Ako sa počas karantény naučiť vyvíjať appky pre Android?

ZDROJ | NESA by Makers

Ako začať počas domácej karantény s programovaním vlastných aplikácií? Po najlepších zdrojoch pre začiatočníkov, ktorí sa chcú pustiť do vývoja aplikácií pre iOS sa tentokrát pozrieme na to, ako môžete využiť váš voľný čas na vývoj aplikácií aj pre Android a to aj v prípade, že ste nikdy predtým nenapísali ani riadok kódu.

Kedy skončí súčasná mimoriadna situácia a aké konečné dôsledky budú mať ochranné opatrenia pred šírením nového koronavírusu na ekonomiku a pracovné prostredie, je dnes v podstate nemožné presne odhadnúť. Voľný čas v domácej karanténe preto nie je na škodu aktívnym samovzdelávaním, napríklad aj v oblasti programovania.

Vývoj vlastnej aplikácie samozrejme nie je jednoduchý proces, no ak máte pozitívny vzťah k technológiám a dostatočnú dávku odhodlania, do skončenia domácej karantény už možno v rukách budete mať prvú vlastnú aplikáciu, ktorú budete môcť distribuovať v tomto prípade aj do obchodu Google Play.

Čo k tomu potrebujete?

Na rozdiel do vývoja pre zariadenia od Apple je vývoj pre zariadenia s operačným systémom Android o niečo slobodnejší. Inými slovami, v tomto prípade si kvôli vývoju aplikácií pravdepodobne nebudete musieť kupovať nový počítač. Vyvíjať pre Android môžete na operačných systémoch Windows, Linux aj macOS.

ZDROJ | rawpixel

Vývoj aplikácií pre tento operačný systém prebieha v prostredí Android Studio, ktorý má samozrejme svoje systémové požiadavky. Pri potrebe inštalácie dodatočného softvéru odporúčame postupovať podľa pokynov zdroja, ktorý ste si pre samoštúdium programovania vybrali.

Najlepšie zdroje na YouTube

Ray Wenderlich

Známy portál (a YouTubový kanál) bohatý na kvalitný vzdelávací obsah z oblasti programovania sa vo svojich sériách pozrel aj na úplné základy programovania pre Android. Zvoliť si tak môžete z niekoľkých sérií, napríklad aj z 44-dielnej série Your First Android Kotlin App, v ktorej sa naučíte programovať vlastné aplikácie priamo v programovacom jazyku Kotlin.

CodingWithMitch

Od základného pohybu v prostredí Android Studio, až po vývoj vlastnej kamerovej aplikácie či Reddit klienta. Takýto obsah vám ponúkne YouTubový kanál CodingWithMitch, vďaka ktorému núdzu o vzdelávací obsah v tejto oblasti určite mať nebudete.

Android Developers

Čo prináša najnovšia verzia Android Studio? Ako do aplikácie implementovať tmavý režim? Na tieto otázky vám neodpovie lepšie nikto iný, ako oficiálny kanál spoločnosti Google, resp. jej Android divízie. Kanál Android Developers je skvelým zdrojom pre začiatočníkov i pokročilých, ktorí si chcú udržať prehľad v dianí okolo tohto operačného systému aj bez čítania kompletnej dokumentácie všetkých aktualizácií.

Daniel Malone

Softvérový inžinier Daniel Malone a jeho rovnomenný YouTubový kanál je venovaný vývoju aplikácií v programovacom jazyku Kotlin v prostredí Android Studio. Úplným začiatočníkom v programovaní venuje aj svoju najnovšiu sériu videí, na ktorej ešte stále aktívne pracuje, vďaka čomu môžete sledovať postup tvorby aplikácie od základov v najnovších verziách prostredia, v ktorom sa budete pohybovať počas programovania aj vy sami.

Komentáre k článku