Ako pred 10 rokmi videl rok 2020 švédsky Ericsson?

ZDROJ | Ericsson

Švédsky výrobca sieťových prvkov (kedysi aj mobilných telefónov a smartfónov) pred 10 rokmi predikoval, ako bude vyzerať rok 2020 v technologickom svete. Vyšli predstavy sieťového hegemóna, alebo si na ne musíme ešte pár rokov počkať?

Pozrite siRok 2020: ako bude vyzerať technologický svet o 10 rokov? (I.)

Pavúky na každý deň

Ericsson si pred 10 rokmi predstavoval, že počítače budú miniatúrne a budeme ich mať vždy so sebou. Okrem dizajnu ale Ericcson celkom trafil to, že výkonné počítače nosíme vždy so sebou. Tie najvýkonnejšie smartfóny totiž bez problémov prekonávajú lacné počítače či notebooky a mnohí ich využívajú ako náhradu počítača či tabletu.

ZDROJ | Ericsson

Zatiaľ smartfónom ale chýba napríklad projekčná laserová klávesnica, no rok 2020 je stále pred nami. Rovnako tak Spider Mobile či Spider Passport nie sú podľa predikcie Ericssonu celkom reálne. Zatiaľ neexistuje komerčný smartfón so semitransparentným displejom. Analýza fotografií je ale dnes už možná vďaka AI. V mobile.

ZDROJ | Ericsson

Smart kuchyňa

Ericsson predpovedal, že v domácnostiach budeme používať smart stoly na štýl Rolsens či stolov od Microsoftu či Samsungu. Hoci tieto koncepty tu už boli, v praxi sa neujali.

ZDROJ | Ericsson

Rovnako nie je realitou ani smart podnos, ktorý by bol zároveň diaľkovým ovládaním infotainment systému v domácnosti. Cez tablet to dnes dokážeme ľavou-zadnou, no ani jeden nepoužívame ako podnos. Určite nie bežne.

ZDROJ | Ericsson

Pozrite siRok 2020: Ako bude vyzerať svet okolo nás o 10 rokov? (II.)

Connected Home

Na druhej strane smart domy dnes už nie sú nič výnimočné a mnohí si nové domy stavajú pretkané smart technológiami. Zároveň zo zákona je dané, že novostavby musia spĺňať isté kritériá pre ekologickú stavbu a energetickú účinnosť.

ZDROJ | Ericsson

Home Media Gateway a IpTV Remote

Ani tieto zariadenie dnes ešte nie je realitou, no už dnes poznáme multi-room systémy, ktoré reprodukujú hudbu podľa miestnosti. Ovládame ich cez smartfóny, takže môžme teoreticky považovať Home Media Gateway ako súčasť smartfónu. Rovnako vieme ovládať aj smart televízory cez smartfóny.

ZDROJ | Ericsson
ZDROJ | Ericsson

Wall TV

Telku na stene? Jasné, máme. Aj s násobne vyšším rozlíšením ako Full HD, ktoré bolo v roku 2010 veľkým hitom. Dnes už 4K či 8K Ultra HD televízory sú celkom bežné (až na cenovo nedostupné 8K TV). Poznáme aj možnosť spojenia s webkamerou a vzdialeným vyučovaním.

ZDROJ | Ericsson

Doctor in a box a Life Balance

Dve zariadenia, ktoré nebudeme poznať určite ani do konca roka. Osobný doktor je aj pre rok 2020 celkom sci-fi riešením, keďže doktori nie sú často dostupní ani v realite. Na druhej strane ale umelá inteligencia a senzory časom dokážu nahradiť doktorov v mnohých oblastiach hlavne čo sa týka diagnostiky.

ZDROJ | Ericsson

Pozrite siRok 2020: ako bude vyzerať technologický svet o 10 rokov? (III.)

Chameleon Book a Mobile

Chameleóny máme takmer už aj dnes. Má ísť o zariadenia s displejmi na každej strane. Hoci o notebooku sa to povedať ešte nedá, predsa len noteobooky s displejmi namiesto klávesnice prišli na trh už dávnejšie.

ZDROJ | Ericsson

Aj „Displej s vysokým rozlíšením v kombinácii s fotoaparátom s HD či dokonca Full HD snímaním videa bude taktiež samozrejmosťou.“ Teda nie bude, ale už aj je. Rovnako dnes poznáme aj nakupovanie pomocou fotografie. Ponúka to napríklad Instagram či ďalší, hoci to stále nie je masové, ako si možno predstavovali v Ericssone.

Eco Passport

Toto zariadenie malo mať semitransparentný displej a pomocou kamery a senzorov určovať čo je zdravé a čo nie, vrátane reštaurácií či reklám. To zatiaľ, hoc aj na začiatku roka 2020 nepoznáme.

ZDROJ | Ericsson

Cash Point

Na druhej strane obdobu jeho Cash Pointov už áno. Dnes je možné platiť bezkontanktne aj náramkom či prsteňom, niektorí si implantujú NFC čipy aj pod kožu.

ZDROJ | Ericsson

Living Book

Tzv. živá kniha je zatiaľ veľkou neznámou. Elektronický papier je už známy roky, no zatiaľ ho nikto nepoužil do knihy.

ZDROJ | Ericsson

Všetky predpovede pre rok 2020 si môžete pozrieť v troch článkoch série Rok 2020 spred 10 rokov na našom webe:

Rok 2020: ako bude vyzerať technologický svet o 10 rokov? (I.)

Rok 2020: ako bude vyzerať technologický svet o 10 rokov? (II.)

Rok 2020: ako bude vyzerať technologický svet o 10 rokov? (III.)

Hoci Ericssonu nevyšli všetky predikcie pre tento okrúhly rok, ktorý začal len pred pár hodinami, mnohé z predpovedí švédskemu výrobcovi vyšli. Aký bude potom rok 2030, keď väčšina z predpovedí Ericssonu bola pre rok 2010 pomerné veľké sci-fi?

Komentáre k článku