Ako sa chrániť pred mail trackingom?

ZDROJ | rog.asus.com

Nedávna aféra so sledovaním mailov oživila takmer zabudnutú tému, pixel tracking. Ponúkame zopár tipov, ako sa proti sledovaniu neviditeľným pixlom brániť.

Pred pár dňami sme vás upozornili na to, že populárny start-up zo Sillicom Valley, Superhuman, zapracoval do svojho geniálneho mailové klienta pixel tracking, vďaka ktorému sa dalo veľmi podrobne sledovať prijímateľov správ. V článku Tracking pixel o vás cez mail zistí takmer čokoľvek, sme vysvetlili ako to funguje a ako ľahko sa dá týmto spôsobom sledovať prijímateľa správy.

ZDROJ | pixabay.com

Dnes sa bližšie pozrieme na to, ako sa proti trackovaniu mailov brániť. Prekvapivo, tak ako samotná sledovacia metóda je pomerne jednoduchá, tak jednoduchá je aj ochrana proti nej.

Najjednoduchším spôsobom ako sa brániť proti pixel trackingu, resp. mail trackingu, je vypnúť automatické sťahovanie obrázkov, teda príloh. To má okrem ochrany vášho súkromia výhodu aj v tom, že budete šetriť miesto vo vašom zariadení.

Ak používate Gmail, tak postup je nasledovný:

V prehliadači otvorte okno s gmailovou schránkou a kliknite na ozubené koliesko.

ZDROJ | gmail.com

Z vyrolovaného menu vyberte Nastavenia.

ZDROJ | gmail.com

V časti Obrázky, označte možnosť Spýtať sa pred zobrazením externých obrázkov.

ZDROJ | gmail.com

Nezabudnite preskrolovať na úplný spodok stránky a Uložiť zmeny.

ZDROJ | gmail.com

V prípade, že používate aplikáciu mail na macOS, postupujte nasledovne:

Otvorte aplikáciu a v ľavom hornom rohu kliknite na Mail, z menu vyberte Nastavenia.

V okne, ktoré sa vám zobrazí, vyberte záložku Vzhľad a odznačte Načítať vzdialený obsah v správach.

Aplikáciu Mail, pre istotu, úplne vypnite, aby sa zmeny prejavili. Pri tomto nastavení budete musieť všetky prílohy sťahovať ručne tak, že otvoríte správu a kliknete na ikonku stiahnuť prílohu, ktorá bude na spodku správy.

Vo všetkých mailových klientoch sa automatické sťahovanie príloh dá vypnúť v nastaveniach. V niektorých prípadoch, ako aj v aplikácii Mail od Apple, však môžete naraziť na možnosť Stiahnuť prílohy, v ktorej vyberiete možnosť žiadne, a správy sa budú správať na oko bez zmeny. V tomto prípade sa vám prílohy nestiahnu priamo do zariadenia, čím ušetríte miesto, no zobrazia sa zo vzdialeného serveru. Takto sa pred pixel trackingom neochránite.

Čo ak nechcete vypnúť sťahovanie príloh?

Vypnúť sťahovanie príloh je mierne nepohodlné. Našťastie na ochranu pred mail trackingom existujú aj ďalšie spôsoby. Ideálne je chrániť sa rozšírením vášho prehliadača. Rozšírenia naviac okrem priameho blokovania trekovacích pixelov, tiež upozornia na podozrivú správu a tiež vám vedia dať informáciu o tom, kto sa vás snaží sledovať.

Ak na ako prehliadač používate Chrome nainštalujte si PixelBlock. Toto rozšírenie blokuje načítanie alebo stiahnutie obrázkov s trackovacím pixlom a označí ich červenými očami, aby bolo jasné, že niečo nie je v poriadku.

ZDROJ | pixelblock

Trocker je rovnako riešenie pre Chrome, ale aj pre Firefox. Okrem toho, že tento detektor trackovacích pixelov odhalí pookus o sledovanie, tiež vám prezradí adresu, ktorá sa vás snaží sledovať.

Ugly Email sa pre zmenu orientuje výhradne na správy. Opäť je to rozšírenie pre Chrome, ktoré označí podozrivú správu tak, aby ste vedeli, že niečo nie je v poriadku ešte predtým než na správu kliknete.

ZDROJ | ugly mail

Používatelia prehliadača Microsoft Edge môžu vyskúšať rozšírenie Ghostery. To okrem blokovania trackerov tiež anonymizuje vaše údaje pre ešte vyššiu bezpečnosť a ochranu. Microsoft naviac tento mesiac oznámil, verejné beta testovanie trackerov zapracovaných priamo do prehliadača.

Apple má v prehliadači Safari vstavané blokovanie trackovacích pixlov od aktualizácie v roku 2017. Ich riešenie sa nazýva intelligent tracking prevention a funguje na strojovom učení. Ak by ste mu nedôverovali, v App Store nájdete rozšírenie pre Safari s názvom Better Blocker, stojí však 2,99€.

 

 

Komentáre k článku