Ako sa počas karantény naučiť vyvíjať appky pre iOS?

ZDROJ | Fatos Bytyqi

Voľný čas v domácej karanténe sa dá využiť aj produktívne. Ak sa počas nej naučíte napríklad aspoň základy programovania, po skončení súčasnej situácie sa vám môžu tieto novonadobudnuté znalosti hodiť aj v pracovnom živote.

Okrem rôznych možností produktívneho využitia času v domácej karanténe ponúka široké spektrum možností aj samotná oblasť programovania. Vďaka popularite smartfónov v poslednej dekáde a výraznému komerčnému úspechu rôznych aplikácií a mobilných hier je predstava o vývoji vlastnej „appky“ pre začiatočníkov lákavejšia, ako napríklad výuka tvorby programov pre bežné počítače.

Aj z tohto dôvodu sa dnes zameriame na zdroje, ktoré vám pomôžu priamo so začiatkami programovania aplikácií pre smartfóny, tentokrát tie s operačným systémom iOS. Na vývoj aplikácií pre operačný systém Android sa pozrieme v najbližších dňoch v samostatných článkoch.

Čo k tomu potrebujete?

Ekosystém softvéru a produktov od Apple je často prirovnávaný k zlatej klietke a platí to bohužiaľ aj pre vývoj softvéru v rámci neho. Na to, aby ste mohli plnohodnotne vyvíjať aplikácie pre operačný systém iOS, musíte vlastniť aj počítač Mac. Môže teda ísť o Mac Mini, iMac či MacBook, ideálne s nainštalovanou najnovšou verziou operačného systému macOS.

Ak sa zatiaľ chcete iba oboznámiť so základmi programovacieho jazyka Swift od Apple, zatiaľ vám postačí aj iPad a v ňom nainštalovaná aplikácia Swift Playgrounds. V takom prípade môžete preskočiť rovno na ďalšiu časť článku, v ktorej sa tejto aplikácii špeciálne venujeme.

ZDROJ | Apple

Samotný vývoj aplikácií pre iOS (ako aj macOS, watchOS a ďalšie…) prebieha v prostredí programu Xcode, ktorého najnovšiu verziu si môžete stiahnuť z obchodu Mac App Store. Aj keď Xcode disponuje zabudovaným simulátorom, v praxi je lepšie, keď máte k dispozícii zariadenie pre ktoré chcete aplikácie vyvíjať, aj fyzicky k dispozícii na testovanie.

Swift Playgrounds

Vývoj softvéru pre platformy od Apple dnes prebieha v čoraz väčšej miere v programovacom jazyku Swift, ktorý vytvorilo samotné Apple. Aby sa v jeho základoch vedel zorientovať každý, vrátane najmenších študentov v školách, vytvorilo Apple intuitívnu vzdelávaciu aplikáciu Swift Playgrounds, ktorá je aktuálne dostupná pre iPad a počítače Mac.

ZDROJ | Apple

Aplikácia Swift Playgrounds vás prevedie základmi pravidiel jazyka Swift hravou formou. Pomocou príkazov v nej budete ovládať animované postavičky, ktoré musia na základe vašich pokynov plniť rôzne úlohy. Vaše pokyny pritom budete písať priamo v jazyku Swift bez jediného rozdielu oproti tomu, ako by ste podobné pokyny písali priamo do zdrojového kódu mobilnej aplikácie.

Elektronické učebnice od Apple

Ak vám skôr ako interaktívne hry vyhovuje skôr výučba z učebníc, po nainštalovaní programu Xcode si to stačí namieriť rovno do aplikácie Knihy. V ponuke „autora“ Apple Education tu nájdete knihy Intro to App Development with Swift, Learn to Code a ďalšie, ktoré vás prevedú základmi programovania a tvorby vlastných aplikácií vašim vlastným tempom.

Pozrite siVďaka koronavírusu môžete aj ušetriť, vieme čo firmy ponúkajú zadarmo

V tomto prípade, ako aj v prípade následujúcich tipov však dbajte na to, aby ste mali v počítači nainštalovanú rovnakú verziu prostredia Xcode, akú používa vami vybraná učebnica alebo iný učebný zdroj. V opačnom prípade môže dochádzať k nesúladu postupov.

Najlepšie zdroje na YouTube

Kníh a návodov, ako sa naučiť programovať pre iOS, nájdete na internete desiatky, ak nie stovky. Videá na YouTube majú pre výuku programovania veľkú výhodu v tom, že v nich uvidíte samotný priebeh programovania s popisom, čo sa vlastne deje, ako aj komentáre od ďalších začiatočníkov, vďaka ktorým nájdete odpovede na svoje otázky ešte skôr, ako ich sami položíte.

Paul Hudson – 100 Days of Swift

Paul Hudson vytvoril úplne bezplatný kurz programovania v jazyku Swift pre tých, ktorí si učenie radi rozvrhnú do konkrétneho plánu s konkrétnymi výsledkami na konci. Kurz 100 Days of Swift vás prevedie od základov jazyka Swift, až po hotovú aplikáciu presne za 100 dní.

https://youtu.be/RB5nWzdl-b8

CodeWithChris

CodeWithChris je jeden z najväčších kanálov na YouTube, ktorý sa venuje výhradne vývoju pre iOS. V jeho ponuke nájdete množstvo kurzov, z ktorých si môžete vyberať aj neskôr, keď v programovaní pokročíte na vyššiu úroveň. Na úvod však odporúčame začať so sériou How to Make an App for Beginners. Tá vás totiž prevedie od úplných začiatkov, až k vlastnej aplikácii.

Ray Wenderlich

Zdanlivo nekonečnú studňu náučných videí z oblasti programovania nájdete na kanáli Ray Wenderlich, ako aj na webstránke raywenderlich.com. Špeciálnu pozornosť môžete aktuálne venovať sérii videí Your First SwiftUI iOS App, ktorá sa venuje vývoju aplikácií od úplných základov v prostredí SwiftUI, ktoré predstavilo Apple len minulý rok a ktoré je najmä pre začiatočníkov v porovnaní s doterajšími metódami podstatne priaznivejšie a intuitívnejšie.

Sean Allen

Softvérový inžinier Sean Allen vydáva na svojom YouTube kanáli tri videá týždenne, pričom sa v nich samostatne venuje jednotlivým aspektom programovania v jazyku Swift a práci v prostredí Xcode. Kanál je určený najmä pre mierne pokročilých, ktorí sa po zoznámení sa s jazykom Swift chcú naučiť ďalšie kroky v tvorbe vlastnej aplikácie.

Lets Build That App

Základy už máte v malíčku, čo teraz? Ak máte chuť tvoriť aplikácie, no zatiaľ nemáte svoje nápady, resp. aj by ste mali, no neviete ich ešte priamo zrealizovať, postave zatiaľ aplikácie, ktoré sami denne používate. S kanálom Lets Build That App si v priebehu niekoľkých hodín vytvoríte vlastný YouTube, Facebook či Snapchat aj sami.

Kde a ako ste sa naučili programovať pre iOS vy? Podeľte sa o vaše tipy na knihy, učebnice, YouTubové kanály alebo podcasty s ďalšími čitateľmi v komentároch.

Komentáre k článku