Ako ovládať vianočný stromček hlasom z kresla či postele?

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

V dobe, kedy je všetko smart, človek by chcel, aby aj vianočný stromček bol smart. Smart LED svetielok je ale na trhu ako šafranu, alebo sú šialené drahé, no žiadne nie je možné ovládať hlasom. Hlasom sa dá ale ovládať ich zapínanie, a to pomerne lacno. Ako na to?

ZDROJ | Philips

Odpoveď je celkom jednoduchá – smart elektrická zásuvka. Keďže doma využívame viacero smart svetiel a žiaroviek Philips Hue, do systému som len pridal smart elektrickú zásuvku Smart Plug s cenou okolo 30 €.

Inštalácia je blesková, appka Hue zásuvku zaznamenala pár sekúnd po zapnutí do siete. Aby bolo ovládanie hlasom ale jednoduchšie, názov zásuvky je v angličtine. Philips navyše umožňuje aj pridanie ikonky stromčeka, vďaka čomu môže mať človek lepší prehľad v spleti mnohých Hue zariadení v aplikácii. Zároveň to krajšie vyzerá.

Pridaním zásuvky do obývačky je zároveň možné zapínať a vypínať všetky pripojené svietidlá v celej miestnosti, ale, samozrejme, aj samostatne.

Cez smartfón či smart reproduktor, v mojom prípade na testovanom smart soundbare Sonos Arc, následne stačí povedať „Hey Google“ alebo „Hey Alexa“ či „Hey Siri“ a príkaz na zapnutie, alebo vypnutie stromčeka.

Prekvapivo, lepšie, až s 99,9% úspešnosťou funguje iba slovo „Tree“. Celý názov „Christmass Tree“, ale aj „Tree lamp“ robili Google Assistantovi problémy. Alexa reagovala podobne, Siri som vyskúšať nemal možnosť.

Navyše, vďaka IFTTT viem zapnutie a vypnutie stromčeka riadiť podľa západu a východu Slnka či podľa toho či sme doma, alebo nie.

Podobne ide zapínanie a vypínanie stromčeka riešiť akoukoľvek smart zásuvkou, ktorá podporuje niektorý zo smart hlasových asistentov. Philips Hue totiž patrí k tým drahším. Smart zásuvku od renomovaných výrobcov totiž pokojne kúpite aj za polovicu, resp. 2/3 ceny Philips Hue Smart Plug.

Komentáre k článku