Ako si ochrániť Android zariadenia pred kybernetickými hrozbami?

ZDROJ | Clay Banks

V smartfóne dnes nosíme v podstate celý náš život – cenné fotografie a videá, pracovné dokumenty, či dokonca financie a úspory. Prísť o ne nechceme, no málokedy myslíme na ich aktívnu ochranu. Ukážeme vám, ako to zmeniť pomocou jednoduchého riešenia pre váš Android smartfón alebo tablet.

Úniky hesiel, napadnuté servery, bezpečnostné zraniteľnosti… Ak sledujete technologické novinky, mohlo by sa zdať, že kybernetické nástrahy číhajú na každom kroku a jediným spôsobom, ako im uniknúť, je skrátka technológie nepoužívať. To však samozrejme v dnešnej digitálnej dobe nie je ideálne riešenie.

Zariadenia majú slúžiť nám, používateľom a ich zabezpečenie by malo byť pre nás v podstate neviditeľné. Už prvú takúto neviditeľnú bariéru pred kybernetickými hrozbami v sebe majú zabudovanú aj samotné operačné systémy. Či už teda ide o smartfón, tablet alebo aj smart televízor, prioritou číslo jeden v ochrane zariadenia, je používanie čo najaktuálnejšieho dostupného operačného systému.

Okrem prechodu v rámci tzv. „veľkých aktualizácií“ (napr. Android 10 -> Android 11), by ste nemali zabúdať ani na priebežné bezpečnostné aktualizácie zvyčajne vydávané na mesačnej báze. Tieto aktualizácie so sebou prinášajú najmä „záplaty“ zraniteľností a ochranu pred najznámejšími hrozbami.

So zvyšujúcou sa mierou používania mobilných zariadení vo všetkých aspektoch nášho života však rastie aj počet sofistikovanejších útokov, na ktoré už tá prvá obranná bariéra nestačí. Na rad v tomto bode prichádza komplexná ochrana zariadenia, aká dokonca vzniká aj tu u nás, na Slovensku.

Reč je o riešení ESET Mobile Security, ktoré dokáže ochrániť vaše Android zariadenie nielen pred vírusmi a malvérom, ale aj pred čoraz bežnejším phishingom, podvodmi pri internetových platbách a vďaka technológii Anti-Theft dokonca aj pred stratou zariadenia, či jeho odcudzením.

Keď hovoríme o komplexnej ochrane zariadenia, ESET Mobile Security naozaj komplexný je, no iba pod povrchom. Na strane používateľského prostredia ide o prekvapivo jednoduchú aplikáciu, v ktorej sa budete vedieť okamžite zorientovať a zistiť, ktoré aspekty vášho smartfónu sú aktuálne chránené.

Aplikácia vás hneď na úvodnej obrazovke privíta aktuálnym prehľadom ochrany vášho zariadenia, aj s informáciou o tom, kedy na ňom naposledy prebehla kontrola. Ak máte chuť a čas, tlačidlom nižšie môžete spustiť kontrolu.

V sekcii Antivírus vám však v rámci výhod Premium licencie odporúčame aktivovať automatické kontroly, či už v určité dni a v určitý čas, alebo pri nabíjaní zariadenia. Antivírusový modul sa každopádne postará o ochranu zariadenia pred škodlivým kódom bez toho, aby ste si s tým museli robiť ďalšie starosti.

Rovnako sa nám v redakcii zapáčila aj Ochrana platieb, ktoré vykonávame v dnešnej dobe cez naše smartfóny a tablety čoraz viac. Táto funkcia sa stará o spustenie vašej bankovej alebo platobnej aplikácie v chránenom režime, do ktorého nemôže vniknúť žiadna iná aplikácia, ktorá by sa napríklad mohla pokúšať o nahradenie alebo prečítanie citlivých informácií.

Finančné aplikácie si v tomto režime spustíte ich jednoduchým pridaním do tzv. zabezpečeného spúšťača, ktorý sa vám po aktivácii Ochrany platieb zobrazí priamo na ploche Androidu medzi vašimi aplikáciami. Do spúšťača si môžete pridať aj viacero aplikácií, platby teda môžete mať ochránené aj v prípade, že máte účet vo viacerých bankách, resp. viacerých platobných službách.

