Ako rýchlo sa nabije smartfón s 50 W bezdrôtovým nabíjaním? Vyskúšali sme to

Čínske OnePlus nedávno predstavilo dve nové vlajkové lode s top-end výbavou za cenu, ktorú by im mohli závidieť aj vlajkové lode renomovaných výrobcov. Pritom v balení dostanete takú nádielku, akú neponúka žiadny iný výrobca na svete.

OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro sú dve novinky, ktoré testovať prakticky ani netreba. Majú extrémny výkon, špičkové displeje, výborné foťáky, ale hlavne, majú extrémne rýchle nabíjania, a to drôtové, ako aj bezdrôtové, hoci iba v prípade modelu 9 Pro.

Testovať výkon je dnes u vlajkových lodí už nuda. Veď novinky osadené najvýkonnejšími dnes dostupnými procesormi Snapdragon 888 s 5 nm architektúrou lámu rekordy v AnTuTu.

Opisovať perfektné displeje s výbornou čitateľnosťou aj na priamom slnku? Veď super, majú 120 Hz frekvenciu a dobre sa na ne pozerá za akýchkoľvek okolností. Testovať fotoaparáty, ktoré OnePlus ladil s presláveným Hasselbladom? To dáva väčší zmysel, no chcelo by to priame porovnanie s konkurenciou, alebo rovno s foťákom. Toto si teda ešte necháme v talóne.

Osobne som sa ale tešil aj na vyskúšanie si vysokorýchlostného nabíjania, ktoré vo svete nemá páru. Ok, nie tak celkom, už sa na trh chystá Xiaomi Mi 11 Pro s 67 W nabíjaním pre oba typy nabíjania. Kým ale nové Xiaomi nepríde na trh, OnePlus 9 Pro je kráľom. Novinky totiž podporujú 65 W drôtové a v prípade vyššieho modelu aj 50 W bezdrôtové nabíjanie.

A ako dlho trvá nabitie? 4 500 mAh batériu (2x 2 250 mAh) pri drôtovom nabíjaní máte z 0 na 50% kapacity nabitú za zhruba 10 minút! 100% trvá o čosi dlhšie, no aj tak do polhodiny svieti na telefóne 100%! Mimochodom, Xiaomi s 5 000 mAh batériou sa má s 67 W nabíjačkou nabiť za 36 minút. Rozdiel 400 mAh v kapacite sa tak odrazí aj na rýchlosti nabíjania. Cenovo sú ale aj nové Xiaomi niekde inde.

Aby sa nezabudlo, OnePlus pribaľuje 65 W nabíjačku pravdepodobne s technológiou GaN a s červeným USB-C káblom priamo do balenia! Z tohto by si malo brať príklad napríklad Apple, ktoré si len za 20 W nabíjačku pýta dodatočne 25 € a za kábel až 39 €. Podobne je na tom aj Samsung, ktorý si za 45 W nabíjačku, našťastie aj s káblom, pýta takmer 40 €. Ani jeden zo spomínaných pritom do balenia svojich smartfónov (vlajkových lodí) nepribaľuje nabíjačku.

Keďže ale OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro dorazili do redakcie aj s najnovšou 50 W nabíjačkou s aktívnym chladením, musel som ju predsa vyskúšať. Z úplne vybitého smartfónu (OnePlus 9 Pro) na plne nabitý som sa dostal v priebehu zhruba 40-45 minút. Na 50% kapacity batérie sa ale aj na bezdrôtovej nabíjačke viete dostať za necelých 20 minút!

Tieto rýchlosti sú pritom pre drvivú väčšinu z nás nepredstaviteľné, a to aj pri káblovom nabíjaní. Pre zaujímavosť, OnePlus 9 s 15 W bezdrôtovým nabíjaním nabijete batériu za zhruba 2 hodiny.

Keďže v redakcii máme aj staršiu bezdrôtovú nabíjačku OnePlus Warp Charge 30 (na obrázku nižšie vpravo), vyskúšal som nabíjanie aj s ňou. Hoci výkon je viac ako polovičný, rýchlosť nabíjania OnePlus 9 Pro bola takmer dvojnásobná oproti novej 50 W nabíjačke.

Pre mňa je príjemným prekvapením aj iba mierne zahrievanie zariadení. Pri takom výkone by som čakal výrazne vyššie teploty. Navyše bezdrôtové rýchlonabíjanie funguje rovnako rýchlo aj s nasadeným silikónovým obalom. Aj ten je súčasťou balenia.

A to najlepšie na koniec? OnePlus 9 kúpite od 719 € v troch rôznych farbách. Ak by ste chceli 12 GB RAM a 256 GB pamäte, pripravte si o stovku viac. Ak ale chcete to najlepšie, čo OnePlus aktuálne má, model OnePlus 9 Pro môžete mať už za 919 €, no za model s 12 GB RAM a 256 GB pamäťou zaplatíte stále výborných 999 €.

Bezdrôtová nabíjačka Warp Charge 50 zatiaľ svoju cenu nepozná. Lacná ale nebude, aj 30 W nabíjačka stojí takmer 70 €. To je azda jediná pomerne vysoká položka. Samozrejme, 720 či takmer 1 000 € za smartfón nie je málo, no vzhľadom na ich výbavu sú oproti konkurencii za výrazne nižšie ceny. Zároveň si musíte spočítať aj bohatosť balenia, ktoré by vás u iných výrobcov stálo aj 100 € navyše.

OnePlus 9 Pro som na krátky čas aj používal a musím povedať, že lepší smartfón som tento rok v rukách ešte nedržal. Potešila ma veľkosť, ale aj displej, bohaté nastavenia, vcelku kvalitný fotoaparát, ktorý si zaslúži porovnania s tými najlepšími, či vysokorýchlostné nabíjanie, vďaka ktorému zabudnete na otázku „koľko to vydrží?“. Vydrží „nekonečne“ dlho, pokiaľ máte aspoň na pár minút po ruke výkonnú nabíjačku, pokojne aj od notebooku. Aby sa nezabudlo, OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro sú odolné voči vode, po prvýkrát v histórii značky.

Komentáre k článku