Reklama

Ako pomôcť okoliu? Prispejte svojou aktivitou proti koronakríze aj vy!

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Od zavedenia prísnych opatrení slúžiacich na spomalenie epidémie koronavírusu začali zapĺňať sociálne siete tisícky postov, kde sa ľudia sťažovali na nudu. Trochu paradox, dovtedy totiž o väčšom balíku voľného času, ktorý by mohli tráviť s rodinou, mohli akurát tak snívať.

V našej špeciálnej rubrike SHUTDOWN vám každý deň prinášame rôzne tipy, rady a odporúčania na trávenie času v (ne)dobrovoľnej domácej karanténe.

Zdroj | Pixabay

Ak vám nie je situácia ohľadne nového koronavírusu ľahostajná a umožňujú vám to životné okolnosti, môžete sa aj vy relatívne ľahko pridať k množstvu dobrovoľníkov a ďalších tisícok ľudí, ktorí už pomáhajú.

Možností je skutočne veľa. Ak študujete na medicínskych, resp. zdravotníckych školách, určite vašu pomoc privíta práve táto „prvá línia“. Takisto zrejme každý človek so šijacím strojom vyrobil za posledný mesiac stovky rúšok, ktoré si našli svojich vďačných majiteľov.

Pozrite si

Učíme na diaľku – šikovné PR ministerstva, alebo reálny prínos pre vyučovanie?

Učitelia, školitelia, lektori kurzov – tí všetci majú plné ruky on-line výučbou či s rôznymi webinármi.

Ak potrebujete poradiť, kde by privítali vašu pomoc, pripravili sme niekoľko tipov, ktoré vás môžu inšpirovať.

Zdroj | Facebook

Facebook

Pokiaľ ste na Facebooku nezaregistrovali zaujímavé ponuky, kde by ste mohli prispieť dobrej veci, skústie zadať do vyhľadávača (textové pole vľavo hore) názov mesta (obce), kde bývate.

Zdroj | Facebook

Systém by vám mal nájsť niekoľko stránok, ktoré sa venujú aktuálnej situácii a nasmerovať vašu aktivitu správnym smerom.

Mestský/obecný úrad

Na Facebooku určite nájdete aj stránku, ktorú spravuje vaša obec, sídlisko či spoločenstvo. Vzhľadom k tomu, že služby nefungujú na 100 %, nemusíte sa báť, že sa pre vás zmysluplná robota nenájde.

Zdroj | Obec Jabloň

Ak vaša obec nie je na Facebooku, tak určite má vlastnú webstránku. Zrejme nie je na Slovensku taká, ktorá nerieši koronakrízu – na jednej strane ponúka pomoc ľuďom, ktorí ju potrebujú a na druhej – neodmietne nezištnú pomoc od tých, ktorú môžu prispieť dobrej veci.

Pozrite si

Proti COVID-19 môže bojovať aj váš počítač

Červený kríž

Slovenský Červený kríž začal svoju históriu ešte pred vznikom Československej republiky. V roku 1879 bola v Uhorsku založená spoločnosť Červeného kríža, na území Slovenska postupne vznikali jeho pobočky vo väčších mestách.

Na jeho stránke nájdete časť, ktorá sa venuje priamo koronavírusu a cez ňu sa môžete zaregistrovať ako dobrovoľník a pomáhať zmierňovať následky COVID-19.

Zdroj | SČK

Pomoc malým podnikateľom

Veľmi jednoducho dokážete pomôcť aj malým podnikateľom – kúpte si ich výrobky alebo služby. Nakúpte v ich potravinách, objednajte si jedlo domov a podobne. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako triviálna záležitosť, ale možno práve niekoľko desiatok objednávok navyše im pomôže prežiť túto mimoriadne ťažkú situáciu a rozhodnúť o ich existencii.

Pomoc seniorom a osamelým

Zdroj | Pixabay

Ďalšia oblasť, kde určite viete podať pomocnú ruku je pomoc starším, resp. chorým spoluobčanom. Či im už vynesiete smeti, nakúpite, alebo sa dohodnete, že im každý deň zavoláte a spestríte ich spoločenský život.

Podobná kategória sú osamelí ľudia. Nemusí ísť nutne len o starších, osamelá môže byť pokojne tá pekná suseda, ktorej každý deň pri venčení kývnete hlavou. Súčasný núdzový režim vám môže dodať odvahu prehodiť pár slov a spýtať sa, či je v poriadku a nepotrebuje pomôcť.

Pozrite si

Slovenskí operátori pomáhajú svojim zákazníkom, aj tým biznisovým

Pocity osamelosti zažívajú napríklad slobodné mamičky, ktorých skúšala neľahká životná situácia aj pred koronakrízou. Osamelí sa cítia ľudia po rozchode, rozvode, alebo po úmrtí blízkeho. Práve teraz je tá správna doba vyjsť zo svojej ulity a prejaviť spolupatričnosť.

Zdroj | Pixabay

Ak vám žiadna zo spomínaných možností nevyhovuje, môžete sa venovať zdokonaľovaniu v cudzích jazykoch, rozvíjaniu koníčkov, zapojiť váš počítačový výkon do boja proti COVID-19, naučiť sa písať všetkými desiatimi, či preštudovať celý ročník TECHBOXU 2019.

Ako narábate s nečakanou nádielkou voľna vy? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.