Hrozbám samozrejme nepodliehajú iba finančné aplikácie, ku krádeži vašich platobných údajov, či dokonca identity, môže dôjsť aj cez bežný internetový prehliadač. Súčasťou riešenia ESET Mobile Security je preto okrem Ochrany platieb aj funkcia Anti-Phishing, ktorá dokáže rozpoznať, ak navštívite falošnú stránku vašej banky, e-shopu či iného portálu a informovať vás o tom výstražnou notifikáciou ešte skôr, ako do stránky vložíte vaše údaje.

Spolu s počtom online platieb v našich životoch stúpa aj počet zariadení, ktorými sme najmä v našich domácnostiach obklopení. V našej smart redakcii to dobre poznáme, preto sme v prostredí aplikácie ocenili aj prítomnosť funkcie Domáce zariadenia, ktorý vám poskytne okamžitý prehľad o všetkých zariadeniach pripojených k vašej domácej Wi-Fi sieti.

Okrem smartfónov, tabletov a počítačov sa už dnes bežne k domácej Wi-Fi sieti pripájajú už aj bezpečnostné kamery, smart spotrebiče, alebo aj drobné senzory. Počet zariadení v sieti sa tak dnes môže bežne rátať aj na desiatky a vy tak veľmi ľahko môžete prehliadnuť, že sa k vašej sieti pripojil niekto cudzí.

Funkcia Domáce zariadenia okrem toho zahŕňa aj kontrolu prítomnosti akýchkoľvek zraniteľností na strane vášho domáceho routra. Aplikácia ESET Mobile Security vám tak dokáže poradiť, aby ste napríklad aktualizovali firmvér routru, alebo si na v rámci administrátorského prístupu nastavili silnejšie heslo.

Hrozbou pre naše zariadenia napokon nemusí byť ani softvér, rovnaké starosti nám dokáže narobiť aj ich strata, odcudzenie alebo iná situácia, kedy sa váš smartfón či tablet skrátka dostane do nesprávnych rúk. Ak sa chcete takýmto situáciám vyvarovať, v aplikácii ESET Mobile Security vám určite odporúčame nastaviť si funkciu Anti-Theft.

V samotnej aplikácii si v rámci tejto funkcie môžete nastaviť, aby sa váš smartfón napríklad v prípade odstránenia SIM karty automaticky uzamkol, alebo aby sa naopak v prípade straty na zamknutej obrazovke vaše kontaktné údaje, na ktorých vás zastihne jeho nálezca.

Kľúčové je ale aj prepojenie vášho zariadenia s účtom myESET, čo vám umožní zariadenie spravovať aj na diaľku prostredníctvom portálu my.eset.com. Na tomto webovom portáli môžete zariadenie na diaľku lokalizovať či dokonca nastaviť, aby pre vás zariadenie pravidelne vytváralo fotografie, ktoré vám môžu pomôcť vrátiť ho späť do vašich rúk.

Samotná aplikácia ESET Mobile Security je dostupná zadarmo a už v základe ju môžete využívať na hĺbkovú kontrolu zariadenia a detekciu prítomných hrozieb. Určite vám však odporúčame vyskúšať si aj licenciu Premium, ktorú môžete získať na prvých 30 dní zadarmo. Jej súčasťou je totiž spomínaná funkcia Anti-Theft, ako aj vyššie popísané funkcie Anti-Phishing, Domáce zariadenia a Ochrana platieb, ktoré rozhodne stoja za príplatok.

Premium licenciu navyše môžete v rámci rovnakého účtu Google zdieľať až s piatimi ďalšími zariadeniami. Okrem vášho vlastného smartfónu si tak ESET Mobile Security môžete nainštalovať napríklad aj na váš pracovný smartfón, tablet či dokonca smart televízor s operačným systémom Android TV, pre ktorý je v rámci rovnakej licencie určené riešenie ESET Smart TV Security.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

ZdrojESET

Komentáre k článku