak, aby vám na konci mesiaca zostalo dostatok financií na sporenie. Pokiaľ sa ale do správy osobných financií ponoríte naplno, veľmi rýchlo môžete naraziť na strop možnosti takýchto aplikácií.

V tomto momente do hry prichádzajú komplexnejšie aplikácie, z ktorých najpopulárnejšia je nepochybne aplikácia YNAB, resp. You Need a Budget.

Používateľské prostredie YNAB môže pôsobiť na prvý pohľad pomerne zložito, čo je jeden z dôvodov, prečo vám na jeho privyknutie tvorcovia ponúknu 34 dní, počas ktorých si túto aplikáciu môžete vyskúšať bezplatne. YNAB vás na rozdiel od iných aplikácií reálne naučí pracovať s vašimi financiami, rozpočtami a sporením.

Pozrite siHry na Halloween: Back 4 Blood, Demon Slayer, Project Zero, Death Stranding DC

Jej používatelia si podľa slov tvorcov dokážu v prvých dvoch mesiacoch používania nasporiť 600 dolárov a v prvom roku až 6 000 dolárov, ktoré by inak bez premýšľania niekde minuli. Aplikácia je dostupná prostredníctvom webovej stránky, aj na zariadeniach s operačným systémom Android, iOS, iPadOS a watchOS. V príprave je aj možnosť priameho pripojenia európskych bankových účtov tak, ako to dokáže vyššie spomínaná aplikácia Wallet.

Automatické sporenie prostredníctvom banky

Pokiaľ s hľadaním dostatočných financií na sporenie nemáte problém, resp. na takúto detailnú správu vašich príjmov a výdavkov nemáte čas, ideálnou cestou ako si začať sporiť, pre vás môže byť aj automatické sporenie vo vašej banke.

Viaceré slovenské banky už v dnešnej dobe ponúkajú rôzne formy automatického sporenia, pod ktorým tentokrát nemáme na mysli iba sporiace účty s trvalým príkazom. Sporiť môžete aj s každou vašou platbou, automaticky a väčšinou aj bez dodatočnej viazanosti alebo poplatkov navyše.

ZDROJ | Jonas Leupe

Takáto forma sporenia je založená na automatickom zaokrúhľovaní každej platby kartou, prípadne na dodatočnom prevode vami nastaveného percenta z každej platby kartou na samostatný sporiaci účet. Detaily a možnosti nastavenia automatického sporenia sa v každej banke líšia. Princíp je však vždy rovnaký, v konečnom dôsledku budete sporiť aj bez toho, aby ste o tom vedeli.

Spomedzi slovenských bánk takúto formu sporenia aktuálne ponúka napr. 365.banka, mBank, Tatra banka alebo VÚB banka. Možnosť nastavenia sporenia pri platbe kartou nájdete v prípade všetkých týchto bánk priamo v ich mobilných aplikáciách, príp. v internet bankingu.

Komentáre k článku