Ako si jednoducho skryť Wi-Fi router za televízor?

Už nejaký ten piatok máme doma problémy so signálom Wi-Fi v domácnosti. Hoci Wi-Fi router od TP-LINKu, ktorý používame patrí k tým najlepším, v najvzdialenejšej miestnosti na poschodí rodinného domu je signál akýsi slabý a rýchlosti pod hranicou uspokojenia.

Dôvodom je určite fakt, že všetku elektroniku som poschovával do skrinky pod televízorom, aby nešpatila inak čisté línie TV steny. Výsledok ste mohli už pred pár rokmi vidieť v článku o tom, ako si schovať káble k televízoru do steny.

Neblahým výsledkom je ale obmedzenie šírenia Wi-Fi signálu, ktorý je zabarikádovaný v skrinke plnej elektroniky a navyše za sklenenými dvierkami. Dostať tak signál cez množstvo prekážok do celého domu je fyzikálne dosť ťažké.

Preto som vymyslel iný spôsob úkrytu Wi-Fi routra tak, aby mal okolo seba čo najmenej prekážok. Ako prvé mi napadlo ho primontovať na stenu za televízorom, no nenašiel som preňho polohu, aby okolie nešpatilo množsto káblov.

Druhým nápadom bolo ho umiestniť priamo na zadnú stranu televízora, veď miesta je tu dosť. Tým by som navyše odľahčil Wi-Fi sieť od pripojeného televízora. V mojom prípade však tomu veľmi nepomôžem, keďže pre TV mám samostatnú 5 GHz Wi-Fi.

Ale späť k riešeniu problému. Tak, ako každý router, aj ten môj má dvojicu dierok pre úchyt na stenu. Vŕtať ale do televízora či konštrukcie držiaka neprichádzalo do úvahy. Spomenul som si však na samolepiaci suchý zips, ktorým som už čo-to v domácnosti uchytil. Dokonca už niekoľko rokov drží pevne aj ŠPZ na našich autách.

V e-shopoch ho nájdete pod názvom 3M Dual Lock. Hoci pôsobí jednoducho, drží ako pribitý. 3M má s lepením bohaté skúsenosti (nie, toto nie je platená reklama, iba osobné odporúčanie), takže sa niet čoho obávať.

To je v podstate všetko, čo k tomu potrebujete. V mojom prípade potrebujem dokúpiť dlhšie sieťové káble, keďže všetky musím pretiahnuť cez husí krk do steny a do skrinky pod TV. Rovnako musím doriešiť napájanie routra, ktorý si tiež vyžiada dlhší kábel.

Ak ale nemáte televízor ukotvený na stene tak ako ja a máte za ním nielen Ethernetovú, ale aj sieťovú zásuvku, máte o pár problémov menej. Toto riešenie je totiž možné aplikovať aj na televízor, ktorý máte položený na TV skrinke a nevisí vo vzduchu. Skryjete z dohľadu Wi-Fi router a ak ste ho mali doteraz niekde v TV skrinke, zlepšíte aj jeho výkon.

Stačí už len nastrihať si suchý zips na potrebné rozmery, spojiť a prilepiť jednou časťou na zadnú časť routra.

Po odlepení druhých krycích pások opatrne prilepte router na televízor. Tlačte s citom, aby ste neublížili samotnému televízoru.

Po zapojení aspoň tých káblov, ktoré mám k dispozícii som Wi-Fi zapol a vyskúšal. Kým predtým som mal v spomínanej problematickej izbe na poschodí ledva 5 Mbit/s, teraz som tam viackrát po sebe na rôznych miestach izby nameral rýchlosti aj cez 20 Mbit/s. Televízor bol pritom zapnutý, aby som vyskúšal aj prípadne interferencie. Pre istotu.

Vľavo je rýchlosť nameraná priamo v obývačke, vpravo zas rýchlosť nameraná v najvzdialenejšej miestnosti na prvom poschodí. Rozdiel samozrejme je, no 15-20 Mbit/s je ideál aj na streamovanie VoD.

Nehovorím, že toto je úplne ideálne miesto pre router, no je určite lepšie, ako to doterajšie. Navyše je router stále ukrytý pred našimi zrakmi, čo je plus. Pre nás…

Ako ste na tom vy? Tiež chcete mať veci uložené a ukryté tak, aby ich nebolo vidieť, príp. nezavadzali alebo si ich vystavujete na obdiv? Dajte mi i ostatným čitateľom vedieť v diskusii pod článkom.

Komentáre k článku